Четвер, 25 Липня, 2024
Бiльше

  У ДЕСС роз’яснили, якою буде процедура заборони УПЦ (МП)

  У разі прийняття урядового законопроєкту Держслужба з етнополітики та свободи совісті стає ключовим органом у вирішенні подальшої долі УПЦ (в єдності з МП).

  Урядовці вже сформували базу для запуску механізму заборони Російської Церкви в Україні. Про це «Главкому» розповів голова Державної служби етнополітики і свободи совісті Віктор Єленський.

  Держслужба з етнополітики та свободи совісті, яка у разі прийняття урядового законопроєкту про заборону стає ключовим органом у вирішенні подальшої долі УПЦ (МП). ДЕСС ще у січні проводила експертизу щодо зв’язку цієї церкви з центрами в Росії і підтвердила його.

  «За законом ми здійснюємо релігієзнавчу експертизу не тільки щодо УПЦ МП, а в десятках випадків. Наприклад, коли подає статут на реєстрацію релігійна організація, про яку ніхто ніколи не чув, – пояснює Віктор Єленський. – Проти Держслужби вже готуються позови до суду, які мають оскаржити накази на здійснення експертизи і на затвердження її висновків. Коли вже законопроєкт №8371 стане законом і якщо наша експертиза встановить, що та чи інша релігійна організація (не обов’язково УПЦ (МП)) афілійована з центрами впливу в країні, яка здійснює агресію проти України, ми сформулюємо припис для цієї релігійної організації. У приписі буде перераховано, в чому цей зв’язок полягає, і буде наданий час, аби його усунути. Якщо цього зроблено не буде, ми звернемося до суду. У нас вже є бачення, як можна найбільш ефективно це зробити, юристи виробляють цю лінію».

  Наразі Віктор Єленський не може сказати, чи у разі прийняття закону буде робитися нова експертиза щодо справжнього «коріння» УПЦ МП, чи вистачить вже зробленої.

  «Це залежить від того, який конкретно буде позов щодо останньої експертизи. Поки я не бачив жодного тексту, який би спростував висновки, які містяться в нашій експертизі по суті. Тобто є багато нарікань, що експерти, які її робили, є упередженими, існують нарікання, що треба було дослідити лише статут, а ми дослідили ширше, ніж статут. Але я не бачив, щоб хтось спростував саме висновок експертизи, що Українська православна церква (Московського патріархату) є частиною московського патріархату. Але треба бути готовими до того, що юридичні процедури ніколи не бувають короткими», – сказав Єленський.

  Проте голова Держагентства пропонує не заглядати так далеко, а звернути увагу на цікаві процеси у самому Московському патріархаті: «Там же хочуть скликати Помісний собор щодо подальших відносин з Москвою. Таке звернення вже підписало 380 людей, з них двоє єпископів, чого ніколи не було. Як їх тільки не обзивають та не клеймують, а вони не відступають».

  Найсвіжіше

  Популярне