П’ятниця, 23 Лютого, 2024
Бiльше

  Дід Мороз: добрий дідусь чи антихристиянська вигадка?

  У 2022 році особливо гостро постало питання відмови від усього російського та совєтського, не виняток й зимові свята. Але які новорічні традиції без чарівного образу чудотворця, що пригощає всіх подарунками. Довгий час в Україні це був Дід Мороз. А як тоді бути зі святим Миколаєм? Про те, хто криється під цими іменами, і який із цих образів притаманний саме українській традиції – у матеріалі МТМ Запоріжжя.

  Величезний злий дід, що виморожував людей, худобу та заготовлені припаси. А щоб його удобрити, йому приносили жертву, іноді навіть людську. Це опис стародавнього міфічного персонажа, який уособлює зиму та лютий холод. Він мав різні імена: Трескун, Студенець, Карачун, Зимник і, звичайно ж, Мороз. Саме звідси і було взято ім’я для нині відомого Діда Мороза, коли совєтська влада дозволила святкувати Новий рік, але використати будь-які релігійні постаті було суворо заборонено. Щоправда, від Мороза взяли лише назву, а ось образ доброго діда – відомий Святий Миколай. Як то кажуть: «Нуль днів, коли росіяни нічого не вкрали».

  «Насправді совєтський дід мороз списаний зі Святого Миколая, – розповідає єпископ Запорізький та Мелітопольський ПЦУ Фотій, – і якщо взяти європейську назву Санта Клаус – це у перекладі означає Святий Миколай».

  Отак усе просто. Це образ добре відомого святого, який відвідував узимку, і йому позичили інше ім’я, одягли у довгий червоний кожух замість ризи та дали новий супровід. На місце ангелів довкола Діда Мороза збігаються лісові звірята, а поряд – онука Снігуронька. З’являється він уперше наприкінці 30-х років, тому властивим українській культурі цей образ назвати вкрай складно.

  «Там творили нову міфологію, – каже завідувач кафедри слов’янської філології ЗНУ Ірина Павленко, – і відійти від традиційної міфології майже не змогли, хоч, звичайно, це було витіснення того, що було раніше. Тому що, звичайно, Миколай з’являється набагато раніше за діда мороза. І зараз ми повертаємося до своєї традиції, але ми повертаємося, звичайно, вже у незалежній Україні, коли ми звернулися до витоків, джерел, власної культури. І зараз не просто її повертаємо, ми просто згадуємо: хто ми, звідки ми, з якої культури виросли».

  Давайте тепер розберемося – хто такий Святий Миколай і що всі його так поважають.

  «Святитель Миколай, – каже єпископ Запорізький та Мелітопольський ПЦУ Фотій, – вирізняється своєю надзвичайною любов’ю до людей, жертовністю, і хто читав його життя, просто може здивуватися. Він настільки був перейнятий цією любов’ю до ближнього та бажанням допомогти всім, хто до нього звертався, що він не відмовляв нікому, дуже часто і таємно робив різні речі, допомагаючи у скрутних становищах».

  З образом Святого Миколая пов’язано й багато легенд. Зокрема, переказ про трьох сестер.

  «У вдівця було три дочки, – розповідає Ірина Павленко, – а у нього не було посагу, тому ніхто не хотів їх брати за дружину. І він вирішив, що краще вони присвятять своє життя продажництву, і все одно вони залишаться самотніми. Про це почув Миколай, і напередодні повноліття старшої сестри він узяв коштовності та кинув у вікно цій родині. І вона отримала цим придане».

  Те саме, за легендою, Миколай зробив перед повноліттями середньої та молодшої. У деяких інтерпретаціях він дарує сестрам золоті яблука. Саме тому його часто і зображують із цим атрибутом. До речі, також відомо, що в народній інтерпретації він кидає свій подарунок у димар, як і Санта Клаус у західній традиції.

  Рибалки Одещини ще наприкінці 19 – на початку 20 століття вважали, що Миколай допомагає їм та молилися святому перед виходом у море. Мандрівники стверджували, що рятує їх під час важких мандрівок. Жінки зверталися до святого Миколая, щоб попросити про здоров’я дитини, адже вона вважається захисником малюків. До речі, зараз дуже популярними стали листи до чудотворця. Його треба написати за кілька днів до Дня Святого Миколая та залишити на підвіконні. Однак звертатися до нього можуть не лише діти. Священнослужителі переконані, і після смерті святий продовжує допомагати тим, хто цього потребує. Але, наголошують, тут не обійтися без щирої молитви, адже треба вірити в те, що чудотворець прийде на допомогу.

  «Усім нам потрібно, але не писати листи, а з ним розмовляти у молитві, – зазначає єпископ Фотій, – просити його підтримки всім нам, пережити ці важкі сторінки історії, всі випробування. Щоб він знову виявив свою милість і любов до нас, грішних, і попросив Господа, щоб нарешті настав мир і злагода в нашій державі, щоб припинилася ця війна, щоб ворог покинув наші землі».

  І нам самим не варто забувати про добрі справи. Адже день, коли згадується доброта святого Миколая, тим особливий, що добрі справи роблять люди навколо. Тож у ці дні ще більше підтримувати тих, хто цього потребує, і не забувати про тих, хто нас захищає.

  Українською традіції Микола-Чудотворець приносить дітям подарунки лише на день Святого Миколая. Чи дарувати малечі гостинці ще й на Новий рік – вирішувати вам.

  Найсвіжіше

  Популярне