Середа, 1 Травня, 2024
Бiльше

    До півтисячі православних богословів світу засудили концепцію «русского міра» патріарха Кіріла

    Від початку великої війни до складу Православної церкви України долучились понад 600 церковних громад Української православної церкви (МП). Про це в ефірі інформаційного телемарафону заявив предстоятель ПЦУ, митрополит Епіфаній.

    Чи стрімкий процес конфесійних переходів в Україні, яким чином російська церква відхилилася від християнського віровчення та про традиції пірнання в ополонку на Водохреще на Армія FМ розповіла релігієзнавиця, доктор філософських наук, професорка Інституту філософії імені Г. Сковороди НАН України Людмила Филипович.

    Підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм у Стамбулі Томос про автокефалію Православної церкви України – це як офіційне свідоцтво про народження, каже релігієзнавиця Людмила Филипович.

    – Тепер ми у так званому диптиху православних церков. Тепер ми можемо співслужити з Константинополем та Олександрією. Можливо, ми ще навіть  не усвідомили до кінця важливість цієї події

    Томос фактично позбавив легітимності на території України УПЦ (МП), проте порівняно небагато церковних громад поки що перейшли до ПЦУ, і причин тут кілька, каже Людмила Филипович.

    – Мають відбутися в голові дуже серйозні зсуви. Це непросто, коли тобі й досі розповідають про один слов’янський народ, одну купель у водах Дніпра. Треба спершу звільнитися від стереотипів. Нині ми боремося за свою історичну пам’ять. Це складні процеси, і не лише тільки світоглядного характеру. Треба концептуалізувати бажання громади змінити юрисдикцію, правильно оформити документи, прийти в органи влади перереєструвати свою громаду. Тож громадам слід зробити колосальну кількість різноманітних кроків.

    Що ж до Української православної церкви, Людмила Филипович зазначає:

    – Не все так просто всередині Української Православної Церкви. Церква поміняла назву уже давно і «Московський патріархат» прибрала зі своїх статутних документів. Там, без сумніву, є прихожани й священники, які виховані в українських національних традиціях.  Проте вони й досі ще не усвідомили, що вони мають бути українські не лише за назвою, а українські за своєю суттю. Треба чітко проявляти свою позицію, визнавати свою рідну національну українську церкву і її сприймати як самодостатню, яка вивільнилася із-під влади московського патріархату, і це не відхилення від християнських заповідей.

    На думку Людмили Филипович, відхилилася від християнського віровчення саме російська церква, підтримуючи кривавий путінський режим.

    –  Як можна вважати її християнською і взагалі релігійною організацією, коли вона вже стільки років служить владі. Не дарма православні богослови з усього світу, а їх уже нараховується понад півтисячі, підписали документ, який засуджує патріарха Кирила, його концепцію «русского мира». З боку цієї церкви не бачимо не співчуття, ні бажання творити мир.

    За новим церковним календарем Православна церква України 6 січня відзначає Водохреще. Людмила Филипович висловила своє бачення традиції пірнання в ополонку у цей день.

    – Це вибір кожної людини. Якщо вас це надихає на щось на добре, пірнайте в ополонці. Та загалом свою віру в Ісуса Христа ми демонструємо не тим, що пірнаємо у воду чи їмо 12 страв на Святвечір. Це обрядовий або гастрономічний вимір віри.

    Як зауважила Людмила Филипович, думки та справи засвідчують, чи є людина християнином по суті, чи лише дотримується обрядових традицій та імітує свою віру.

    Найсвіжіше

    Популярне