Середа, 17 Квітня, 2024
Бiльше

  Перехід ПЦУ на новий календар: коментар митрополита Нестора, що кажуть тернополяни

  Православна церква України переходить на новий календар. Таке рішення ухвалили на архієрейському соборі, який відбувся 24 травня.

  Які свята відзначатимуть за новим стилем розповів митрополит Тернопільський і Кременецький ПЦУ Нестор.

  “Історично в православній церкві діяв, зокрема, юліанський календар. Але ми зараз знаємо, що він не до кінця є точним. Пізніше прийняли григоріанський календар, який зараз використовують у світському житті і в римо-католицькій церкві. Але православні церкви його не прийняли, бо там є питання з святкуванням Пасхалії. Якщо розраховувати Пасху за григоріанським календарем, то в деякі роки вона може збігатися з Єврейською Пасхою, що суперечить самій логіці свята, бо Христос воскрес після Єврейської Пасхи”, – сказав він Суспільному.

  За словами митрополита Нестора, тому був придуманий комбінований календар.

  “У цьому календарі нерухомі свята, ті, які прив’язані до конкретних дат церковного року, розраховують за новим стилем, за григоріанським календарем. Пасхалія, тобто, Пасха, Великий піст і свята, які залежать у своїх датах від дати Пасхи, розраховують за старим стилем, за юліанським календарем. І цей календар має назву новоюліанський”.

  На сьогодні з 15 православних церков світу 10 використовує новоюліанський календар. Українська церква буде одинадцятою, каже митрополит.

  “Наша церква ще в жовтні прийняла рішення, що ті громади, ті парафії, які хочуть святкувати Різдво 25 грудня за новим стилем, можуть це зробити. Таким чином хотіли перевірити, наскільки в цьому є попит серед парафіян. Велика частина громад в Україні, я не можу сказати, що більшість, чи навіть половина, але значна частина громад прийняла таке рішення”.

  Рішення про перехід на новий календар ПЦУ ухвалила на зібранні всіх єпископів.

  “Остаточно це рішення буде ухвалено на помісному соборі, в якому будуть брати участь і представники духовенства, і миряни. Цей собор має відбутися 27 липня. Рішення про перехід не є примусовим, тобто, ті громади, які мають бажання залишитися на юліанському календарі, на старому стилі, мають на це повне право. Вони перейдуть на новоюліанський календар тоді, коли будуть до цього готові”.

  Якщо на помісному соборі приймуть рішення про перехід на новоюліанський календар, то з вересня свята будуть святкувати за новим стилем, каже Нестор. Наприклад, Покрова Пресвятої Богородиці буде 1 жовтня, Різдво – 25 грудня, Хрещення – 6 січня, День святого Миколая – 6 грудня. Не зміняться Великдень, Вознесіння, Зелені свята та Квітна неділя.

  терно

  “Весь світ святкує одні свята. І це правильно. Ми того добивалися дуже давно. Якщо так буде, то я це вітаю”, – сказав тернополянин Анатолій Лукащук.

  “Минулого року ми святкували Різдво ще традиційно 7 січня, але, думаю, цього року вже перейдемо на 25 грудня остаточно”, – говорить жителька Тернополя Оксана Колісник.

  “Торік святкувала Різдво так, як кожен рік, 6 січня – Свята вечеря, і 7 – Різдво. Щодо переходу на новий календар, то, якщо взяти історію ще дуже-дуже давню, то вона збігається з теперішнім календарем. Я вам скажу, хто як захоче, так і буде святкувати”, – каже тернополянка Ірина Ковалко.

  Найсвіжіше

  Популярне