Неділя, 21 Липня, 2024
Бiльше

  Нам потрібно встановити спільну дату Великодня, щоб залишатися відданими рішенням Нікейського собору

  У 2025 році відбудеться 1700-річчя першого Вселенського – Нікейського – собору (325 р.), який започаткував новий розділ історії християнства. З цієї нагоди Всесвітня рада церков планує організувати Всесвітню конференцію Комісії віри і порядку, щоб відсвяткувати цю річницю та задуматися про передачу апостольської віри сьогодні.

  Про це повідомляє Іов (Геча) передає orthodoxtimes.com за посиланням fanarion.blogspot.com.

  Метою цієї конференції буде не вивчення історії собору і не вивчення його теології, а роздуми про те, що сьогодні означає «видима єдність» для різних християнських Церков і як християни можуть колективно поширювати, проповідувати та жити апостольською вірою сьогодні в контексті багатьох сучасних викликів, таких як секуляризація та релігійний плюралізм.

  Ми часто забуваємо, що Нікейський собор не лише проголосив Символ віри, який мав стати універсальним, але й забезпечив спільне святкування Великодня для всього християнського світу. В контексті поділу, спричиненого розколами та єресями, потрібно було забезпечити спільне святкування Воскресіння Христового, щоб виявити єдність у вірі.

  Як відомо, у донікейський період не було такої загальної дати, оскільки деякі християни святкували Великдень разом з єврейською Пасхою, а інші святкували його наступної неділі. Правило, встановлене в Нікеї, було дотримуватися Пасхи в першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення. Таким чином, собор визначив дату на основі астрономічних даних – рівнодення та повного місяця, а не на основі якогось конкретного календаря, або певного свята, наприклад, єврейської Пасхи.

  Хоча Нікейський собор встановив це правило, забезпечуючи спільну дату Великодня для всього загальновизнаного християнства, але на жаль, сьогодні християнські Церкви розділені щодо дати святкування цього великого свята. Причина полягає в тому, що не всі використовують однакові інструменти. Дійсно, православні досі використовують юліанський календар, запроваджений Юлієм Цезарем у 46 р. До н. Е., який на цей час відстає від астрономічної реальності на тринадцять днів, і вони також використовують старі пасхальні таблиці для визначення повного місяця (“пасхалії”), що призводить до пізньої дати Пасхи, яка може бути тиждень або навіть місяць після західної дати Великодня.

  Попри те, що вона визначається за юліанським календарем, дата весняного рівнодення (21 березня) відповідає 3 квітня григоріанського календаря, який сьогодні використовується у всьому світі. Тому, якщо повний місяць з’являється до цієї дати, православні повинні почекати наступного повного місяця, і в цьому випадку між Західною та Православною Пасхою буде різниця в один місяць, як це буде цього року. Згідно з астрономічними даними, православні святкують Пасху в неділю після другого повного місяця весни, що суперечить принципу Нікейського собору. Якщо весняний повний місяць з’являється після 3 квітня, християни повинні святкувати Великдень того ж дня, як це справді трапляється зрідка. Однак, оскільки православні використовують старі таблиці поводження для визначення дати повного місяця, які на кілька днів відстають від поточних астрономічних даних, в деяких випадках православні повинні чекати наступної неділі, щоб відсвяткувати Пасху, і це пояснює, що між східною і західною датою Великодня може бути різниця в один тиждень. Але в цьому випадку, згідно з астрономічними даними, православні святкують Пасху у другу неділю після повного місяця весни, що також суперечить принципу, прийнятому в Нікеї.

  З цих причин питання перегляду календаря та спільної дати Великодня кілька разів піднімалися в Православній Церкві протягом 20 століття: спочатку патріаршою та синодичною енциклікою Вселенського патріарха Іоакима III, зверненою в 1902 році до всіх Предстоятелів Православних Автокефальних Церков і ще раз вийшли в січні 1920 р. Енциклікою Вселенського патріархату, звернутою «до Церков Христових скрізь» із закликом «прийняти єдиний календар святкування великих християнських свят в один час з усіма Церквами». Потім реформа календаря була обговорена на Всеправославному конгресі Константинополя 1923 року, скликаному Константинопольським патріархом Мелетієм IV, що призвело до часткового перегляду календаря.

  Питання про календар і спільну дату Пасхи було включено до числа 17 тем, які повинен був розглянути Священний і Великий Собор Православної Церкви міжправославним підготовчим комітетом, який зібрався в 1930 році в монастирі Ватопед на Афоні. Це питання залишився у списку тем, встановлених на першій Всеправославній конференції на Родосі в 1961 році, яка започаткувала процес підготовки Святого і Великого Собору Православної Церкви і залишилася серед десяти тем порядку денного собору, визначених на першій всеправославній передсоборній конференції в Шамбезі в 1976 році.

  З’їзд православних астрономів зібрався в Шамбезі в червні 1977 р., щоб підготувати календар, навіть більш точний, ніж григоріанський, та переглянути таблиці місяців відповідно до найточніших астрономічних даних. На жаль, Синаксис Предстоятелів Православних Церков, який відбувся в Шамбезі в січні 2016 року, вирішив виключити це питання з порядку денного собору, побоюючись, що календарна реформа створить новий розкол в Православній Церкві. Таким чином, православні до цього дня не прийняли жодного рішення.

  Варто згадати, що у 1997 р. Всесвітня рада церков провела консультацію з метою встановлення спільної дати Великодня та рекомендувала підтримувати нікейські норми (що Великдень повинен припадати на неділю після першого повного місяця весни), щоб обчислити астрономічні дані (весняне рівнодення та повний місяць) найточнішими з можливих наукових засобів, використовуючи як основу для відліку меридіан Єрусалиму – місця смерті та воскресіння Христа.

  Можливо, святкування 1700-річчя Нікейського собору у 2025 р. Було б гарним приводом проінформувати християн про необхідність календарної реформи та спільної дати Пасхи, щоб залишатися справді відданим рішенням першого Вселенського собору. Той факт, що східні та західні дати Великодня збігатимуться в цьому році, слід сприймати як заохочення у цьому напрямку!

  Найсвіжіше

  Популярне