Четвер, 2 Травня, 2024
Бiльше

  Песах: Свято свободи для євреїв розпочинається сьогодні

  Сьогодні, 22 квітня, із заходом сонця євреї всього світу розпочнуть святкування Песаха, також відомого як єврейський Великдень. Це свято весни (хаґ га-авів) та свободи, яке тісно пов’язане з історією виходу євреїв з Єгипту.

  Песах святкується протягом семи днів в Ізраїлі та восьми днів у діаспорі, завершуючись цього року 30 квітня. Свято починається 15 числа місяця Нісана за єврейським місячним календарем, що зазвичай припадає на березень-квітень за Григоріанським календарем.

  Історія та значення Песаха:

  Песах вшановує визволення євреїв з єгипетського рабства, яке, як вважається, відбулося близько 1200 року до Різдва Христового під проводом пророка Мойсея. Слово “песах” має подвійне значення: “проходження повз” та “перехід”, що відображає дві ключові події:

  • Проходження ангела смерті повз єврейські домівки: Згідно з Біблією, Бог наслав на Єгипет десять кар, щоб змусити фараона звільнити євреїв. Під час останньої кари ангел смерті забрав життя всіх первістків єгипетських, але пройшов повз домівки євреїв, які позначили свої двері кров’ю ягняти.
  • Перехід через Червоне море: Коли фараон передумав і погнався за євреями, Бог розділив води Червоного моря, дозволивши їм пройти по сухому дну, а потім знову звів води, знищивши єгипетське військо.

  Традиції та звичаї Песаха:

  • Видалення хамецу: Перед Песахом євреї ретельно очищають свої домівки від хамецу – будь-яких продуктів, що містять закваску. Це символізує поспіх, з яким євреї покидали Єгипет, не маючи часу чекати, поки тісто підніметься.
  • Седер: Кульмінацією Песаха є седер – святкова вечеря, що проводиться в першу (і другу в діаспорі) ніч свята. Під час седера читають історію виходу з Єгипту, співають пісні та споживають символічні страви:
   • Маца: Прісний хліб, що нагадує про поспіх виходу з Єгипту.
   • Гіркі трави: Символізують гіркоту рабства.
   • Харосет: Суміш з фруктів, горіхів та вина, що нагадує глину, з якої євреї робили цеглини в Єгипті.
   • Чотири келихи вина: Символізують чотири обіцянки визволення, дані Богом євреям.
  • Запрошення нужденних: Традиційно на седер запрошують всіх нужденних та тих, хто не може святкувати в колі сім’ї.

  Песах – це час для євреїв згадати свою історію, відсвяткувати свободу та передати традиції наступним поколінням.

  Найсвіжіше

  Популярне