Неділя, 16 Січня, 2022
Бiльше

  Іван Купало – не Іван Хреститель. У ПЦУ дали пояснення

  Православна Церква України дала пояснення тим, хто вважає, що Іван Купало, це інше ім’я предтечі Ісуса Христа – Івана Хрестителя.

  «Іоан Хреститель хрестив водою, тому й день називається Івана Купала», – нерідко саме так пояснюють назву свята 7 липня. Насправді ж Різдво Іоана Предтечі та «Івана Купала» – це два зовсім різних свята, християнське та язичницьке, які за примхою історії відзначаються поряд, – пояснили в Українській Церкві.

  «Різдво Іоана Хрестителя має велике значення для кожного християнина і не має жодного стосунку до ворожінь, пошуків «чарівної квітки» папороті чи стрибків через багаття – звичних атрибутів язичницького «свята Івана Купала», – підкреслили в ПЦУ.

  Там пояснили, що Іван Купало згадується у творі Гоголя «Вечір проти Івана Купала». Але двома століттями раніше це свято ніхто так не називав. Щобільше: в принципі не існувало жодного божества, на честь якого могли б назвати ці язичницькі гуляння.

  Вперше «Купало» згадується у Густинському літописі XVII століття. І, як припускають історики, з’явився він унаслідок помилки літописця, який сприйняв спосіб святкування («купання», «купайла») за ім’я божества.

  «Язичники поклонялися сонцю, тож не дивно, що їхні масові ігрища та обряди «очищення» вогнем і водою проходили наприкінці червня, у день літнього сонцестояння. Унаслідок введення григоріанського календаря святкування перенеслося на початок липня (що насправді є дивним, адже який сенс поганські ігрища прив‘язувати до церковної традиції), збіглося з християнським святом Різдва Іоана Предтечі та отримало другу частинку своєї назви – “Івана”», – підсумували в ПЦУ.

  Найсвіжіше

  Популярне