Неділя, 21 Липня, 2024
Бiльше

  На Золотих воротах у Києві захистили зображення Богоматері

  На мозаїчному панно — «Богородиця Нікопея» (Переможна), що вважалася чудотворною. Робота із захисту національних пам’яток триває. 4 травня, було встановлено захисне покриття на мозаїчне зображення Богородиці на фасаді Золотих воріт.

  Про це повідомляє “Вечірній Київ”.

  Як розповів перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко, це ініціатива небайдужих киян і волонтерів.

  На Золотих воротах у Києві захистили зображення Богоматері - фото 92623
  На Золотих воротах у Києві захистили зображення Богоматері – фото 92623

  Згідно з біблійною традицією, Золоті ворота — це ті, через які у Вічне місто (Єрусалим) в’їхав Христос, себто вони є Вратами Господніми. Так величається Богородиця, якій присвячено храм над Золотими воротами Києва. Через них, тобто «через Богородицю», входили до міста. Коли сонячні промені проникали в проїзд, люди вірили, що через Золоті ворота входить у місто Христос Спаситель — Сонце Правди, що символізувало вічний тріумф християнства. Від Золотих воріт до Св. Софії йшов шлях тріумфу, що був головною вулицею Києва. Тріумфаторів-переможців і почесних гостей кияни зустрічали біля Золотих воріт хресним ходом, несучи ікони та корогви й співаючи церковні гімни. Процесія прямувала до Софійського собору, де її зустрічав Київський митрополит з мощами святих і церковними реліквіями. Хресні ходи завершувалися входом у головний митрополичий собор «яко в Горній Єрусалим». У соборі правилася урочиста служба, освячена грандіозними мозаїчними образами Христа Вседержителя та Богородиці Оранти — Нерушимої Стіни.

  У давнину, успадковуючи візантійську традицію, на брамах розміщували священні зображення. Немає сумнівів, що на фасаді Золотих воріт було розміщено фрескове або, радше, мозаїчне зображення Богоматері. Про нього згадує літопис, розповідаючи про воєнні дії 1151 року. Великий князь Ізяслав Мстиславич разом зі своїми союзниками — князями В’ячеславом Володимировичем та Ростиславом Мстиславичем — біля Золотих воріт вели переговори з послом Юрія Долгорукого. Під час переговорів В’ячеслав, озирнувшись на святу Богородицю, що була над Золотими воротами, мовив: «А їй нас судити, Пречистій Владичиці, із сином своїм і Богом нашим, у сей вік і в будучий». Імовірно, на Золотих воротах містилося зображення Богоматері з Немовлям (Одигітрії).

  У травні 2016 року на фасаді Золотих воріт Національним заповідником «Софія Київська», підтриманим державною і церковною владою та широкою громадськістю, встановлено мозаїчне панно «Богородиця Нікопея», і ця подія отримала великий резонанс у суспільстві. Автор панно — заслужений художник України Л. Тоцький, науковий консультант — доктор історичних наук Н. Нікітенко. Марія тримає Немовля Христа перед собою, наче щит. Ікона «Богородиця Нікопея» (Переможна) вважалася чудотворною, такою, що береже народ і державність. Отже, встановлення цієї ікони на Золотих воротах Києва має для нас глибоке символічне значення.

  Найсвіжіше

  Популярне