П’ятниця, 9 Грудня, 2022
Бiльше

  Влада Мінська забирає у католиків «Червоний костел»

  Влада міста Мінська анулювала угоду з католицькою парафією про користування храмом св. Симона й Олени, відомим як «Червоний костел». Повідомлення про це отримали представники Церкви в Білорусі.

  За повідомленням католицького часопису CREDO, парафія повинна за кілька днів забрати з храму всі свої речі.

  «Червоний костел» стоїть на площі Незалежності, в самому центрі Мінська, обік Будинку Уряду. Він є одним з архітектурних символів білоруської столиці. Раніше, у ніч із 25 на 26 вересня, там спалахнула загадкова пожежа, яка — хоч і не принесла значних матеріальних втрат ані людських жертв — стала причиною закриття храму, і відтоді вірні не можуть ним користуватися.

  2013 року цю будівлю визнали належною спілці «Мінська спадщина», і саме вона тепер повідомила католикам про анулювання угоди з користування об’єктом. Пожежа, що сталася 10 днів тому, від початку викликала численні підозри, включно з підпалом.

  Приблизно о 3.35 до Міністерства надзвичайних ситуацій надійшов сигнал про вогонь, що вихопився з «Червоного костелу». Швидко прибули пожежники, які згасили полум’я. Загалом втрати від загоряння — близько 20 кв. м. поверхні (вся площа храму — понад 1000 кв. м.) і три вибиті шибки: дві з вітражами на нижньому поверсі й одне — поверхом вище.

  У будівлі в цей час перебували двоє людей: жінка-сторож і працівник, який спав нагорі. Коли жінка почула шум — спрацювала протипожежна сигналізація, — вона увійшла до сакристії, де було повно диму. Майже одразу прибули пожежники і загасили цю загалом невеличку пожежу. В сакристії згорів тільки клячник. Хоча втрати були відносно незначні, влада постановила замкнути храм, і заборонила ним користуватися.

  Білоруський католицький діяч Артем Ткачук написав на своєму Фейсбуку, що востаннє влада замикала двері храму перед католиками влітку минулого року в Будславі, де костел також постраждав від пожежі. Але тоді огонь охопив сотні квадратних метрів, а склепіння загрожувало завалитися. І попри те, що будславський храм був тоді закритий, влада дозволила увійти туди єпископові та священникам; натомість тепер до «Червоного костелу» не впускають нікого.

  Цей храм, одна з архітектурних пам’яток Мінська, постав на початку ХХ століття за кошти подяка Едварда Войніловича. Два роки тому, в ході вуличних зіткнень і протестів після сфальшованих президентських виборів, просто біля стін храму відбувалися демонстрації, а в храмі тривала екуменічна молитва за мир і спокій у державі.

  Також він був місцем прихистку для маніфестантів, які втікали від поліції та військовиків. Силовики навіть один раз заблокували у храмі людей, що шукали там сховку. Тоді на це рішення влади відреагував єпископ Юрій Кособуцький.

  Натомість зараз Церква в Білорусі мовчить. Після згаданих протестів якісь невідомі замінили замки у дверях храму. Тиск на Церкву, яка підтримала протести проти сфальшованих виборів, виразився зокрема в тому, що в липні 2020 р. храму нарахували непідйомний податок ($64000) на землю й амортизацію, погрожуючи, що в разі несплати собор може перейти державі.

  Найсвіжіше

  Популярне