Четвер, 25 Липня, 2024
Бiльше

  14 доказів, що путінізм — це фашизм

  Спочатку — кілька уточнень, щоб не було термінологічної плутанини. Є три значення слова «фашизм».
  Вузьке — ідеологія і практика італійського режиму в період 1922–1945 років, пов’язана з ім’ям Муссоліні. Ми явно не про це.
  Надшироке — коли підліток кричить однолітку: «Отримай, фашист, гранату!», або перехожий лає фашистами тих, хто ставить машини на тротуарі. Це теж не наш випадок.
  А я вживаю термін «фашистський режим» відносно путінської Росії в тому самому сенсі, в якому його використовував Умберто Еко в есе «Вічний фашизм». Еко вважав, що якщо в країні є хоча б одна з 14 ознак вічного фашизму, тут утворюється фашистська туманність.
  У путінській Росії, в тому чи іншому вигляді, присутні всі 14 ознак фашизму: від культу традиції, неприйняття модернізму і опори на історичні травми — до ідеї міжнародної та внутрішньої змови, культу смерті і всього, що легко можна знайти і в телевізорі, і в виступах Путіна, і в практиці путінського режиму.
  Приміряємо кожну з 14 ознак, сформульованих Умберто Еко, на те, що ми спостерігаємо в путінській Росії.
  1. Культ традиції
  Маніакальне захоплення Путіна історичними міфами про «печенігів і половців», культ побєдобєсія, створення спеціальної «Комісії з протидії спробам фальсифікації історії на шкоду інтересам Росії» (а в інтересах Росії фальсифікувати можна?) — все це традиціоналістське безумство за 20 путінських років досягло найвищої точки у вигляді прийняття фактично нової конституції, пронизаної культом традиції та мракобісся.
  Ось так виглядає одна з поправок до конституції РФ, яка буде незабаром «проголосована»: «Російська Федерація, об’єднана тисячолітньою історією, зберігаючи пам’ять предків і передані нам ідеали і віру в Бога, а також наступність у розвитку Російської держави, визнає державну єдність, що історично склалася… Російська Федерація вшановує пам’ять захисників Вітчизни, забезпечує захист історичної правди. Применшення значення подвигу народу при захисті Вітчизни не допускається». Кінець цитати.
  2. Неприйняття лібералізму
  Слово «ліберал» в путінській Росії — одна з найбрудніших лайок. Це образа, що стоїть в одному рядку з клеймом «бандерівця» і «фашиста». Втім «ліберал», мабуть, гірше. Оскільки, як правило, він одночасно «фашист» і «бандерівець» (є спеціальний термін — «ліберальний фашизм»), але крім цього ще й «злодій», «прихватизатор», а також «зрадник».
  Під цю пануючу в державних ЗМІ точку зору Путін підвів «теоретичний фундамент». В інтерв’ю газеті Financial Times від 27 червня 2019 року він урочисто оголосив про кінець епохи лібералізму. «Ліберальна ідея» «пережила свою мету», «коли громадськість виступила проти імміграції, відкритих кордонів та мультикультуралізму», — повідомив Путін. За його словами, «ліберали в останні десятиліття намагалися диктувати світу свою волю, але зробили багато трагічних помилок». Путін навів в приклад рішення канцлера Німеччини Ангели Меркель про прийом більше 1 млн. сирійських біженців. Він назвав його «помилковим» і протиставив йому волю президента США Дональда Трампа, який намагається зупинити потік мігрантів і наркотрафіку з Мексики. «Ліберальна ідея передбачає, що нічого не потрібно робити. Убивай, грабуй, гвалтуй — тобі нічого [не буде], тому що ти мігрант, треба захищати твої права. Які права? Порушив — отримай покарання за це», — пояснив Путін.
  І висновок: «Ліберальна ідея застаріла. Вона вступила в суперечність з інтересами переважної більшості населення».
  У новій версії конституції лібералізм як ворог Росії явно не позначений, і статті за цей злочин в КК РФ поки немає. Але інформаційні війська разом з президентом зробили ліберала наочною мішенню. І в путінській Росії цього цілком достатньо.
  3. Підозрілість по відношенню до інтелектуального світу
  Ненависть до «дуже розумних і освічених» пронизує весь путінський «русскій мір», будучи його невід’ємною характеристикою. Путінські фельдфебелі «дані в Вольтери» у всіх сферах, де повинен панувати інтелект і освіта. Російська академія наук позбавлена ​​автономії, і наукою керують чиновники, нічого в науці не розуміють. На чолі Роскосмоса -клоун Рогозін. На чолі МГУ — антисеміт Садовничий. Перелік можна продовжувати довго. В результаті інтелектуали відчувають себе в путінській Росії ізгоями, а витік мізків наростає.
  4. Нестерпність критики
  Першим кроком Путіна на посту президента стало вбивство НТВ: його інавгурація відбулася 7 травня 2000 року, а вже через чотири дні генпрокуратура, ФСБ і податкова служба обшуковували офіси власника НТВ Владіміра Гусінского. Через місяць, 13 червня 2000 року, Гусінского заарештували, і доля НТВ була вирішена. В країні загасили світло і вимкнули звук.
  Простір вільного слова неухильно скорочувалася всі 20 років путінського правління. Критиків режиму включали в стоп-листи, позбавляючи доступу до ефіру, садили в тюрми і вбивали. За ці роки в зв’язку з виконанням своїх службових обов’язків було вбито більше 150-ти журналістів. Політична опозиція знищена, а будь-який опозиціонер і послідовний критик Путіна в державних ЗМІ цілком офіційно отримує ярлик «національного зрадника».
  5. Боротьба з інородцями
  Цей атрибут путінізму нагадує зброю прихованого носіння. Нацизм і неприязнь до інородців ховаються до пори до часу в складках путінського режиму і раптово оголюються в разі потреби.
  У момент російської агресії щодо Грузії (08.08.08) був дан старт антигрузинським настроям. З 2014 року в Росії на госканалах зручно оселилися українофобія, полонофобія і амеріканофобія.
  У культових російських фільмах «Брат» і «Брат-2» головний герой Даніла Багров, якого можна сміливо назвати «героєм путінського часу» — звичайний російський фашист, симпатичний і привабливий. Його смачні ксенофобські репліки «Чи не брат я тобі, сука чернож*па», «Скоро всій вашій Америці кирдик» та інші добре лягли на душу багатьом росіянам, влили потужний піар заряд в суспільну свідомість, наситивши його фашистським змістом. А гасло «Путін — наш президент. Данила — наш брат», висунутий «Комсомолкою», став одним з піар-ходів просування Путіна.
  6. Соціальна фрустрація. Опора на фрустровані середні класи, постраждалі від економічної та політичної кризи
  «Розпад СРСР — найбільша геополітична катастрофа XX століття» і «лихі дев’яності», як наслідки цієї катастрофи — така сукупність міфологем, які 20 років втовкмачували в голови росіян із завзятістю і витонченістю, недоступними радянській пропаганді.
  Старанне розколупування і розчісування імперських болячок — «Яку країну розвалили!» — призвело спочатку до підтримки другої чеченської війни («мочити в сортирі»), потім — на радість від «перемоги» над Грузією, а потім — до кримнашого чаду.
  Від багато в чому штучно створеного відчуття «національного приниження» — нас весь світ боявся і поважав, а тепер ні в гріш не ставлять! — до настільки ж штучно створеного захоплення з приводу можливого перетворення Америки в радіоактивний попіл, «Іскандерів», що весело сміються, і того, як наш МЗС по-пацанськи пояснює всім цим «піндосам» та іншим «гейропейцам», хто вони є в цьому житті. Заява ж Путіна, що в разі чого «ми всі потрапимо в рай, а наші вороги просто здохнуть», має наповнити серця обивателя додатковою радістю від того, що йому пощастило народитися саме в цій країні і саме в цей час. А також примиритися з тим, що в XXI столітті він живе без каналізації і зі зручностями у дворі.
  7. Одержимість теоріями змови і відчуттям обложеної фортеці
  «Деякі організації збирають біологічний матеріал наших громадян по всій країні. Причому з різних етносів і людей, які проживають в різних географічних точках Російської Федерації. Все питання лише в тому, навіщо вони це роблять, роблять цілеспрямовано і професійно».
  Це — не марення параноїка, який постійно скаржиться дільничному на інопланетян із сусідньої квартири, які опромінюють його через стіну. Це — фрагмент виступу президента РФ В. В. Путіна на засіданні Ради з прав людини від 30.10.2017. «Деякі організації» діють, ясна річ, на гроші і в інтересах американців. На питання про те, навіщо американцям наш біоматеріал, звичайно треба марення про біологічну зброю, що вражає виключно росіян. Що особливо цікаво з урахуванням того, що громадянами Росії є люди, які відносяться до різних етносів і навіть рас.
  «Американці хочуть нас знищити, а тих, що залишилися, — перетворити на рабів». «Англійка весь час паскудить». «Гейропейці прагнуть розбестити Росію, оскільки вона — остання опора справжніх цінностей у світі». Подібними кліше заповнені всі державні ЗМІ. На теоріях змов і психології обложеної фортеці будується зовнішня і внутрішня політика путінської Росії. Зокрема, нещодавно підписана Путіним доктрина ядерного стримування передбачає нанесення превентивного ядерного удару в разі, якщо комусь із керівництва здалося, що з території якоїсь країни на Росію збираються напасти.
  8. Ворог образливо і несправедливо багатий, але слабкий. Тому перемога — за нами
  На піку свого зростання на початку 2014 року економіка Росії становила 18 відсотків від економіки США. У 2019 — 7 відсотків. У зв’язку з цим Соловйови-Кисельови, а також Захарови-Сімоньяни змушені вирішувати два завдання. По-перше, пояснити, як так вийшло, що ми такі чудові, і раптом на порядок бідніші якихось янкі. І по-друге, довести, що, незважаючи на їх багаторазову перевагу в економіці, ми їх все одно закопаємо.
  Виявляється, США такі багаті тому, що весь час когось грабували і експлуатували: спочатку індіанців, потім негрів, а потім взагалі весь світ. І ще: якщо у США відібрати друкарський верстат, вся їхня економіка завалиться. На питання, чому, якщо вся справа в друкарському верстаті, Росія не може запустити свій, телевізор зазвичай мукає щось невиразне. Що ж стосується нашої невідворотної перемоги над будь-яким супротивником, то Путін дуже любить розповідати про деякі види російської чудо-зброї і в доказ показувати мультики, в яких наші мультяшні ракети знищують штат Флорида.
  9. Немає боротьби за життя — є життя заради боротьби
  Пацифізм дорівнює зраді. Міф про Перемогу — та вісь, на якій тримається вся міфологія «русского міра» та путінської Росії вцілому. Та обставина, що та перемога була в першій половині минулого століття, а за Путіна Росія змогла здобути «перемоги» лише над крихітною порівняно з собою Грузією, та ще над Україною, не бентежить путінських міфотворців. Оскільки в умовах повної відсутності в медійному полі хоч скільки-небудь чутною критики міфи можуть носити самий безглуздий і внутрішньо суперечливий характер.
  10. Популістський елітаризм
  Одна з найхарактерніших рис «вічного фашизму». Популістський елітаризм вирішує найважливішу для будь-якого фашизму завдання — а саме декларованого оголошення всіх громадян цієї держави найкращим народом в історії людства. І одночасно побудови єрархічної вертикалі, в якій кожен вищестоящий плює на всіх нижчих. Нацизм вирішував цю двоєдину проблему за допомогою створення єрархічної партії фюрера і расової теорії, з’єднаної з расистської практикою знищення «неправильних» народів. У путінському фашизмі ця проблема вирішується двома механізмами: телебаченням, що відповідає за створення народних галюцинацій, і чиновницькою вертикаллю, що тримається за рахунок страху і особистої відданості.
  11. Культ героїзму і культ смерті
  Тут знову все крутиться навколо Дня Перемоги. Важко уявити іншу країну, яка пишалася б числом загиблих і при цьому ніяк не могла порахувати, скільки всього загинуло. Хоча б з точністю до мільйона. Офіційна цифра — 26,6 мільйонів — була з гнівом відкинута професійними патріотами на парламентських слуханнях в Держдумі, де була названа цифра в 40–41 мільйон загиблих громадян СРСР. Чим більше тим краще! Чим більше крові і смерті, тим більше патріотизму!
  Акція «Безсмертний полк», яка почалася як народна ініціатива, у міру того, як її перехопила держава, набула характеру якогось дикого язичницького ритуалу. Вулицями носять портрети давно померлих людей. Часом це — портрети чужих людей, які підлітки повинні нести за рознарядкою. Але навіть якщо це дійсно загиблий на війні дід чи прадід, у нормальної людини рано чи пізно повинно виникнути питання: навіщо я щороку виходжу з його портретом на вулицю і несу в колоні якихось незнайомих людей? Кому і що я демонструю? Хто бачить цей портрет і навіщо комусь його бачити?
  Біда в тому, що культ смерті, сформований путінським фашизмом, настільки глибоко увійшов в психологію мільйонів росіян, що навіть багато недурних і освітчених з нас не розуміють, наскільки жахливо влаштовувати ходи з мерцями на палицях, перетворивши в парад одну з найбільшою трагедій в історії людства.
  Дні, коли весь світ сумує зі словами «Ніколи більше!», путінська Росія, охоплена культом смерті, святкує з криками «Можемо повторити!»
  12. Культ «мужності», що переростає в гомофобію
  Гіпертрофована, доведена до параної гомофобія стала одним з головних атрибутів путінського режиму. Включення до конституції сповненої глибокого сенсу фрази про те, що «шлюб — це союз чоловіка і жінки», підноситься як найбільше завоювання, а головною претензією до цивілізації Заходу — лояльне ставлення до гомосексуалізму.
  Умберто Еко відзначає, що постійні військові ігри героїв вічного фашизму «мають своїм підгрунтям невідбутну invidia penis». Судячи з паталогической пристрасті Путіна до всіляких парадів та інших військових ігрищ, ця характерна для всіх фашистських лідерів «заздрість до пеніса» придбала у нього гіпертрофований характер.
  13. Фашистський популізм — проти «прогнилих парламентських демократій»
  Вибори і парламентаризм стали другою жертвою путінського правління. Відразу після свободи слова. На зміну виборності і делегування заступає практика призначення потрібних людей до Ради Федерації, в Держдуму, в липові організації типу громадських палат, загальноросійських народних фронтів, а також телешоу за участі Путіна, в ході яких президент демонструє ручне управління країною, а спеціально відібрані персонажі грають роль народу.
  14. Новомова
  Професор Гасан Гусейнов назвав мову путінської Росії «клоачною та убогою». Це, мабуть, найбільш коротка і точна характеристика путінської новомови, в створення якої помітний внесок внесли як сам Путін, так і співробітники його МЗС, а також мешканці російського телевізора в своїх нескінченних шоу ненависті.
  Есе Умберто Еко — не Біблія. Але він зумів виділити ті загальні ознаки, які характерні для фашистських режимів Муссоліні, Франко і Салазара. Зі зникненням цих режимів фашизм не полишив планету.
  На закінчення наведу ще одну цитату з його есе:
  «Ур-фашизм досі коло нас, іноді він ходить в штатському. Було б так зручно для всіх нас, якби хто-небудь виліз на світову арену і сказав: „Хочу знову відкрити Освенцим, хочу, щоб чорні сорочки знову замуштрували на парадах на італійських площах“. На жаль, в житті так добре не буває! Ур-фашизм може постати в самих невинних видах і формах. Наш обов’язок — виявляти його сутність і вказувати на його нові форми, кожен день, в будь-якій точці земної кулі».
  Нам залишається додати, що у випадку з путінізмом виявлення його фашистської суті — завдання не занадто складне, оскільки цей режим настільки увірував в свою безкарність, що не вважає за потрібне маскуватися.
  Ігор Яковенко, російський журналіст

  Найсвіжіше

  Популярне