Четвер, 18 Квітня, 2024
Бiльше

  У Києво-Печерській лаврі вперше молилися за Мазепу

  У Церкві Всіх Святих Києво-Печерської лаври, збудованій коштом гетьмана Івана Мазепи, пройшло богослужіння з нагоди 325-річчя освячення храму.

  Відправили і панахиду за упокій самого Мазепи — це була перша молитва за гетьмана у стінах лаври після анафеми (акту відлучення від православної російської церкви гетьмана Мазепи, накладеному 12 листопада 1708 року за наказом російського царя Петра І), повідомляє «Громадське радіо».

  «Сьогодні непересічна подія для Києво-Печерської лаври. З одного боку сьогодні святкується 325 років спорудженню цієї унікальної пам’ятки — Всіхсвятської церкви. Ця церква є однією з окрас українського бароко, однією з найкращих у Києво-Печерській лаврі. З її зовнішнього боку, до речі, можна побачити герб Івана Мазепи.

  300 років у стінах Києво-Печерської лаври на вимогу російської церкви лунала анафема гетьману Івану Мазепі. Зараз відновлюється історична справедливість, лавра повертається до українців і я впевнений, що вшанування великого гетьмана у цих стінах це певна історична подія», — каже в.о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко.

  Водночас, як зауважив священник ПЦУ Георгій Коваленко, жодна з українських церков ніколи анафему російської церкви на Мазепу не визнавала:

  «Жодна з українських церков анафему на Мазепу не визнавала. Так, на початку 20 століття панахиду за Мазепою відправляли на площі перед Софією Київською. Панахиду за Мазепою служила Польська церква, коли половина України, включно з Почаївською лаврою, були Польською автокефальною церквою. За Мазепою служили українські православні церкви у діаспорі у США, в Канаді. Рішення Московського патріархату щодо Мазепи було таке: «ані вашим, ані нашим».

  Я його добре пам’ятаю: у 2007 році була комісія, яка вирішила питання Мазепи відправити на доопрацювання, на, скажімо, розслідування до Богословсько-канонічної комісії. Я зранку тоді підійшов до Блаженнішого митрополита Володимира після синоду і запитав: «Чи означає це, що тепер всі ті, хто бажають молитися за упокій Мазепи можуть це робити?». На що він сказав: «Так, можеш молитися за його упокій». Відтоді і я молився за упокій гетьмана Івана Мазепи. Але те, що відбулось сьогодні, це історична подія, бо сьогодні це не десь таємно приховано, а в Лаврі, яку розбудовував Мазепа й у самому центрі країни, і в українській церкві, меценатом якої завжди був гетьман Іван Мазепа».

  «Сьогоднішня неділя — День Всіх Святих — для лаври є храмовим святом. Звісно, що у свій час про гетьмана все забулось і з боку Московського патріархату так звані «анафеми», прокляття проголошувались щодо Мазепи. Але завдяки тому, що відновлюється історична справедливість у стінах Свято-Успенської Києво-Печерської лаври з благословіння нашого предстоятеля митрополита Київського і всієї України Епіфанія звучала нарешті молитва за упокій душі гетьмана Івана Мазепи. І від сьогодні у повсякденних лаврських молитвах біля лаврських святинь звучатимуть молитви за тих ктиторів, за тих визначних державних діячів, які вклали вагомий внесок для розбудови української лаври», — говорить в.о. намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрит Авраамій.

  Як раніше зауважили у Мінкульті, молитва за Мазепу стає початком відродження в українській Лаврі традиції вшанування видатних постатей національної історії та культури.

  Гетьман Іван Мазепа робив державотворчі кроки на шляху незалежності України. У Росії Мазепу називають «зрадником».

  «Все найкрасивіше, що ви побачите у Києві з доби Українського бароко — побудоване, відбудоване, перебудоване чи реставроване за часів Мазепи. Це і Софія Київська (свій зовнішній вигляд вона здобула за часів Мазепи), Софійська дзвіниця (побудована за часів Мазепи), Михайлівський Золотоверхий (перебудований за часів Мазепи), Успенський собор Києво-Печерської лаври та Троїцька надбрамна церква (перебудовані за часів Мазепи), кілометр мурів довкола Верхньої лаври, Онуфріївська вежа Києво-Печерської лаври (теж за Мазепи збудовані)», — розповів отець Георгій Коваленко.

  Найсвіжіше

  Популярне