Православна Церква України нагадала про початок Великого посту, 48-денного періоду духовного очищення та підготовки до Світлого Христового Воскресіння. Церква закликала вірян використати цей час для глибокої духовної подорожі, наповненої молитвою, покаянням та добрими справами.
У своєму зверненні, опублікованому на офіційній сторінці, Православна Церква України наголосила, що Великий піст є «найважливішим і найбільш давнім з усіх багатоденних», призначеним для всіх вірян – як ченців, так і мирян. При цьому піст не є «повинністю чи покаранням», а «спасительним засобом, як певною допомогою, підтримкою, ліками для кожної людської душі».
Церква підкреслила глибокий духовний зміст посту, цитуючи вислови відомих християнських святих. Зокрема, преподобний Ісаак Сирін називав піст «зброєю, підготовленою Богом». «Піст – колісниця, що виводить на небо. Піст – мати здоров’я», – навчає преподобний Єфрем Сирін. «Люблю піст, тому що він – мати смирення і джерело всякої мудрості», – зазначає святитель Іоан Золотоустий. А преподобний Іоан Ліствичник говорить: «Піст – сторож послухові, полегшення сну, здоров’я для тіла і ворота раю».
У зверненні наголошується, що піст не обмежується лише «обмеженнями у їжі чи інших формальних речей», а має бути «наповнений сенсом, змістом, добрими ділами». Фізичний піст розглядається як «засобом допоміжним», спрямованим на полегшення «посту душі». Головна мета посту – зміцнення волі, навчання «стримувати себе у бажаннях тіла, у життєвих звичках», та «володіти нашою волею, стримувати себе від пристрастей, долати спокуси».
Церква закликала вірян уникати лицемірства під час посту, посилаючись на слова Господа: «Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони». Натомість, особлива увага повинна приділятися «посту духовному», який включає в себе «молитву, стриманість, помірність, чистоту помислів, жертовність, добрі діла, милосердя, любов» та «покаяння задля виправлення в першу чергу самих себе».
У контексті війни, що триває в Україні, Православна Церква України підкреслила, що «в час війни постування може допомогти нам зміцнитися, позбутися зайвих переживань, збільшити самовіддачу, укріпити наші внутрішні, духовні сили, щоби й надалі боротися зі злом і рухатись вперед – з Богом, до перемоги».
Читайте також слово патріарха Варфоломія на початок Великого посту.