Субота, 15 Березня, 2025
Бiльше

    Капелани – духовний щит українських воїнів: експертна дискусія про підтримку на передовій

    “Наша місія – підтримувати бойовий дух, допомагати військовослужбовцям у складних моральних дилемах, працювати з психологічними наслідками війни”, – так влучно окреслив важливу роль військових капеланів УГКЦ, отець Ростислав Височан. Його слова пролунали на експертно-практичній панелі «Духовний захист українського воїна», що відбулася 6 лютого в Українському кризовому медіацентрі. Ця подія стала частиною заходів у рамках Всесвітнього тижня міжрелігійної гармонії, передає Служба військового капеланства ЗСУ.

    Модератором розмови виступила Віта Титаренко, представниця 1 Центру ІКП Сухопутних військ ЗС України. До дискусії долучилися військові капелани різних конфесій та провідні науковці, щоб обговорити нагальні питання духовної підтримки українських військовослужбовців.

    Учасниками панелі стали:

    • Капітан Леонтій Никитенко, військовий капелан (Православна Церква України);
    • Старший лейтенант Ростислав Височан, військовий капелан (Українська Греко-Католицька Церква);
    • Молодший лейтенант Іса Мухаммад Хамза, військовий капелан;
    • Капітан Андрій Апаров, військовий капелан (ПЦУ);
    • Лейтенант Денис Горенков, військовий капелан (Євангельські християни-баптисти України);
    • Капітан Андрій Ковальов, диякон ПЦУ, речник Генерального штабу ЗСУ;
    • Людмила Филипович, президентка Української Асоціації Релігієзнавців.

    Понад півтори години тривала змістовна розмова, під час якої експерти обговорили широкий спектр тем. Від ролі релігії та церкви у суспільстві, що воює, до нагальних духовних потреб військових на передовій. Окрему увагу приділили питанням міжконфесійної єдності в лавах ЗСУ та використанню Російської православної церкви як інструменту гібридної війни проти України.

    Речник Генерального штабу Андрій Ковальов підкреслив, що Росія відкрито використовує підконтрольну РПЦ у своїх агресивних планах. Він зазначив: «Про це публічно йдеться у воєнній доктрині росії, а ідеологи «русского міра» метафорично називають російську церкву «атомне православ’я». До таких самих висновків щодо впливу російського православ’я доходять і дослідники ПАРЄ».

    На думку Андрія Ковальова, українські релігійні організації та військові капелани повинні стати надійним щитом у боротьбі з російською релігійною пропагандою як в Україні, так і на міжнародній арені. Саме українські релігійні організації «мають спілкуватися і з політиками в Україні та на Заході, пояснюючи, що наративи про нібито «заборону релігії в Україні» є частиною російської пропаганди, яка має на меті підірвати західну підтримку України», – наголосив він.

    Усі учасники експертної панелі були одностайні в тому, що духовна підтримка є надзвичайно важливим елементом психологічної стійкості та бойового духу українського війська. Ця дискусія стала важливим кроком на шляху до посилення ролі військового капеланства в українській армії.

    Нагадаємо, капеланська служба ЗСУ потребує посилення: заповнено лише 36% посад.

    Найсвіжіше

    Популярне