Міністерство внутрішніх справ Естонії сподівається, що внесений до Рійгікогу законопроект до літа покладе край майже річній невизначеності у питанні про підпорядкування Естонської православної церкви Московського патріархату (ЕПЦ МП) і церква вийде з-під управління Московського патріархату.
“Ми сподіваємося, що навесні Рійгікогу схвалить проект поправок до Закону про церкви і приходи (KiKoS) і до літа він набуде чинності”, – сказав ERR радник з релігійних питань МВС Рінго Рінгвее, передає видання err.ee
Законопроєктом передбачено, що церква, монастир або інше релігійне об’єднання, що діє в Естонії, не може знаходитися під керівництвом через статут та інші основоположні документи або бути економічно пов’язаним з іноземним керівним органом, духовним центром, духовним лідером або спільнотою, які становлять загрозу безпеці, громадському чи конституційному порядку Естонії. Також не може бути зв’язку з особою або установою, яка підбурює до війни, терористичним злочинам, насильству або підтримує військову агресію.
Після набрання чинності церков і парафій, які за законом повинні привести свої статути та принципи діяльності у відповідність до закону, буде надано двомісячний перехідний період.
Голова правової комісії Рійгікогу Андре Ханімягі (СДП) сказав ERR, що оскільки проект надійшов до парламенту лише цього тижня, комісія ще не обговорювала його, але, враховуючи звичайну процедурну практику, він має бути обов’язково розглянутий під час весняної сесії.
“Оскільки ця тема викликає багато питань, я вважаю, що перед другим читанням проекту необхідно провести ширше обговорення, і я, безумовно, організую його. Не варто надто поспішати події, але через кілька місяців парламент все ж таки зможе дійти до третього читання”, – сказав Ханімяги.
Приводом для внесення поправок до закону є публічна підтримка Московським патріархатом агресивної війни Росії в Україні, тому Рійгікогу оголосив патріархат інститутом, який підтримує агресію. Міністерство внутрішніх справ вказало на те, що Московський патріархат і особисто патріарх Кіріл відкрито і неодноразово підтримували агресивну війну Росії в Україні, а також опосередковано робили заяви, що ставить під сумнів суверенітет Естонії. ЕПЦ МП досі відмовлялася вийти з під керівництва Московського патріархату, стверджуючи, що це неможливо.
Поправки до закону також уточнюють, хто може бути священнослужителем Естонії. У такій ролі не може бути людина, якій з будь-яких причин не дозволено перебувати в країні. Колишній глава ЕПЦ МП, митрополит Євгеній, мав повернутися з Естонії до Росії, оскільки Міністерство внутрішніх справ не продовжило його посвідку на проживання, посилаючись на безпеку.
Міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс висловив жаль, що ЕПЦ МП не змогла знайти нового керівника церкви протягом року, і що церква, яка діє в Естонії, і зараз управляється безпосередньо з Москви.
Радник з релігійних питань МВС підкреслив ERR, що основною метою держави не є закриття чи перешкоджання роботі приходів ЕПЦ МП або Пюхтицького монастиря, що перебуває у прямому підпорядкуванні Московського патріархату, а також втручання у релігійне життя православних віруючих, які дотримуються російської православної традиції. За словами радника, держава виходить з того, щоб організації, що тут діють, діяли відповідно до вимог закону. Рішення про закриття релігійних об’єднань зрештою ухвалює суд, зазначив він.
Раніше повідомлялось, що Церква Московського патріархату в Естонії змінила назву на вимогу суду.