Неділя, 3 Березня, 2024
Бiльше

  25-річчя звільнення Хорватії від сепаратистів: вперше в історії сербський політик на святкуванні «Бурі»

  З церковних дзвонів почалося в Кніні – колишньої «столиці Сербської Країни» – урочисте святкування Дня перемоги і вдячності Батьківщині, Дня хорватських захисників та 25-річчя операції «Буря».
  На Кнінської фортеці було піднято хорватський прапор – як і в 1995 році. Пролунало 25 символічних залпів з гармат, зачитано імена загиблих та зниклих учасників операції.
  На урочистому зібранні в центрі Кніна першим до присутніх звернувся Анте Готовіна, генерал-полковник у відставці.
  «Завдяки урокам, отриманим з нашого бурхливого та плідного минулого, ми стали сильнішіми та кращіми людьми. Готові оптимістично працювати сьогодні заради кращого завтра — на новому етапі. Хорватія розвивається і перетворюється на сучасну європейську демократію, соціально справедливу державу, яка піклується про найменших і нуждених, бо вони є дзеркалом стану нашого суспільства. Держава, в якій усі люди, незалежно від відмінностей, користуються безпекою і свободами, рівними правами та рівними обов’язками. Разом усі ми досягнемо поставлених цілей і будемо знати, як реагувати на всі виклики часу, в якому живемо. Бажаю успіху нам на цьому шляху», — сказав Готовіна.
  «З сумом і шанобливістю ми пам’ятаємо всіх вбитих при захисті Хорватії, цивільних жертв та жертв воєнних злочинів, скоєних в ім’я ідеології Великої Сербії, тим більше, що за багато цих дій ніхто не притягувався до відповідальності. Ми все більше сумуємо за жертвами військових злочинів, скоєних хорватською стороною, які, на жаль, мали місце. Законне право на захист не є і не може бути приводом для правопорушень. Будь-який такий вчинок — потворний шрам на справедливому обличчі та оборонному характері Вітчизняної війни», — заявив, зокрема, прем’єр-міністр Андрій Пленкович.
  «Давайте мати мужність і людяність однаковою мірою проявляти повагу до всіх жертв. Щире примирення може будуватися лише на істині. …Хорватія зазнала нападу, і як переможець вона запропонувала руку примирення і тепер будує своє майбутнє», — підсумував Пленкович.
  Президент Зоран Міланович наголосив на необхідності покращення відносин між Хорватією та Сербією, які, за його словами, є складними вже більше 100 років.
  «Були конфлікти, кровопролиття, війни, громадянські війни, агресія, і після цього ми ніяк не можемо вступити у фазу нормальних відносин, в якій пануватимуть повага та конструктивність. …Наша добра воля та віра існують, ми хочемо співпрацювати та співробітничать», — зазначив він.
  Сербсько-хорватські відносини повинні бути кращими, тому що відносини цих двох народів є дуже важливими для цієї частини Європи, наголосив Міланович. Він зазначив, що, зі свого боку, зробить для покращання відносин усе, що може і що повинен, і на іншому боці також нехай спробують.
  У святкуванні операції «Буря» в Кніні вперше взяв участь представник сербів, віце-прем’єр-міністр Хорватії від Самостійної демократичної сербської партії (SDSS) Борис Мілошевич.
  «Ми поважаємо всіх жертв, незалежно від національної приналежності. Ми повинні поважати пам’ять жертв. Емоції ще свіжі. Я почув повідомлення про примирення, мир і майбутнє, і вважаю свій приїзд як запоруку майбутнього», — заявив Мілошевич журналістам після офіційної церемонії.
  Він додав, що хорватське суспільство дозріло, щоб усі могли чути і поважати один одного, незалежно від національності. «Для суспільства важливо визнати, що серби в Хорватії були жертвами, і ми повинні поважати пам’ять цих жертв. І я думаю, що це лише перший крок», — сказав Мілошевич.
  Напади на нього сербських політиків та пересічних сербів з Сербії та Боснії і Герцеговини, викликані його рішенням взяти участь у святкуванні «Бурі», він вважає очікуваними. «Я розумію це насамперед як промову людей, які зазнали болю і відчули несправедливість», — сказав Мілошевич.
  Сербські ЗМІ помітили, що після виступу Анте Готовіни, поки інші аплодували, Мілошевич тримав руки складеними.
  Джерело: «Балканський оглядач»

  Найсвіжіше

  Популярне