26 жовтня Румунська Православна Церква прокоментувала рішення Синоду Молдавської митрополії РПЦ про позбавлення сану шістьох священників, які покинули Моспатріархат в Молдові. У Бессарабській митрополії Румунської Церкви офіційно повідомили, що Синод Молдавської митрополії РПЦ – «самоназваний», а її єрархія – індоктринована ідеологією «русского міра». Як такі дії впливають визнання ПЦУ збоку Румунської Церкви? Розгляньмо ситуацію детальніше.
“Бессарабська митрополія Румунського Патріархату з сумом і глибоким обуренням сприйняла безпідставне рішення самозваного Синоду “Православної Церкви Молдови”, підпорядкованої Московському Патріархату, відлучити від церкви шістьох діючих священиків, які мужньо перейшли до Бессарабської митрополії, підпорядкованої Румунському Патріархату, в пошуках церковного служіння згідно з румунськими цінностями та етнічною ідентичністю”, – йдеться в офіційному комюніке, опублікованому 26 жовтня.
Там додали, що рішення про заборону цих священиків є недійсним, не має реальних богословських і канонічних підстав і має негативний вплив на віруючих і громадську думку в Республіці Молдова, дезінформуючи маси тих, хто не є ні богословськи, ні історично добре обізнаний.
Бессарабська митрополія роз’яснила і підкреслила деякі суттєві аспекти, про які неодноразово заявлялося, але які єрархія, індоктринована ідеологією “русского міра”, воліє ігнорувати.
“Історично і канонічно Румунська Православна Церква, через Бессарабську митрополію, є єдиною церковною інституцією, яка мала і продовжує мати канонічну юрисдикцію над сучасною територією Республіки Молдова. Тому дії Синоду самоназваної “Православної Церкви Молдови” або “Митрополії Кишинева і всієї Молдови” суперечать самим канонам Церкви та історії церковної юрисдикції, на яку він поспішно посилається”, – підкреслили в Румунській Церкві.
“Російська структура в Кишиневі стає абсурдною і смішною вже через свою назву, припускаючи, що вона матиме владу в регіоні з православною історією, культурою та ідентичністю, глибоко вкоріненою в румунській духовності. Ця несправедлива заява створює образ зневаги до канонів і церковних законів, що регулюють діяльність Православної Церкви. Замість того, щоб наслідувати приклад єдності та поваги між Православними Церквами, рішення цієї церковної структури відхиляються від християнського вчення, демонструючи відсутність розуміння та поваги до ідентичності нашого народу та до священиків, які ідентифікують себе як румуни. Такий підхід до нинішнього конфлікту підриває довіру до Російської митрополії в Кишиневі і викриває слабкість її аргументів”, – зазначають в комюніке.
Дії РПЦ в регіоні були охарактеризовані, як неповага до віруючих.
“Ми докладемо всіх можливих зусиль, щоб усі православні громади в Республіці Молдова змогли повернутися в лоно Матері-Церкви. Це означає не тільки формальне приєднання, але й забезпечення того, щоб кожен священик, диякон, монах, монахиня або вірянин міг насолоджуватися автентичним служінням, вільним від обмежень, продиктованих чужими для нашого народу ідеологіями. Бессарабська митрополія сповнена рішучості захищати і підтримувати всіх священнослужителів і монахів, які поділяють те ж бачення, ті ж цінності і ту ж ідентичність з Церквою нашого народу”, – підкреслили в комюніке.
Там закликали всіх тих, хто відчуває себе обмеженим російськими єпархіями, мати мужність покинути це рабство і повернутися до традиції і спілкування Румунської Православної Церкви.
Раніше митрополит Бессарабії Петро заявив про те, що Молдавська митрополія РПЦ є “окупаційною структурою“, а її служителі – агентами російських спецслужб, з якими треба боротися.
Наприкінці вересня, на зустрічі з ним прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку пообіцяв, що уряд щорічно надаватиме допомогу в розмірі 2 млн євро. Частина цих грошей піде на фінансування переходу священиків із Молдавської митрополії Російської православної церкви. Так за вихід із канонічної РПЦ кожному священикові зараз платять близько 2 тис. євро і потім ще 450-600 євро на місяць.
Молдавська влада просуває вплив Бессарабської митрополії на противагу Молдавській. Духовний Фронт України вже писав, що у Молдові блокують проросійські ресурси, в тому числі і псевдоцерковні. Також погіршуються стосунки між місцевою філією РПЦ в Молдові і Кремлівським центром Моспатріархату.По суті російський вплив на церкву в цій країні обернувся проти неї негативними наслідками. Митрополиту РПЦ Володимиру (Кантаряну) нічого не залишається, як писати Кірілу гнівні листи, в яких він жаліється на бездіяльність останнього. Мовляв, нас тут “доїдають”, а ви нічого не робите. У листі також вказується, що Молдавська митрополія стикається зі зростаючим впливом Бессарабської митрополії Румунської ПЦ, яку підтримують Республіка Молдова і Румунія, а той факт, що румунська влада і Республіка Молдова відкрито підтримують Бессарабську митрополію, створює враження, що РПЦ в Молдові стає все більш непопулярною через свої зв’язки з Росією. Справжність листування офіційно підтверджують високопоставлені представники РПЦ в Молдові, проте Гундяєв досі нічого не робить.
Щоб ще більше підірвати авторитет і завдати нового удару, Румунська Церква може витягнути на геополітичну карту визнання ПЦУ, що матиме довготривалі наслідки.
Виконані обіцянки?
Нагадаємо, що в лютому 2019 року, Румунська православна церква висловилася за визнання Православної церкви України в обмін на гарантії свобод румунських віруючих в Україні. У липні цього ж року Синод ПЦУ створив православний румунський вікаріат із правами самоуправління. Однак процес визнання забуксував. У лютому 2020 року її синод висловився за консенсус між Вселенським та Московським патріархатами у питанні української церкви.
Підкреслимо, що 19 серпня 2023 на сайті Бесарабської митрополії Румунської ПЦ з’явилось повідомлення від митрополита Петру про схвалення визнання румунської мови офіційною мовою для румунської нацменшини в Україні. “Ця зміна є значним кроком у просуванні культурної та мовної єдності між румунами в Румунії та румунами в Україні, зміцнюючи, водночас, права національних меншин, що є ключовим аспектом у процесі приєднання до Європейського Союзу. Це є доказом відданості України повазі до європейських цінностей та міжнародних стандартів прав людини”, – йдеться в повідомленні єрарха Румунської Церкви.
Митрополиту “приємно бачити турботу про права румунських православних священиків і гарантії безперервності богослужінь румунською мовою”. Єрарх Петру впевнений, що це рішення України “відкриває нові горизонти для культурних і мовних відносин між Румунією та Україною, зміцнюючи зв’язки між двома країнами та їх громадами”. “Ми сподіваємося, що цей історичний момент сприятиме солідарності та процвітанню, а також стане позитивним прикладом для інших спільнот у всьому світі”, – підсумував він.
Хіба визнання румунської мови в Україні не схоже на ці омріяні свободи для румунських віруючих, про які Румунська ПЦ говорила в 2019 році, обіцяючи взамін визнання ПЦУ?
Визнання ПЦУ Румунською Православною Церквою матиме важливе значення для України. Це буде ще одним кроком до повного визнання ПЦУ в православному світі, адже Румунська Церква є великою і досить впливовою. Визнання ПЦУ також матиме геополітичні наслідки і буде ударом по позиціям РПЦ в Україні та світі. Це також буде сигналом для Росії, що політика шантажу і погроз не принесла користі.
Звичайно, визнання ПЦУ Румунською Православною Церквою ще не є гарантованим. Однак, зважаючи на поточний стан справ і курс Румунської Церкви, визнання ПЦУ є лише питанням часу.
Греки в гостях Румун
11 серпня митрополит Бельгійський, патріарший екзарх Нідерландів та Люксембурга Афінагор (Пекстадт) очолив Божественну Літургію у місті Тирговіште, центрі місцевої єпархії Румунського патріархату. Причиною візиту стало святкування тезоіменитства митрополита Тирговіште Ніфона, очільника церковної дипломатії Румунської православної церкви. 12 серпня Патріарх Румунський Даниїл прийняв у своїй резиденції в Бухаресті делегацію Вселенського патріархату. До складу делегації увійшли митрпополит Бельгійський, патріарший екзарх Нідерландів та Люксембургу Афінагор (Пекстадт), його брата протопресвітера Бернард Пекстадт та священик Румунського Патріархату в Брюсселі Сорін Селару.
З 23 по 27 серпня тривав візит митрополита Дімітріадського Ігнатія до Сучавської єпархії Румунського патріархату. Поїздка була відповіддю на запрошення місцевого архієрея архієпископа Калініка. Під час візиту митрополит Ігнатій відвідав скит Путна та монастирі Дракомірі, Сучевіца, Камар’ян і Ріска. Також він мав зустріч із архієпископом Калініком, яка, за інформацією агентства, пройшла з “великою любов’ю та сердечністю”. 27 серпня митрополит очолив літургію, під час якої уділив священницьке та дияконське свячення місцевим вірянам.
Варто зазначити, що митрополит Ігнатій є одним з найбільш проукраїнських архієреїв Церкви Греції. Саме він як глава відділу зовнішніх церковних зв’язків готував визнання ПЦУ на Архієрейському Соборі восени 2019. Також він неодноразово співслужив із українськими кліриками та єрархами, за що потрапив у “чорний список” РПЦ. Російським паломникам заборонено відвідувати Дімітріадську митрополію.
Такий теплий прийом грецького митрополита у Румунії може свідчити про як мінімум несерйозне ставлення місцевих єпископів до тези РПЦ про те, що той, хто служить з ПЦУ миттєво втрачає благодать і перетворюється на “самозванця в священницькій одежі”. Крім цього Румунська Церква показує, що не боїться спільного співслужіння із тими єрархами і Церквами, які співслужать із ПЦУ. Це як мінімум опосередковане визнання збоку Румунської Церкви.
Варто зазначити, що Румунський патріархат завжди мав теплі відносини зі Вселенським патріархатом. Саме патріарх Варфоломій у 2018 освятив кафедральний собор Святого Андрія Первозванного у Бухаресті.
Церковний Бухарест займає вичікувальну позицію в питанні визнання ПЦУ. Тернопільський митрополит Нестор говорив, що митрополит Ніфон під час їхнього спілкування на Фанарі повідомив, що Румунська Церква визнає ПЦУ тільки, коли МП в Україні припинить існування, або більшість парафій та єпископів перейдуть в ПЦУ.
Священник ПЦУ Іван Петрущак для Духовного Фронту України.