Субота, 15 Червня, 2024
Бiльше

  Чехія збудує точну копію згорілої закарпатської церкви Святого Архангела Михаїла

  Чеський уряд ухвалив побудувати точну копію храму Святого Архангела Михаїла, який згорів минулого року у Празі. Церква була привезена до Чехії із Закарпаття у 1929 році.

  Про це повідомляє Закарпаття онлайн.

  28 жовтня 2020 р. храм зайнявся і майже до тла згорів. Як повідомляли тоді медіа, поліція виключила технічні проблеми як причину пожежі. Як найбільш правдоподібна розглядається версія людського фактора.

  Кошти на відбудову точної копії вже збираються чеською громадою. Як заявив мер чеської столиці Зденєк Гржіб, «до збору коштів долучаються як дрібні дарителі, так і ті, хто вкладає десятки тисяч крон». Збір коштів оголосили на початку листопада 2020 року.

  Тепер благодійний фонд «Віза» спільно із Закарпатським обласним музеєм народної архітектури і побуту написали листа меру Праги, Надзвичайному і Повноважному послу України в Чеській Республіці Євгену Перебийнісу, у якому висловили бажання долучитися до відновлення реліквії.

  У листі українці висловили важливість того, аби храм був збудований саме на Закарпатській землі місцевими майстрами із використанням тутешньої деревини. Закарпатський обласний музей, спільно із благодійниками готові знайти таких фахівців, надати їм точні копії креслень та забезпечити транспортування будівлі.

  Українська дерев’яна церква святого Михаїла 17-го століття у Празі, яку в 1929 році перевезли із Закарпаття з села Медведівці / Джерело: Shutterstock

  Сподіваюся, наша церковна спільнота доповнить храм ще й гарним іконостасом. Таким чином церква і надалі належним чином представлятиме закарпатську культуру й духовність у столиці Чехії, – йдеться у листі.

  Храм Архістратига Михаїла – це унікальна пам’ятка української народної архітектури з непростою долею.

  У 17 ст. Її було збудовано у с. Великі Лучки поблизу Мукачева. Архітектурою храм наближався до так званого бойківського стилю. Прямокутна споруда площею всього 112 кв.м., з вежею і двома шатровими склепіннями зведена без єдиного цвяха. Але селяни не мали коштів на утримання церкви і у 1793 р. продали її багатшому селу Медведівці. Споруду розібрали на бруски й колоди, кожну частинку пронумерували і так перевезли. Там церква прослужила 130 років.

  За часів Підкарпатської Русі церкву знову розібрали і потягом перевезли до Праги, де вона збагатила збірку Національного музею Чехословаччини. 2008 року її передали у користування Православній церкві чеських і словацьких вірян.

  Фото: Закарпаття онлайн

  Нагадаємо, на відбудову зруйнованого пожежею українського храму в Празі зібрали вже понад мільйон крон.

  Найсвіжіше

  Популярне