Неділя, 21 Липня, 2024
Бiльше

  Вселенський патріарх: дії РПЦ загрожують єдності Православ’я

  Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що надання автокефалії Православній Церкві України не має нічого спільного з геополітичними фактами та неприпустимим вторгненням Росії в Україну.

  Про це Його Всесвятість заявив під час відеопромови на заході, організованому Організацією сприяння розвитку греко-православної культури «Еней» щодо автокефалії України та війни Росії проти України, повідомляє Orthodox Times.

  Як прокоментував Вселенський патріарх, війна штучно пов’язана РПЦ з автокефалією України для покриття своїх обов’язків і великих амбіцій. “Це Росія поглибила прірву між українцями та росіянами, а не автокефалія України, яка була дана стражденному українському народу. Реакція Росії зумовлена спробою нав’язування українському народу та відсутністю здорової церковної свідомості”, – підкреслив Вселенський патріарх.

  Його Всесвятість зазначив, що Константинопольська Церква простягнула руку допомоги Росії у вирішенні українського питання, але зусилля не дали результату з вини російської сторони, яка цього не визнає.

  “Керівництво Московської Церкви намагається насадити нову еклезіологію, яка руйнує церковний порядок на основі нових даних. Але вони мають розуміти, що єдиною гарантією єдності православ’я є Вселенський Патріархат. Без Вселенського Патріархату Православ’я потрапить у вир націоналізмів, у замкнутість самодостатності, у зневагу сучасного світу», – сказав Варфоломій.

  Він додав, що РПЦ продовжує звинувачувати Вселенський Патріархат у напруженості у православних відносинах, а “напругу створює Росія, яка неканонічно увійшла в юрисдикцію Александрійського Патріархату, заплямувавши імідж Православ’я перед очима християнського світу”.

  У своєму відеозверненні Вселенський патріарх наголосив, що керівництво РПЦ вважає, що втручання Вселенського Патріархату “створило розкол у православ’ї”. “Для нас це неправда. Надання автокефалії є істотним внеском у єдність Православ’я як практичного вираження православної еклезіології та багатовікової церковної практики”, – наголосив Вселенський патріарх.

  За його словами, саме дії РПЦ загрожують єдності Православ’я, а не відповідь Вселенського Патріархату на запит українського народу.

  Він підкреслив, що папські претензії має РПЦ, а не Вселенський Патріархат. «Москва не визнає права українців на автокефальну церкву, тому що хоче їх пригнічувати, хоче перетворити Православ’я на конфедерацію Церков, щоб мати слово. Її відверто зарозумілий і гегемоністський менталітет підкреслить ключову роль Вселенського Патріархату в православному дискурсі.

  Автокефалія України є здійсненим фактом Церкви і не може бути скасована ні пропагандою, ні війною. Російська церква нещадно переслідує матовбивство. Ми всі є свідками катастрофи, яка розгортається на українській землі. Припинення вогню має бути досягнуто негайно”, – підкреслив патріарх Варфоломій.

  Він закликав усі Православні автокефальні Церкви, які ще не зробили цього, продовжити процес визнання Автокефальної Церкви України.

  “Ми закликаємо всі Православні автокефальні Церкви, які ще не зробили цього, продовжити процес визнання, висловлюючи таким чином свою підтримку стражденному українському народу, а Російську церкву – вибачитися за те, що вона завдала православ’ю.

  Натяки на зв’язок між війною та наданням автокефалії – це вигадки хворої уяви, щоб приховати злочин, який зараз коїться в Україні.

  Православний український народ ніколи не змириться з тим, щоб його церква й надалі була підпорядкована Московському патріархату, який благословив напад на його батьківщину”, – заявив Вселенський патріарх.

  Архиєпископ Макаріос з Австралії, зі свого боку, наголосив, що “те, що відбувається сьогодні, є наслідком хворої еклезіологічної ситуації. Починаючи з 1433 року, росіяни пробували кожну незаконність, яку вони вчинили, огортати її певною духовністю та регулярністю.

  Патріарх Московський навів приклад Бога, що Бог віддав Свого Сина на жертву. А звертаючись до росіян, закликав їх пожертвувати собою у війні проти України. Тут ми говоримо про церковне підземне царство, і все це намагається оточити його неіснуючою духовністю”.

  Архиєпископ Макарій наголосив, що те, що відбувається, є не наслідками автокефалії, а наслідками хворої думки, яка має нас хвилювати. “Я трохи розчарований тим, що деякі Церкви не реагують. Мене особисто непокоїть те, що Церкви не бачать того, що відбувається в еклезіастиці. Москва намагається створити паралельний православний світ, який не має нічого спільного з реальним православним світом.

  Якщо ви подивитеся на історію Москви, наприклад, коли ви запитаєте російських єрархів, чому вони були від’єднані від Вселенського Патріархату, вони готові вам відповісти. Оскільки вони стверджують – Патріархат обрав Ісидора, який є унітарним, який брав участь у Соборі у Феррарі, ми не хочемо таких речей; ми чисті православні.

  Але вони самі не говорили правди, вони самі створили розкол, вони були відрізані від Патріархату, а коли він не реагував, вони поставили це в церковні рамки».

  Найсвіжіше

  Популярне