Про Духовний фронт

Духовний Фронт – інформаційна платформа на релігійну тему для широкої аудиторії.

9 квітня президент України Петро Порошенко у Стамбулі мав зустріч із Вселенським патріархом Варфоломієм у його офіційній резиденції.

22 квітня 2018 Святий і Священний Синод Вселенського Патріархату прийняв до розгляду Звернення від Президента та Верховної Ради України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православній Церкві Україні.

9-11 жовтня 2018 року відбувся синод Константинопольської православної церкви, на якому було прийнято декілька рішень, зокрема:

– відновити Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві;

– поновити у своєму єпископському або священицькому сані Філарета (Денисенка) та Макарія (Малетича) та їхніх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин. Також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою;

– скасувати зобов’язання Синодального листа 1686 року, який надавав право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.

12 жовтня Київський Патріархат виступив із закликом до єрархів УАПЦ та залучених до процесу єднання єрархів Московського Патріархату в Україні приступити до підготовки Надзвичайного Об’єднавчого Собору. Завданням цього Собору є затвердити рішення про церковну єдність, обрати Предстоятеля єдиної Помісної Автокефальної УПЦ, який від її імені одержить Патріарший і Синодальний Томос про автокефалію УПЦ.

18 жовтня 2018 у Верховній Раді було проголосовано законопроект, яким Андріївська церква у Києві передається в безоплатне постійне користування Вселенського патріархату для здійснення богослужінь і обрядів (при цьому Андріївська церква залишається в державній власності). У ній заплановане розміщення ставропігії Вселенського патріархату, яка фактично буде виконувати роль амбасади.

15 грудня 2018 року у Святій Софії Київській відбувся Об’єднавчий Собор Українського Православ’я, у якому взяли участь церковні ієрархи, священики та миряни УПЦ КП, УАПЦ та двоє митрополитів УПЦ МП.

Об’єднавчий Собор прийняв Статут Православної Церкви України та обрав Предстоятеля – Блаженнійшого митрополита Київського і всієї України ЕПІФАНІЯ.

По завершенню Об’єднавчого собору було оприлюднено Комюніке Вселенської Патріархії.

КОМЮНІКЕ (текст)

З прославленням Божим, великою радістю та задоволенням, Вселенський Патріархат оголошує про успішне завершення роботи об’єднуючого Синоду (Собору) – заснування нової Православної Автокефальної Церкви України, який був скликаний сьогодні в Києві, 15 грудня 2018 р. Митрополит Епіфаній Переяславський і Білоцерківський був обраний її Предстоятелем.

Новообраний Блаженніший Предстоятель звернувся до Його Всесвятості, Вселенського Патріарха, висловив свою повагу і попросив добрих побажань та благословення Матері Церкви на те, щоби він здійснював своє предстоятельське служіння, яке починається під доброю егідою.

У цьому контексті оголошено, що Вселенський Патріарх Варфоломій запросив Його Блаженство Епіфанія для співслужіння Божественної Літургії на Фанарі на великому святі Богоявлення і надання йому Томосу створення нової сестринської Автокефальної Церкви.

У Вселенському Патріархаті, 15 грудня 2018 року

Від Головного Секретаріату Святого і Священного Синоду

Згідно Статуту ім‘я Предстоятеля Автокефальної Помісної Православної Церкви України підноситься у всіх храмах Церкви за формулою «Блаженнійшого Епіфанія, Митрополита Київського і всієї України».

Остаточно Статут ПЦУ буде затверджений Томосом, оскільки він побудований на нормах, які прописані у Томосі. Після отримання Томосу Православна Церква України стане повноцінною автокефальною Церквою. Після цього почнуться офіційні стосунки ПЦУ з іншими православними церквами світу.

Першим явним свідченням визнання новоутвореної Православної Церкви України стало спільне богослужіння Екзарха Вселенського Патріарха в Греції Митрополита Адріанопольського Амфілохія у Видубицькому чоловічому монастирі разом з монахами ПЦУ. Таким чином це засвідчило Євхаристійне спілкування між церквами.

Згідно Статуту Православна Церква України є частиною Єдиної, Святої, Соборної та Апостольської Церкви. ПЦУ є автокефальною Церквою і спілкується з іншими Православними церквами через Матір Велику Христову Церкву в Константинополі.

Членами Православної Церкви України є усі православні християни України незалежно від їхньої національності. Православні християни українського походження в православній діаспорі віднині мають окормлення єпархіальними Архиєреями Вселенського Патріархату, у відповідності до священних канонів (28 канон 4 Всел. Соб. і 8 канон 1 Всел. Собору).

Найвищою церковною владою в Православній Церкві України є зібрання кліру і мирян – Помісний собор. Помісний собор скликається кожні 5 років Митрополитом Київським і саме Помісний собор обирає Митрополита Київського.

За словами Блаженнійшого Митрополита Епіфанія, до отримання Томосу жодних вагомих рішень прийматися не буде. Адже саме Томос є тим документом, який оформить Об’єднану Православну Церкву України юридично як автокефальну Церкву. Після отримання Томосу будуть сформовані Синодальні установи та органи, які керуватимуть Церквою.

«Ми прагнемо, щоб кафедральним собором єдиної української православної церкви був древній храм київських митрополитів — Софія Київська. Але ми розуміємо, наскільки ця пам’ятка є дорогою для нашого українського народу. Тому чинним кафедральним собором буде Михайлівський Золотоверхий собор. Святійший Патріарх Філарет звершувати своє служіння у Володимирському кафедральному соборі столиці.

6 січня Блаженніший митрополит Епіфаній відбуде до Стамбула, де звершить перше спільне богослужіння з Вселенським Патріархом Варфоломієм. Після богослужіння Вселенський Патріарх вручить новообраному предстоятелю Православної Церкви України Томос про автокефалію, тобто повну незалежність.

За попередніми даними, Православна Церква України нараховує близько 7 тисяч парафій. Це ті парафії, які разом з єпископатом УПЦ КП, УАПЦ, та УПЦ МП увійшли в лоно Єдиної Церкви.

Щодо митрополита Онуфрія (Березовського), який досі носив титул Предстоятеля УПЦ. Своїм листом Всесвятійший Патріарх Варфоломій повідомив митрополита Онуфрія, що після обрання очільника Об’єднаної Церкви той втратить честь бути першим серед єпископів України, а стане простим митрополитом Російської Православної Церкви, оскільки двох митрополитів на одній території існувати не може. Також усі єпископи Московського Патріархату в Україні визнаються Вселенським Престолом ієрархами Російської Церкви в Україні.

Блаженнійший Митрополит Єпіфаній закликає усіх єпископів, духовенство та вірян Московського Патріархату долучатися до створеної Церкви. «Двері для усіх відкриті», – наголосив він. Таке об’єднанння є виключно добровільним і ніякого тиску не буде чинитися тим, хто захоче залишитися у лоні РПЦ. Блаженній Митрополит Епіфаній закликає будувати нову Українську Церкву на засадах любові, взаєморозуміння та терпимості.