П’ятниця, 29 Вересня, 2023
Бiльше

  Передача Світла: Преображення Господнє та його значення в Українській церковній традиції

  19 серпня в Україні востаннє відзначать Преображення Господнє за юліанським календарем. Вже в наступному році Преображення відзначатимуть 6 серпня, як це роблять більшість Помісних Православних Церков. Про історію свята і народні традиції пов’язані із ним поговоримо у цій статті.

  Про подію Преображення розповідають одразу три євангелисти: Матфей, Марк та Лука. Священне Писання не вказує на якій саме горі звершилось Преображення. Проте церковні дослідники сходяться на думці, що воно сталось на горі Фавор, що розташована у Галілеї, за 6 км на південний схід від Назарета. Саме туди незадовго до своїх  страждань прийшов Господь Ісус Христос із трьома своїми учнями: Петром, Іваном та Яковом.

  Поки Спаситель молився, ученики від утоми заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: лице Його засяяло, наче сонце, а одяг Його став білим, як світло. В цей час до Нього з’явились, у славі небесній, два пророки, Мойсей та Ілля, і розмовляли з Ним про страждання і смерть, які Йому належало перетерпіти в Єрусалимі.

  Незвичайна радість наповнила тоді серця учеників. Коли ж вони побачили, що Мойсей та Ілля відходять від Ісуса Христа, Петро, не знаючи, що сказати, викликнув: «Господи! Добре нам тут бути; коли хочеш, зробимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один і один Іллі». Раптом світла хмара осінила їх, і вони почули із хмари голос Бога Отця: «Цей є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте!»

  Ученики зі страху попадали на землю. Ісус Христос підійшов до них, доторкнувся до них і сказав: «Встаньте і не бійтесь». Ученики встали і побачили Ісуса Христа у звичайному вигляді. Коли ж вони спускалися з гори, Ісус Христос повелів нікому не розповідати про те, що бачили, доки Він не воскресне з мертвих.

  Господь преобразився і показав свою славу учням для того, аби ствердити їх віру. Щоб вони були впевнені, що саме Він є обіцяним Месією Спасителем світу. Також своїм Преображенням Спаситель показав нам, якими стануть люди в майбутньому житті, в Царстві Небесному, як преобразиться тоді весь наш земний світ.

  Згідно церковного передання святкування Преображення було встановлено у IV столітті у Вірменії святителем Григорієм Просвітителем. Пізніше це свято поширилось на інші країни, і стало святкуватись як у Східній так і Західній християнській Церкві.

  Невідомо чому для святкування обрали саме 6 (19) серпня. Імовірно саме цього дня у тому ж IV столітті була освячена каплиця на честь Преображення Господнього на горі Фавор.

  У народі Преображення називають яблуневим спасом. Така назва походить від традиції освячувати у цей день яблука та різні фрукти. Такий благочестивий звичай прийшов до нас із грецьких країн, де цього дня освячували перші плоди нового врожаю. Все робиться в знак подяки Богові за його милість до людей.

  У Православній Церкві України закликають на свято Преображення «засвідчити свою вдячність Творцеві та просити Його преобразити, оновити та освятити цей світ, щоби всяке зло й темрява відступили від нас».

  Найсвіжіше

  Популярне