Четвер, 25 Липня, 2024
Бiльше

  Верховний суд підтвердив законність переходу парафії до ПЦУ на Хмельниччині

  Законність переходу парафії села Сутківці на Хмельниччині до Православної церкви України підтверджена рішенням суду найвищої інстанції.

  Про це повідомляє ПЦУ на своїй сторінці у Фейсбуці.

  6 квітня 2021 року відбулося судове засідання Великої Палати Верховного Суду з розгляду справи № 910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою с. Сутківці Хмельницької області свого підпорядкування – виходу з юрисдикції Російської православної церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної церкви України. За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни підпорядкування.

  Таким чином, найвищою судовою інстанцією України вперше з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської православної церкви в Україні до Православної церкви України, прийнято рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення РПЦвУ проти цього.

  23 лютого 2019 року релігійна громада с. Сутківці, Хмельницької області, у зв’язку з утворенням автокефальної Православної церкви України, провела загальні збори, на яких прийняла рішення перейти з РПЦвУ до ПЦУ.

  Не бажаючи переходити до ПЦУ з усією релігійною громадою та, фактично, діючи проти волі самої релігійної громади, її настоятель звернувся до суду з позовом, в якому вимагав визнати цей перехід незаконним.

  Протягом досить тривалого часу цей позов розглядався у Господарському суді міста Києва, за результатом чого у лютому 2020 року було ухвалене рішення на користь настоятеля релігійної громади РПЦвУ. Надалі, це рішення було залишене без змін і судом апеляційної інстанції.

  Проте, 6 квітня 2021 року відбулося судове засідання вже Великої Палати Верховного Суду України, яка переглядала ці судові рішення у касаційному порядку. Так, за результатом цього перегляду, вказані судові рішення були скасовані і у задоволенні позову було відмовлено повністю.

  Це рішення Великої Палати Верховного Суду має ключове значення, бо є першим серед низки судових спорів, ініційованих РПЦвУ з початку активного процесу переходів релігійних громад України до ПЦУ, ухваленим найвищою судовою інстанцією України.

  Так, з початку 2019 року, Російською православною церквою в Україні було ініційовано більше 100 судових процесів в достатньо нових для українського судочинства спорах щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування. В силу такої новизни до 6 квітня цього року була відсутня позиція найвищої судової інстанції України в таких питаннях, наслідком чого була суперечлива судова практика судів нижчих інстанцій у вирішенні таких спорів.

  Рішення ж Великої Палати Верховного Суду в обов’язковому порядку має враховуватися у спорах, які стосуються переходів православних релігійних громад України з РПЦвУ до ПЦУ, та, тим самим, уніфікувати підхід судів України у їх вирішенні, захищаючи законне право релігійних громад на зміну юрисдикції.

  Принагідно нагадаємо, у цьому ж селі Сутківці хмельничани заробили гроші на іконостас для церкви-фортеці ПЦУ.

  Найсвіжіше

  Популярне