Субота, 24 Лютого, 2024
Бiльше

  ФЕЙК: У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про заборону зйомки на кладовищах

  Щонайменше з 10 квітня 2023 року в російських медіа та телеграм-каналах поширюють інформацію, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про заборону фото- та відеозйомки на кладовищах. Мовляв, це пропонують зробити для приховування військових втрат. Як доказ у деяких публікаціях наводять скриншот новини, нібито опублікованої на сайті агенції Укрінформ.

  Проте це — неправда. У Верховній Раді не пропонували заборонити зйомку на кладовищах, передає ВОКС-Україна.

  Якщо б такий законопроєкт зареєстрували, він був би доступний на сайті Верховної Ради. Утім, на сайті парламенту його немає.

  Можна припустити, що сторінку з проєктом видалили. Однак у такому разі залишилися би згадки про цю пропозицію в українських медіа чи на сторінках народних депутатів, які регулярно пишуть про законодавчі ініціативи. Нам не вдалося знайти жодної згадки про існування подібної пропозиції, зокрема і на сайті Укрінформ. 24 березня — така дата вказана на скриншоті — видання не публікувало статтю із заголовком «Раді пропонують заборонити в Україні фото і відеозйомки кладовищ».

  Найімовірніше, російські медіа використали реальну статтю Укрінформ та відредагували її. Припускаємо, що це була стаття від 24 листопада 2022 року «Раді пропонують заборонити в Україні рпц та пов’язані з нею організації».

  Реальна стаття від 24 листопада 2022 року (зверху) та відредагований скриншот (внизу)

  По-перше, збігаються перші частини заголовків «Раді пропонують заборонити в Україні …» (такими словами починається лише одна стаття на сайті Укрінформу) та першого абзацу «У Верховній Раді зареєстровано…» в основній частині тексту. Тоді як другий абзац «Про це повідомляється на сайті парламенту, передає Укрінформ» збігається повністю. Нам вдалося знайти лише шість статей Укрінформу, у яких би був такий самий другий абзац.

  По-друге, збігається день (24) та час публікації (19:21). По-третє, під заголовком на жовтому фоні вказана тема матеріалу — «Законопроєкт». Не кожна стаття про законопроєкти на сайті Укрінформу має таку позначку, тож при створенні фейку автори очевидно користувалися статтею, у якій була вказана тема «Законопроєкт».

  Деякі російські ЗМІ також згадували про «українського блогера», якому вдалося за допомогою зйомки на кладовищах підтвердити 7,5 тисяч військових втрат лише у Львівській області. При цьому медіа не називають ім’я блогера, назву публікації та не дають посилання на його матеріал. У відкритих джерел ми не знайшли підтвердження цієї історії.

  Найсвіжіше

  Популярне