П’ятниця, 17 Березня, 2023
Бiльше

  “Це потужний імпульс” — Андрій Юраш про перехід на новий церковний календар

  З вересня 2023 року греко-католики України відзначатимуть Різдво та інші нерухомі свята разом з католицьким світом. Рішення на початку лютого ухвалив Архиєрейський Синод УГКЦ. Чому цей крок важливий та що він означає для українського суспільства релігієзнавець Андрій Юраш розповів “Суспільному”.

  Надзвичайний повноважний посол України при Святому Престолі та Мальтійському Ордені та релігієзнавець Андрій Юраш каже, що таке рішення ухвалили після консультацій з духовенством та на прохання вірян.

  “Цей перехід є дуже символічним актом. На мій погляд, це не стільки богословське питання, це питання культурно-ідеологічне. Ми є частиною західної культури. Логічно, що і в цьому вимірі ми маємо підтвердити свою належність. Тим паче, що це не формальний вибір, це форма подяки, яку ми відчуваємо до більшості країн західної духовної ойкумени в боротьбі проти російської агресії”, — каже Андрій Юраш.

  За словами Андрія Юраша, рух, який є зараз всередині спільнот, зокрема церковних, дозволяє реалізувати давню ідею переходу. Деякі церкви ще у грудні 2022 року перейшли з Юліанського на Григоріанський календар.

  “Деякі протестантські церкви ще у грудні, перед Різдвом, оголосили про перехід на новий стиль. Так само православна церква України дозволяла багатьом громадам, єпархіям, які хотіли святкувати за новим стилем, це зробити. Тому це дуже потужний імпульс, що матиме відгомін. Якщо ми міркуємо про якусь опозицію, проблеми, вони були цілком штучними, формальними. З позицій церковних труднощів немає”, — каже Андрій Юраш.

  Релігієзнавець додає, що своїм рішенням УГКЦ прийняла версію календарної реформи, яка функціонує майже 100 років. Через перехід свята не зникнуть.

  “Церковний календар складається з двох типів свят: ті, що ми відзначаємо завжди в один і той самий день, і ті, що пов’язані із Пасхою, тобто цілий цикл перед Пасхою, і кілька після пасхального періоду — Вознесіння, Трійця. Коли ми говоримо про Пасху, то вона вираховується відповідно до Пасхалій східнохристиянської традиції. Там є умова, що була прийнята на Нікейському соборі. Вона передбачає, що християнська Пасха не може передувати юдейській. Що інколи буває у західній традиції”, — пояснює Андрій Юраш.

  Православна церква України розгляне перехід на новий стиль у травні на Архиєрейському соборі.

  Найсвіжіше

  Популярне