П’ятниця, 28 Червня, 2024
Бiльше

    28 жовтня – великомучениці Параскеви-П’ятниці

    Цього дня особливо вшановуємо цю велику святу, а ряд парафій Волинської єпархії відзначають престольне свято, йдеться на їхньому сайті.

    У ІІІ столітті, за правління імператора Діоклетіана, були жорстокі гоніння на християн. У місті Іконія (тепер Туреччина) проживала одна благочестива сім’я, в якій особливо шанували п’ятницю – як день страждань і хресної смерті Христа. Саме цього дня в них народилася донька, яку назвали Параскевою, що по-грецьки означає «п’ятниця». Батьки дівчини навчали її шанувати святу віру і виконувати заповіді Господні. Після їхньої смерті Параскева стала спадкоємицею великого майна, яке витрачала не на власні потреби, а на допомогу бідним, пам’ятаючи слова Ісусові: «…коли Я був нагий – ви зодягнули Мене, коли Я був голодний і спраглий – ви нагодували і напоїли Мене» (Мф. 25: 36). Окрім того, що Параскева була доброю і милосердною, Всевишній наділив її надзвичайною вродою, через що мала особливу увагу чоловіків. Але дівчина дала обітницю дівства і стала черницею в миру. Свої переконання сповідувала перед людьми, навертаючи їх до християнської віри.

    За небажання поклонятися ідолам язичники схопили її. Навіть після вмовлянь воєначальника, зачарованого красою дівчини, вона не зрадила Бога, за що її віддали на жорстокі катування й ув’язнення. Але ангел Господній уночі зцілив її тіло, а лице зробив іще кращим. Мучителі злякалися, та потім зіслались на могутність своїх божків. Параскева ж попросила відвести її до якоїсь кумирні. Сталося так, що після молитви угодниці статуї попадали і розбилися. Люди славили християнського Бога. Напруження зростало, і воєначальник знову наказав мучити дівчину; врешті за його повелінням усікли їй голову мечем.

    У християнстві відомо п’ятеро жінок із таким іменем: одна з них – сестра самарянки, яка дала напитися Ісусові з криниці; друга – білоруська свята Євфросинія Полоцька (у постригу з іменем Параскева); третя – мучениця Римська; четверта – Іконійська; п’ята – пустельниця Сербська, чи Тирновська.

    Престольний празник відзначають громади в селах Милуші, Ратнів, Чаруків Луцького районного, Котів Ківерецького, Підгірне, Березолука, Яблунівка Рожищанського, Малий Порськ Ковельського деканатів.

    Найсвіжіше

    Популярне