Вівторок, 13 Квітня, 2021
Бiльше

  Хіротонія екзарха Вселенського Патріархату в Україні. Відео

  У древньому Константинополі (нинішньому Стамбулі) 8 листопада відбулась подія історичного масштабу – висвята екзарха Вселенського Патріархату в Україні архімандрита Михаїла Аніщенка на єпископа Команського.
  Урочиста патріарша літургія відбулась у храмі Всіх Архангелів Вселенської Патріархії. Вселенському патріарху Варфоломію співслужили митрополит Переяславський і Вишневський Олександр (Драбинко), єпископ Володимир-Волинський і Турійський Матфей (Шевчук) та архієреї Вселенської Патріархії.

  Ця подія – новий етап у спілкуванні Церкви-Матері зі своєю дочкою – Православною Церквою України. Ще від часу древньої Русі в Києві та інших містах Київської митрополії існували окремі монастирі та братства, які мали статус ставропігії, тобто підпорядковувались безпосередньо Вселенському патріарху.
  Не менш важливим є факт, що очолює це представництво виходець із України. Його посвята є чи не першим випадком у новітній історії православ’я в Україні, коли Вселенський патріарх висвячує на єпископа саме українця. В історії нам відомо, що перші Київські митрополити прибували з Константинополя і були греками за етнічним походженням.
  Тепер Константинополь продовжує свою опіку над Україною, і виходячи із потреб українців поставляє на таку відповідальну посаду людину, яка добре знає усі труднощі з яким стикався наш народ в минулому і, які постають в теперішній час.
  Кандидатура отця Михаїла є найбільш вдалою для виконання цієї поважної місії. Освічений, мудрий богослов та добрий-пастир-патріот – це якості якими можна описати молодого екзарха. Його юність минула на теренах Волині. Саме там він здобув богословську освіту і розпочав своє священниче служіння. Несучи свій послух перед Церквою, отець Михаїл продовжив своє навчання у відомих і поважних європейських богословських закладах Греції та Швейцарії. Згодом Господь, який знає людські помисли та бачить людські душі і серця, покликав його до служіння у лоні Вселенської Патріархії. Упродовж 2011 – 2019 років він був настоятелем храму преподобного Аліпія Стовпника Вселенського Патріархату в Анталії (Туреччина). 2013 року Вселенський патріарх Варфоломій возвів отця Михаїла у сан архімандрита, а тепер звершив його висвяту у сан єпископа.
  Вселенський патріарх, після висвячення єпископа Команського Михаїла, промовив: «Турбота про Вселенський престол була мотивом і твердим критерієм його рішення про надання автокефалії Церкві в Україні, яка постраждала внаслідок розколу і прагнула спільності та єдності. Те, що безсоромно сказано та написано про інші мотиви відповідного рішення Вселенського патріархату, є неправдою».
  Його Всесвятість зазначив що «Вселенський патріархат давно веде діалог з Московським патріархатом щодо ситуації в церкви в Україні. Однак Москва постійно гальмувала прогрес і була каменем спотикання у пошуку позитивного результату цього діалогу. Так ми прийшли до української автокефалії, яку жодна суперечка чи будь-які зусилля жодної Церкви не можуть скасувати».
  Патріарх Варфоломій зазначив, що «жодна спроба, незалежно від того, називається це одностороннім розривом євхаристійного спілкування або «братньою зустріччю», як це було кілька місяців тому в Аммані, або спробою дискредитувати Вселенський патріархат та його предстоятеля, брехливо звинувачуючи їх у створенні проблеми православних відносин, не тільки не призводять до позитивного результату, але викликають подальшу напруженість, заплямовують образ православ’я в очах інших християн та послаблюють його свідчення в сучасному світі».
  «Влада Великої Церкви не є світською, – наголосив Варфоломій. – Логіка влади панує у світських установах, але Церква керується божественно створеними та Богоданими духовними законами, які не піддаються обговоренню. Церква Константинополя була благословенна ​​Богом, щоб бути охоронцем передання апостолів та святих отців. На основі цієї традиції, рішень Вселенських Соборів, божественних і священних канонів і непорушної церковної практики, Вселенський патріархат був і залишається Першим Престолом в Православній Церкві, який надав автокефалію всім молодшим помісним православним церквам, зокрема Православній церкві України. Змагання за роль Великої Церкви Христової призводять до нестабільності та порушують єдність Православ’я».
  Відразу після цього, новообраний єпископ Команський у своїй відповіді висловив свою відданість і повагу Вселенському патріарху та подякував Синодальним єрархам за його обрання. Він подякував митрополиту Київському і всієї України Епіфанію, єрархам та священному духовенству Православної церкви України за всю любов і підтримку.
  Це сокровенне священнодійство має важливе значення для України. Воно не лише сприятиме утвердженню в Україні Помісної Церкви, але й не дасть Російській Церкві взяти реванш задля продовження насадження своєї шовіністичної імперіалістичної ідеології «русского міра».
  Ретельно дослідивши історію та проаналізувавши усі колишні помилки, Константинополь тепер ставить жирну крапку у пануванні церковної Москви в Україні. Постійне перебування ставропігії в Києві буде вказувати на її місце.
  Примітно, що ця славна подія відбулася незадовго після того як Вселенський патріарх назвав єпископів РПЦвУ неканонічними. Його Всесвятість наголосив, що «нова автокефальна церква України є єдиною канонічною Православною Церквою на території Української Держави», а тому згідно канонів Церкви «жодна Церква не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України».
  Ці заяви та висвята екзарха свідчать, що Вселенська Патріархія налаштована рішуче відстоювати канонічний порядок та захищати свою доньку від зазіхань РПЦ. Своїми діями патріарх Варфоломій наносить чергового відчутного удару по РПЦ. Все це є не «папськими претензіями Фанара», а відновленням історичної справедливості. Будь-яке зло та обман не можуть існувати вічно, прийде час і воно неодмінно буде подолане добром. Тому зараз ми є свідками перемоги добра. На наших очах нищиться 300-літня московська омана, якою російські церковники дурили мільйони українців.
  Висвята екзарха – це не лише новий етап у спілкуванні, а й виявив материнської любові та піклування до своєї доньки. Відтепер вже ніхто не зможе повернути українців у духовний кремлівський полон. Нам випала унікальна нагода побачити як вершиться історія. Тому нехай у цьому допоможе українцям Бог.

  Найсвіжіше

  Популярне