Четвер, 25 Липня, 2024
Бiльше

  На території Києво-Печерської лаври знайшли незвичайну керамічну посудину

  На території Києво-Печерської лаври у заповненні господарського підкліту споруди княжої доби археологи знайшли неординарну керамічну посудину.

  Про це повідомляє “Історична правда” з посиланням на завідувача сектору археології у Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” Сергія Тараненка.

  Йдеться про глек. Він має зберіг висоту 19,5 см, а його діаметр у середній частині тулуба становить 13 см. Збоку на ньому залишився слід від кріплення втраченої ручки.

  Попри відносно поширену у давньоруський час таку форму столового посуду, повних аналогій цій знахідці не так багато. У 1987 р. на київському Подолі у будівлі ІІ пол. ХІ ст. виявлений глек аналогічний нашому. Автори (В. Зоценко та О. Брайчевська) вважали, що ця форма не має місцевих коренів, а належить до керамічного комплексу салтово-маяцької та аланської культур ІХ–Х ст., репрезентуючи південно-східноєвропейський імпорт до Києва. Інші науковці (О. Комар) вбачають у таких формах давньоруську імітацію кримських полив’яних глеків.

  Інший схожий екземпляр трапився 1999 р. у житлі І пол. ХІІІ ст. у “місті Володимира” давнього Києва (публікація А. Козловського та М. Ієвлєва). Але на цьому фрагменті глека розширення вінець менше, а лінійний врізний орнамент нанесений нижче, вже на плічках.

  Цікаво, що як і в нашому випадку, обидві наведені знахідки походять із приміщень, пов’язаних із ремісничою діяльністю.

   

  Найсвіжіше

  Популярне