П’ятниця, 6 Грудня, 2024
Бiльше

    “Остання крапля чи корпоративний конфлікт?” – Єленський про заяву архієреїв УПЦ (МП)

    Заяву Української православної церкви (в єдності з Московським патріархатом) до синоду Російської православної церкви щодо звільнення митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона від управління Донецькою єпархією підписала не більша частина єпископату УПЦ (МП).
    Про це в коментарі Укрінформу заявив голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

    «Заяву підписали 30 архиєреїв – це не мало, але це й не більша частина єпископату УПЦ (МП). Ми не можемо зараз із точністю стверджувати, чим є заява цих архієреїв – чи це остання крапля, яка переповнила їхню чашу, чи це такий корпоративний конфлікт, де частина членів корпорації стала на захист одного зі своїх представників. Але деякі речі, про які йдеться в заяві – зокрема, про порушення автономії УПЦ (МП) у межах Російської церкви – на багатьох священників і мирян цієї церкви, які давно хотіли б порвати з Москвою, справить, підбадьорливе враження», – сказав він.

    Єленський зауважив, що було багато дискусій і критики на адресу єпископату УПЦ (МП) і священновладдя, коли вони «ніяк не реагували» на анексію їхніх єпархій. За словами голови ДЕСС, йшлося про низку анексій, зокрема, Кримських єпархій, а також Луганської, Сіверськодонецької, Донецької і Маріупольської єпархій.

    На запитання про ставлення предстоятеля УПЦ (МП) митрополита Онуфрія до цієї заяви, Єленський відповів, що «про це краще запитати самого Онуфрія, однак, судячи з того, що його підпису під заявою немає, він, очевидно, не поділяє її пафосу».

    «Суспільство очікує не дискусії між синодами УПЦ (МП) та Російської церкви, а беззастережного виходу УПЦ (МП) зі складу РПЦ. Для цього є багато канонічних і суто євангельських підстав. Але якщо для богословів ще потрібні якісь обґрунтування, то для простих людей очевидно, що вони не можуть знаходитися в складі церкви, предстоятель якої прямо декларує знищення української культури, ідентичності України та українців. І жодним способом виправдати знаходження в цій структурі неможливо», – додав він.

    На уточнення журналіста, чи стало звільнення саме митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона від управління Донецькою єпархією УПЦ (МП) поштовхом до написання заяви, голова ДЕСС припустив, що це мало значення. За його словами, Іларіон – постать, близька багатьом членам єпископату УПЦ (МП).

    «Це людина, яка давно була на чолі єпархії в Донецькій області, мала міцні зв’язки всередині українського єпископату та донецького істеблішменту до окупації цієї території, а також користувалася авторитетом», – зазначив він.

    Водночас посадовець наголосив, що на питанні діяльності представників УПЦ (МП) треба дивитися у широкому контексті.

    «Суспільство хотіло бачити більшої рішучості від українських єпископів, коли йдеться про вбивство українських дітей, які по суті благословляє, патріарх Кирил, про освячення російськими священниками зброї масового ураження, що є безпрецедентним. Коли йдеться про беззастережне виправдання вбивств, про очевидні відступи від християнського вчення – наявні елементи джихадизму (Кирил говорив, що смерть змиває всі гріхи з кожного, хто був вбитий в Україні) – це абсолютно неприпустимо», – сказав Єленський.

    Як повідомлялося, архієрей Української православної церкви Іона Черепанов опублікував на сторінці у Фейсбуці заяву архієреєїв УПЦ (МП) щодо дій синоду Російської православної церкви стосовно єпархій УПЦ (МП), розташованих на тимчасово окупованих територіях України. Підписанти вимагали скасувати рішення синоду РПЦ щодо «звільнення митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона від управління Донецькою єпархією Української православної церкви та відправити його на спокій».

    У зверненні до синоду РПЦ архієреї УПЦ (МП) наголошують, що «антиканонічне звільнення митрополита Іларіона, українця за походженням,… багаторічного архіпастиря на Донеччині та призначення на його місце архієрея-росіянина свідчить саме про прагнення Москви анексувати канонічну територію Української православної церкви з метою знищення її самостійності та незалежності».

    Архієреї УПЦ (МП) закликали синод РПЦ до «відмови від агресивної церковної політики щодо Української православної церкви та її багатостраждальної пастви, до поваги кордонів канонічної Української православної церкви, суверенітету та територіальної цілісності України».

    Найсвіжіше

    Популярне