Понеділок, 17 Червня, 2024
Бiльше

  Православні богослови з усього світу засудили «русскій мір» як єретичне лжевчення

  Понад 340 православних богословів з усього світу оприлюднили на сайті Центру дослідження православного християнства університету Фордам декларацію, в якій засудила концепцію «русского міра» як єретичну й антихристиянську. Пропонуємо вашій увазі основні тези, на які спиралися фахівці, пояснюючи неприпустимість цього лжевчення.

  «За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолімось» (Божественна Літургія)

  Російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року – це історична загроза для православної християнської традиції. Ще тривожнішим для православних вірян є те, що вищі ієрархи Російської Православної Церкви відмовляються визнати це вторгнення, роблячи розпливчаті декларації про необхідність миру у світлі «подій» і «військових дій» в Україні. Водночас вони наголошують на братському походженні українців і росіян, що складають «Святу Русь», звинувачують у військових діях злий «Захід» і навіть скеровують релігійні громади молитися таким чином, що це фактично заохочує ворожнечу.

  Підтримка значною частиною єрархії Московського патріархату війни президента Путіна проти України має своїм корінням певний тип православного етнофілетичного релігійного фундаменталізму, тоталітарного за своїм характером, що отримав назву «Русскій мір» («Російський світ»). Це лжевчення привертає багатьох у Православній церкві і навіть прийнялось ультраправими католицькими і протестантськими фундаменталістами.

  Публічні виступи президента Путіна і Московського патріарха Кирила (Гундяєва) постійно стимулювали і розвивали ідеологію «Русского міра» впродовж останніх 20 років. Від 2014 р., коли Росія анексувала Крим і почала проксі-війну в українському Донбасі, аж до початку повномасштабної війни з Україною та в ході цієї війни, Путін і патріарх Кирил використовують ідеологію «Русского міра» як основне виправдання вторгнення. Це вчення проголошує, що існує понаднаціональний російський простір або цивілізація, іменована «Святою Руссю», яка включає Росію, Україну та Білорусь (а іноді й Молдову та Казахстан), а також етнічних росіян і російськомовних по всьому світу. Стверджується, що «Русскій мір» має загальний політичний центр (Москву), спільний духовний центр ((Київ як «матір всієї Русі»), спільну мову (російську), спільну церкву (Російську Православну Церкву Московського патріархату) та єдиного патріарха (Московського), який співпрацює у «симфонії» зі спільним президентом/національним лідером (Путіним), керуючи цим російським світом і відстоюючи спільну духовну, моральну та культурну ідентичність.

  Цьому «русскому міру» (так стверджує це вчення) протистоїть корумпований Захід, очолюваний Сполученими Штатами та націями Західної Європи, що вже капітулював перед «лібералізмом». «ґлобалізацією», «християнофобією», «правами гомосексуалістів», які розширюються завдяки гей-парадам, та «войовничому секуляризму». Проти Заходу та проти тих православних, що вже відпали в облуду та розкол (такі, як Вселенський патріарх Варфоломей, та інші Помісні церкви, що його підтримують) виступає Московський патріархат разом із Володимиром Путіним, як справжні захисники православного вчення, яке вони трактують в категоріях традиційної моралі, ригористичному і непорушному розумінні традиції та пошани до Святої Русі.

  З моменту інтронізації Патріарха Кирила у 2009 році провідні діячі Московського патріархату, а також офіційні представники Російської Федерації постійно спиралися на ці принципи, щоб зірвати богословську основу православної єдності. Принцип етнічної організації Церкви був засуджений на Константинопольському соборі 1872 року. Фальшиве вчення про етнофілетизм є основою ідеології «русского міра». Якщо вважати такі хибні принципи дійсними, то Православна Церква перестає бути Церквою Євангелія Ісуса Христа, Апостолів, Нікейсько-Константинопольського Символу Віри, Вселенських Соборів і Отців Церкви. Єдність стає у своїй суті неможливою.

  Тому ми відкидаємо єресь «русского міра» і ганебні дії російської влади щодо розв’язання війни проти України, яка спричинена цим мерзенним вченням, що не має виправдання – за потурання Російської Православної Церкви, як дії глибоко не-православні, не-християнські і противні людству, яке покликане бути «виправданим… просвітленим… і омитим в Ім’я Господа нашого Ісуса Христа і Духом Божим» (Обряд хрещення). Так само, як Росія вторглася в Україну, так і Московський патріархат, очолюваний патріархом Кирилом, став загарбником у Православній Церкві, наприклад, в Африці, спричинивши розкол і чвари, завдаючи незліченні жертви не лише для тіла, а й для душі, поставивши під загрозу спасіння вірних.

  Зважаючи на те, що вчення «Русского міра» руйнує і роз’єднує Церкву, ми, що надихаємося Євангелієм Господа нашого Ісуса Христа та Святим Переданням від Його Живого Тіла, Православної Церкви, проголошуємо та сповідуємо наступні істини:

  1. «Царство Моє не від світу цього: якби від світу цього було Царство Моє, то слуги Мої змагалися б за Мене, щоб Я не був виданий юдеям; але нині Царство Моє не звідси» (Іоан 18:36).

  Ми стверджуємо, що Божественним призначенням і звершенням історії, її телос (кінцевою метою), є прихід Царства Господа нашого Ісуса Христа, Царства праведності, миру і радості у Святому Дусі, Царства, засвідченого Святим Письмом, за авторитетним тлумаченням Отців. Це і є Царство, в якому ми беремо участь через передсмак на кожній Святій Літургії: «Благословенне Царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків!» (Божественна Літургія). Це Царство є єдиною основою і авторитетом для православних, а також для всіх християн. Немає окремого джерела одкровення, жодної основи для спільноти, суспільства, держави, закону, особистої ідентичності та вчення для православ’я як Тіла Христа Живого – крім того, що об’явлене через Господа нашого Ісуса Христа і через нього Духом Божим.

  Тому ми засуджуємо як неправославне і відкидаємо будь-яке вчення, яке прагне замінити Царство Боже, яке бачили пророки, яке проголошене і відкрите Христом, про яке вчили апостоли, яке прийняла як мудрість Церква, яке викладене як догмат Отцями, і яке переживається у кожній Святій Літургії – царством світу цього — чи то Святою Руссю, Священною Візантією чи будь-яким іншим земним царством, яке тим самим узурпує власну владу Христа передати Царство Богу-Отцю (1 Коринтян 15:24) і заперечує Божу силу витирати кожну сльозу з кожного ока (Об’явлення 21:4). Ми рішуче засуджуємо будь-яку форму теології, яка заперечує, що християни є мігрантами та біженцями в цьому світі (Єв. 13:14), тобто той факт, що «Життя ж наше на небесах, звідки ждемо й Спасителя, Господа Ісуса Христа» (Филип’янам 3:20), і що християни «проживають у своїх країнах, але лише як прибульці. Вони у всьому беруть участь як громадяни і миряться з усім як пришельці. Кожна чужина — це їхній дім, і кожен дім — чужина» (Послання до Діогнета, 5).

  Для кращого розуміння ми пропонуємо короткий коментар по змісту основних шести тверджень Декларації.

  Перший пункт фактично засуджує будь-яку риторику з боку релігійних діячів, яка апелює до існування «успішних» християнських (православних) державних систем чи то в минулому, чи в сучасному. Царство Христове «не від світу цього», і не справа Церкви підтримувати і схвалювати будь-яку державну ідеологію.

  2. «Отож, віддайте кесарю кесареве, а Боже Богові» (Матвія 22:21).

  Ми стверджуємо, що в очікуванні остаточного торжества Царства Божого ми визнаємо єдину та остаточну владу нашого Господа Ісуса Христа. У цей вік земні правителі забезпечують мир, щоб народ Божий жив «життям мирним і впорядкованим, у всій побожності та святості» (Божественна Літургія). Проте немає жодної нації, держави чи способу людського життя, які могли б висунути на нас вищі вимоги, ніж Ісус Христос, перед чиїм ім’ям «мусить схилитися кожне коліно на небі, і на землі, і під землею» (Филип’янам 2:10).

  Тому ми засуджуємо як неправославне та відкидаємо будь-яке вчення, яке підпорядковує Царство Боже, проявлене в Єдиній Святій Церкві Божій, будь-якому царству цього світу, шукаючи інших церковних чи світських володарів, які могли б виправдати і викупити нас. Ми рішуче відкидаємо всі форми правління, які обожнюють державу (теократію) і поглинають Церкву, позбавляючи Церкву її свободи пророчо протистояти будь-якій несправедливості. Ми також викриваємо всіх тих, хто утверджує цезаропапізм, замінюючи цілковитий послух Розіп’ятому і Воскреслому Господу послухом будь-якому лідеру, який наділений владними повноваженнями і претендує на звання Божого помазаника, незалежно від того, чи відомий він під титулом «Цезар», «Імператор», «Цар» або «Президент».

  Зміст другого пункту – Церква не може служити державній владі чи підтримувати її, отримуючи від цього привілеї.

  3. «Hема вже ні юдея, нi язичника; нема ні раба, нi вiльного; нема ні чоловiчої статi, нi жiночої; бо всi ви — одно у Христi Iсусi» (Галатам 3: 28).

  Ми стверджуємо, що поділ людства на групи на основі раси, релігії, мови, етнічної приналежності чи будь-якої іншої другорядної ознаки людського існування є ознакою цього недосконалого і гріховного світу, який, згідно з патристичною традицією, характеризується як «відмінності по плоті» (Св. Григорій Назіанзін, Слово 7, 23). Ствердження переваги однієї групи над іншими є характерним злом таких поділів, які цілком суперечать Євангелію, де всі єдині й рівні у Христі, усі повинні відповідати перед Ним за свої вчинки, і всі мають доступ до Його любові та прощення, не як членів певних соціальних чи етнічних груп, а як осіб, створених і народжених однаково за образом і подобою Бога (Буття 1:26).

  Тому ми засуджуємо як не-православне та відкидаємо будь-яке вчення, яке приписує божественне заснування чи авторитет, особливу святість чи чистоту будь-якій окремій місцевій, національній чи етнічній ідентичності або характеризує будь-яку конкретну культуру як особливу чи божественно установлену, незалежно від того, чи вона грецька, румунська, російська , українська або будь-яка інша.

  4. «Ви чули, що було сказано: люби ближнього твого і ненавидь ворога твого. А Я кажу вам: любіть ворогів ваших, благословляйте тих, хто проклинає вас, добро творіть тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто кривдить і гонить вас, щоб ви були синами Отця вашого Небесного» (Матвій 5: 43-45).

  Дотримуючись заповіді нашого Господа, ми стверджуємо, що, як проголошує святий Силуан Афонський: «Благодать Божа не у тій людині, яка не любить своїх ворогів», і що ми не можемо пізнати мир, поки не полюбимо своїх ворогів. Таким чином, розгортання війни є цілковитою невдачею Христового закону любові.

  Тому ми засуджуємо як не-православне та відкидаємо будь-яке вчення, яке заохочує поділення, недовіру, ненависть та насильство між народами, релігіями, конфесіями, націями чи державами. Ми також засуджуємо як неправославне та відкидаємо будь-яке вчення, яке демонізує чи заохочує до демонізації тих, кого держава чи суспільство вважає «іншими», включаючи іноземців, політичних і релігійних інакомислячих та інших стигматизованих соціальних меншин. Ми відкидаємо будь-який маніхейський і гностичний поділ, який вивищує святу православну східну культуру та її православні народи над зневаженим і аморальним «Заходом». Особливо ганебно засуджувати інші народи через спеціальні літургійні прохання Церкви, підносячи членів Православної Церкви та її культурне різноманіття як духовно освячених у порівнянні з плотськими, секулярними «іновірцями».

  Пункти 3 і 4 важливі. Вони застерігають щодо поширеної, на жаль, у традиційно православних країнах думки про особливу цінність і вищість власного, «православного» способу життя, своєї культури.

  5. «Ідіть та навчіться, що означає: милості хочу, а не жертви. Бо Я прийшов прикликати не праведників, але грішників» (Матвія 9:13; пор. Осії 6:6 та Ісаї 1: 11-17).

  Ми стверджуємо, що Христос закликає нас проявляти особисте та спільне милосердя до бідних, голодних, бездомних, біженців, мігрантів, хворих і стражденних, і шукати справедливості для переслідуваних, стражденних і нужденних. Якщо ми відмовимося від покликання ближнього; справді, якщо замість цього ми б’ємо і грабуємо, а ближнього залишаємо страждати і вмирати при дорозі (Притча про доброго самарянина, Лука 10:25-37), то ми не в любові Христа на шляху до Царства Божого, але зробили себе ворогами Христа та Його Церкви. Ми покликані не просто молитися за мир, але активно і пророчо підніматися і засуджувати несправедливість, творити мир навіть ціною нашого життя. «Блаженні миротворці, бо вони будуть синами Божими». (Матвія 5:9). Принесення безкровної жертви на Літургії та молитва при відмові від жертовних дій є жертвою осуду, яка протилежна тому, що пропонується у Христі (Матвія 5:22-26 і 1 Коринтян 11:27-32).

  Тому ми засуджуємо як не-православне та відкидаємо будь-яке пропагування духовного «квієтизму» («душевного спокою») серед вірних і духовенства Церкви, від найвищого патріарха до найскромніших мирян. Ми висловлюємо докір тим, хто молиться про мир, але нездатний активно творити мир через страх або відсутність віри.

  Це твердження фактично викриває самовиправдання, яке має місце серед багатьох православних: «моє діло – молитися». Ні, ваша молитва та відсторонення не може бути виправданням без діяльної любові у Христі

  6. «Якщо будете перебувати у слові Моєму, то ви істинно будете Моїми учениками; і пізнаєте правду, і правда визволить вас» (Іоан 8: 31-32).

  Ми стверджуємо, що Ісус закликає Своїх учнів не лише знати правду, але й говорити правду: «Нехай буде слово ваше: так — так; ні — ні, а що зверх цього, те від лукавого». (Матвія 5:37). Повномасштабне вторгнення другої за величиною військової держави світу в сусідню країну — це не просто «спеціальна військова операція», «події» чи «конфлікт» чи будь-який інший евфемізм, обраний для заперечення реальності ситуації. Це, швидше, насправді повномасштабне військове вторгнення, яке вже призвело до багаточисельних загиблих цивільних і військових, насильницького руйнування життя понад сорока чотирьох мільйонів людей, а також переміщення та вигнання понад двох мільйонів людей (на 13 березня 2022 року). Цю правду треба сказати, як би болючою вона не була.

  Тому ми засуджуємо як не-православне та відкидаємо будь-яке вчення чи дії, яке відмовляється твердити правду, чи активно пригнічують правду про зло, яке вчиняється в Україні проти Євангелія Христового. Ми цілковито засуджуємо всі розмови про «братовбивчу війну», «повторення гріха Каїна, який через заздрість убив свого власного брата», якщо вони прямо не визнають вбивчий намір і провину однієї сторони перед іншою (Об’явлення 3:15- 16).

  Ми заявляємо, що істини, які ми стверджуємо, і хибні дії, які ми засудили як не-православні і відкинули, обґрунтовані Євангелієм Ісуса Христа і Святим Переданням православної християнської віри. Ми закликаємо всіх, хто приймає цю декларацію, пам’ятати про ці богословські принципи у своїх рішеннях у церковній політиці. Ми благаємо всіх, кого стосується ця декларація, повернутися до «єдності Духа в союзі миру» (Ефесянам 4:3).

  Цей пункт наголошує на значенні свідчення правди християнами. І засуджує будь-яке лукавство, в тому числі і з політичних причин, коли церковні ієрархи бояться називати своїми іменами зло, яке чинить влада чи політичні лідери.

  13 березня 2022 року – Неділя Православ’я.

  Якщо ви бажаєте підписати та підтримати цю Декларацію, будь ласка, додайте своє ім’я тут.

  Декларація була опублікована сумісно з Волоською Академією Богословських Досліджень.

  Підписанти:

  1 Dr. Theofilos Abatzidis Volos Academy Greece
  2 Revd. Dr. Christophe D’Aloisio Institut Orthodoxe Saint-Jean-le-Théologien & Université catholique de Louvain Brussels, Belgium
  3 V. Revd. Robert M. Arida   Boston, MA, USA
  4 Dr. Antoine Arjakovsky Collège des Bernardins Paris, France
  5 Prof. Susan Ashbrook Harvey Brown University RI, USA
  6 Dr. Nikolaos Asproulis Volos Academy Greece
  7 V. Revd. John Behr University of Aberdeen UK
  8 Dr. Ionut Biliuta Gh. Sincai Institute, Romanian Academy Romania
  9 Dr. Lori Branch University of Iowa IA, USA
  10 Revd. Dr. Radu Bordeianu Duquesne University Pittsburgh, PA, USA
  11 Revd. Dr. Ciprian Burlacioiu University of Munich Germany
  12   Sergei Chapnin Artos Fellowship Moscow, Russia
  13 Revd. Dr. John Chryssavgis Sydney College of Divinity Australia
  14 Editor in chief Jordan Georgiev Doxologia Infonews (Website for international church and religious news) Bulgaria
  15 Editor Alexander Angelov Doxologia Infonews (website for international church and religious news) Bulgaria
  16 Dr. Helen Creticos Theodoropoulos   Chicago, IL, USA
  17 M.S., M.A. Nayla Debs   France/Lebanon
  18 Prof. George E. Demacopoulos Fordham University New York, NY, USA
  19 Revd. Dr. Nicholas Denysenko Valparaiso University IN, USA
  20 Dr. Philip Dorroll Wofford College SC, USA
  21 M.A Costis Drygianakis Volos Academy Greece
  22 Revd. Dr. Brandon Gallaher University of Exeter UK
  23 Dr.; Senior Lecturer in Eastern Christian Studies Grant White Sankt Ignatios College, Stockholm School of Theology Stockholm, Sweden
  24 Prof. Paul Gavrilyuk Founding President, International Orthodox Theological Association, St. Thomas University MN, USA
  25   Peter Bylen   United States
  26 Dr. Tamara Grdzelidze Ilia State University Tbilisi, Georgia
  27 Doctoral Student John Monaco Duquesne University Pittsburgh, PA (USA)
  28 Retired Anastasios Gounaris Formerly of Greek Orthodox Archdiocese of America Chania, Crete, Greece
  29 Professor Tatiana Pronina Leningrad State University Pushkin St. Petersburg, Russia.
  30 Rev. Dr. Perry Hamalis North Central College Naperville, IL, USA
  31 Ms Olga Kariatlis   Australia
  32 Dr. David Bentley Hart University of Notre Dame IN, USA
  33 MA Nina Dippon Dippon   Colorado Springs, CO
  34 Prof. Dr. Georgi Kapriev St. Кliment Ohridski University Sofia, Bulgaria
  35 Archim. Prof. Cyril Hovorun Stockholm School of Theology Sweden
  36 V. Revd. Dr. John A. Jillions Institute for Orthodox Christian Studies Cambridge, UK
  37 Dr. Pantelis Kalaitzidis Volos Academy Greece
  38 Prof. Christos Karakolis National and Kapodistrian University of Athens Greece
  39 Prof. Dr. Assaad Elias Kattan University of Münster Germany/Lebanon
  40 Dr. Lisa Holsberg Fordham University New York
  41 Dr. Nikos Kouremenos Volos Academy Greece
  42 Prof. Paul Ladouceur Trinity College, University of Toronto ON, Canada
  43 Dr. Sr. Vassa Larin Coffee with Sister Vassa Catechetical Programs Vienna, Austria
  44 Mika Peltola Finland
  45 Dr. Lucian N. Leustean Aston University Birmingham, UK
  46 Inga Leonova The Wheel Boston, MA, USA
  47 James L.M. Bloodworth   United States
  48 M.A. Elijah John McKnight Orthodox Church in America United States
  49 Olga Lossky-Laham   Paris, France
  50 Daniel Lossky Institut Orthodoxe Saint-Jean-le-Théologien Brussels, Belgium
  51 Lecturer Roger Coresciuc Faculty of Theology «Dumitru Staniloae» Romania
  52 V. Revd. Prof. Andrew Louth Durham University, UK and St Irenaeus Orthodox Theological Institute, Radbout University, Nijmegen Netherlands
  53 Prof. Vasilios Makrides University of Erfurt Germany
  54 Dr. Ina Merdjanova Trinity College Dublin Ireland
  55 Prof. Paul Micevych University of California Los Angeles CA, USA
  56 Dr. Alexandra de Moffarts Institut Orthodoxe Saint-Jean-le-Théologien Brussels, Belgium
  57 PhD Universite de Paris IV-Sorbonne Teodor Baconschi Romanian MFA Bucharest Romania
  58 Prof. Dimitrios Moschos National and Kapodistrian University of Athens Greece
  59 Dr. Hermina Nedelescu Scripps Research CA, USA
  60 Prof. Michael Ossorgin Fordham University New York, NY, USA
  61 Dr. Paul Meyendorff St Vladimir’s Orthodox Theological Seminary NY, USA
  62 V. Revd. Prof. Michael Plekon The City University of New York — Baruch College NY, USA
  63 Dr. Ashley Purpura Purdue University IN, USA
  64 Dr. Teva Regule President, Orthodox Theological Society of America USA
  65 V. Revd. Richard René University of Toronto ON, Canada
  66 Prof. Svetoslav Riboloff Sofia University «St. Kliment of Ochrid» Bulgaria
  67 Dr. Sarah Riccardi-Swartz Arizona State University AZ, USA
  68 Revd. Dr. Anthony Roeber St. Vladimir’s Orthodox Theological Seminary New York, NY, USA
  69 Dr. Robert Saler Christian Theological Seminary Indianapolis, IN, USA
  70 Prof. Kerry P. C. San Chirico Villanova University PA, USA
  71 Deacon Ron Boyer www.gci.org U.S.A.
  72 Prof. Stephen J. Shoemaker University of Oregon Eugene, OR, USA
  73 Dr. Constantin Sigov National University of Kyiv-Mohyla Academy and “Dukh i Litera” [Spirit and Letter] Research and Publishing Association Kyiv, Ukraine
  74 Dr. Cyrille Sollogoub Institut Orthodoxe Saint-Jean-le-Théologien Brussels, Belgium
  75 Prof. Katerina Tsalampouni Aristotle University of Thessaloniki Greece
  76 Captain Alexander N. Soukhanov   United States of America
  77 Prof. Lucian Turcescu Concordia University Montreal, QC, Canada
  78 M.Th Georgios Vlantis Volos Academy Greece/Germany
  79 Dr. Nicolae Roddy Creighton University USA
  80 Dr. Katherine Kelaidis   USA
  81 Archim. PhD Anton C. Vrame Holy Cross Greek Orthodox School of Theology MA, USA
  82 Prof. Gayle Woloschak Northwestern University Chicago, IL, USA
  83 Diane Beck All Saints of North America Orthodox Church Albuquerque, NM, USA
  84 Dr. Nathaniel Wood Fordham University New York, NY, USA
  85 Revd. Dr. Victor Yudin   Leuven, Belgium
  86 MDiv Orthodox Theology John Heropoulos   USA
  87 Dr Sebastian Brock Oriental Institute, Oxford University UK
  88 Katie Cokinos   Saugerties, New York, USA
  89 Lars Ahlbäck   Finland
  90 Prof. Nicholas Sooy Fordham University NY, USA
  91 Reverend Protopresbyter Robert Athas Metropolis Of Boston Brookline, Massachusetts
  92 Prof. Luis Salés Scripps College Claremont, California
  93 Dr. Jane Yank   United States
  94 (Rev) Dr Reijnen Anne Marie Theologicum ( Institut Catholique de Paris) / Paris ( France)
  95 Professor Petr Kratochvíl Sciences Po Paris
  96 Dr. Dimitrios Keramidas Center for Ecumenical, Missiological and Environmental Studies «Metropolitan Panteleimon Papageorgiou» (CEMES) Rome, Italy
  97 Hratsch Sarkissian   Armenia
  98 Dr. Dimitrios Baltas Athens Greece
  99 Doctor Anna Meyendorff   Washington, DC
  100 David Kinasevych   Canada
  101 Professor of English Scott Cairns Seattle Pacific University USA
  102 Rev. Dr Athanasius McVay Chair of Ukrainian Studies, University of Toronto Edmonton, Alberta
  103 Mykola Osypenko University of Fribourg Switzerland
  104 Revd Dr Andreas Andreopoulos University of Winchester United Kingdom
  105 Mr. Nektarios Cooper N/A Cave Spring, GA, USA
  106 V. Rev’d Dr. Cyprian Robert Hutcheon McGill University, Montreal (retired) Canada
  107 Dr. Daniel F. Stramara, Jr. Rockhurst University Kansas City, MO USA
  108 Kristjan Otsmann   Estonia
  109 Professor Emeritus Daniel J. Sahas University of Waterloo Waterloo, Ontario CANADA
  110 Professor Torstein Theodor Tollefsen University of Oslo Norway
  111 Associate Professor Nicolae Turcan Babeș-Bolyai University Cluj-Napoca
  112 Theologian Vasiliki Giannoutaki Volos Academy Greece
  113 Mr. Staasi Heropoulos   USA
  114 Rev Dr Geoffrey Ready Orthodox School of Theology at Trinity College, University of Toronto Toronto, Canada
  115 MA Theology Ruth Nares   UK
  116 The Ignacio Ellacuria Chair of Catholic Social Thought Peter Phan Georgetown University USA
  117 Prof.Dr. Hille Haker Loyola University Chicago USA
  118 Professor Charles Lock University of Copenhagen Denmark
  119 Dr Viorel Coman KU Leuven Belgium
  120 Lecturer David Goodin McGill University Montreal
  121 Dr. Candace Hetzner Boston College Boston
  122 Dr. Fellow. Dr. Christina Nellist Oxford Centre for Animal Ethics London, UK
  123 Dr. Alexei Bodrov   Moscow, Russia
  124   Cécile Joris   Belgium
  125 Dr. Cergan Daniel Bucharest University Romania
  126 The Rev. C. Brent Hoy-Bianchi ELCA Reno, Nevada, USA
  127 Private citizen Michael Żurowski none Warsaw, Poland
  128 Associate Professor Kyriakos Kalaitzidis University of Ioannina Greece
  129 Assoc. Prof. Athanasios Papathanasiou Highest Ecclesiastical Academy of Athens Greece
  130 Colin Justin Grimmond   Windsor, Ontario, Canada
  131 Professor Joseph Famerée Université catholique de Louvain (Louvain-la-Neuve) Belgium
  132 PhD Archdeacon Vsevolod Borzakovsky Member Archdiocesan Council — Archdiocese of Western Europe Rome
  133 Rev. Bohdan Hladio Toronto School of Theology Toronto
  135   Metropolitan of Nigeria Alexander Gianniris Patriarchate of Alexandria and all Africa Nigeria
  136 Assistant Professor Theodor Avramov Sofia University “St. Kliment of Ochrid” Bulgaria
  137 Doctor in Theology de Saint Chamas Loys Studium Notre-Dame de Vie France
  138 Dr Vitalii Tkachuk City Museum «Spiritual Treasures of Ukraine» Ukraine
  139 Archimandrite Alexis Milyutin Métropole Orthodoxe en France ( PO). Vicariat de St Marie et St Alexis d’Ugine France
  140 Margaret Klarer St.Anthony Orthodox Church in Bergenfield NJ Jersey USA United States of America
  141 Aleksandar Miljkovic   London
  142 Doctor Isaia Gazzola Theologicum — Institut catholique de Paris Paris
  143   Richard Crook   Jackson, NH USA
  144 Dr. jur. Diogenis Karagiannakidis None Thessaloniki — Greece
  145 Revd. Dr. Mark Roosien Yale Institute of Sacred Music CT, USA
  146 Christian A. Schwarz NCD International Emmelsbüll, Germany
  147 Miss Susan Parkinson Bachelder Trinity Episcopal Church Lenox, Ma.
  148 Prof. Nathan Dinneen Rochester Institute of Technology Rochester, New York, USA
  149 DESS Droit public Javanni Jean Retired PARIS
  150 Dr. and Mrs. Raymond and Irene Benton Loyola Iniversity Chicago Chicago, Illinois, USA
  151 Professor Antoine Courban Higher Education Council LEBANON
  152 Dr Nadia Delicata Faculty of Theology, University of Malta Malta
  153 Dr Tornike Metreveli Lund Universitz Sweden
  154 Mr. Michael Koulos   NAPERVILLE, IL USA
  155 Basil Lourié Scrinium. Journal of Patrology and Critical Hagiography Russia
  156 Sîrghi Ana-Maria   Bucharest, Romania
  157 Mykola Osypenko University of Fribourg Switzerland
  158 Assistant Professor Stavros Yangazoglou National and Kapodistrian University of Athens, Greece Athens
  159 Dr. Georgios Basioudis   Germany
  160 Dr Deirdre Good Stevenson School of Ministry Harrisburg, PA
  161 Professor Daniel Struve Paris Cité University Paris, France
  162 Rossitza Osthus Bochum, Germany
  163 Msc, Teacher of Theology Leonidas Telios Lykeum of Larissa Larissa Greece
  164 LMSW Demetra DeFeo Fordham University United States
  165 Dr. Ioannis Kaminis Sofia University «St. Kliment Ohridski» Sofia
  166 Prof. Dr. Norbert Hintersteiner Westfälische Wilhelms Universität Münster Germany
  167 Dr. Dominika Kurek-Chomycz Liverpool Hope University UK
  168 Hugh Allen Orthodox Parish of the Holy Prophet Elias Exeter
  169 PhD. Petr Jandejsek Charles University Prague Czech Republic
  170 Prof. dr. Didier Pollefeyt Faculty of Theology and Religious Studies KU Leuven Belgium
  171 Professor Gregory Bloomquist Faculty of Theology of Saint Paul University Canada
  172 Ph.D. Mary Jane Maxwell USAID Washington DC
  173 Professor Lyle Mook University of Rhode Island Kingston, RI, USA
  174 Professor Anne Vandenhoeck KU Leuven Belgium
  175 Prof. Dr. Reimund Bieringer Katholieke Universiteit Leuven Belgium
  176 Rod Miller-Boyer Landers
  177 Layperson Deborah (Malacky) Belonick graduate of St. Vladimir’s Orthodox Theological Seminary, USA Warren, OH
  178 George Bedrin United States
  179 Dr. Adjunct Professor, Retired William Samsonoff SUNY Albany School of Public Health USA
  180 Dr. Will Cohen University of Scranton U.S.
  181 Tony Chakar Beirut, Lebanon
  182 Dr Patrick Hampshire FRSA United Kingdom
  183 The Very Rev. Dr. Michael Sniffen Cathedral of the Incarnation Garden City, NY
  184 John Paterakis Vice Chairman, The Ecumenical Trust New York
  185 John Babetas Montreal, Canada
  186 Prof. Lavinia Stan St. Francis Xavier University Canada
  187 Igor Babich Ukraine
  188 Colin MacIntyre Calvary Community Church Canada
  189 Dr. Charalambos Dendrinos Royal Holloway, University of London United Kingdom
  190 ArchPriest Daniel Guenther Orthodox Church in America Saskatoon, Canada
  191 Yelena Bolshakova Belgium
  192 None Dale Simison None United States
  193 Dr Chrysovalantis Kyriacou Theological School of the Church of Cyprus Cyprus
  194 V. Revd. Prof. Sergio E. Mainoldi Milan, Italy
  195 Artist and Icon Painter Edith Mary Isabel Reyntiens Thyateira Diocese of the Greek Patrirchate Scotland
  196 Rev’d Fr. David Austin Anglican Manchester UK
  197 Michael Berrigan Clark Editorial Staff, The Wheel USA
  198 ABD Dr. Theology Pantelis Levakos National and Kapodistrian University of Athens Greece
  199 Mark Anthony Sweere OCA United States
  200 V. Rev. Dr. Isaac Skidmore Southern Oregon University Ashland, OR, USA
  201 The Rev. Robert Michael Pickel Brunswick, Maine USA
  202 Dr Nikolaos Raptis Mary Raptou School SA Larissa Greece
  203 Orthodox Christian Carol Kerler USA
  204 Jack Darakjy Syriac Orthodox Church of Antioch USA
  205 Revd Dr Helen Paynter Centre for the Study of Bible and Violence, Bristol Baptist College UK
  206 Professor Michael Budde DePaul University Chicago, USA
  207 Mary Werbiansky United States
  208 Rev. Constantine Wright Athens, GA USA
  209 Lecture in Orthodox Canon Law Vladimer Narsia Ilia State University (Georgia) Georgia
  210 Aiad Jabbour Germany
  211 Prof. Terence Cuneo University of Vermont US
  212 Reader Daniel (Maximus) Nicholas Archangel Gabriel Orthodox Church (OCA) Ashland, Oregon, USA
  213 Rt Revd Dr Lynn Elizabeth Walker Orthodox Catholic Church of America New York
  214 Dr. Chrysostom Koutloumousianos Cambridge Institute for Orthodox Christian Studies Naxos, Greece
  215 Dr. Maria Calisi St. Peter’s University Jersey City, NJ, USA
  216 Mth Guram Lursmanashvili Sulkhan-Saba Orbeliani University Tbilisi
  217 V. Revd. Dr. Leonide Ebralidze Pontifical Lateran University Rome, Italy
  218 VRev. Professor Denis J. M. Bradley Bradley Georgetown University /St. Nicholas Cathedral Washington
  219 M.A, ThM Claire Koen Fordham Boston
  220 Jacob Pederson St Gregorios Orthodox Church Spokane
  221 Journalist following religious issues Riccardo cristiano Reset doc Rome
  222 Student Steven Roberts Saint Vladimir’s Orthodox Theological School United States
  223 ΜΑ Maria Nanou University of Thessaly Volos, Greece
  224 Dr Norman Russell St Stephen’s House, University of Oxford France
  225 Just another sinner Kathleen Licoppe St-Demetrios Greek Orthodox Church Winnipeg Canada
  226 Professor, DPhil Kalin Yanakiev Sofia University «St. Kliment Ohridski» Sofia
  227 Dr. Gocha Barnovi Sulkhan-Saba Orbeliani Univeristy Tbilisi, Georgia
  228 Professor of Clinical Medicine Emeritus Christopher Mathews University of California San Diego United States
  229 Anna Pasechnik UK
  230 Rick Zajac USA
  231 Father Gabriel Talley Retired Orthodox Priest USA
  232 Ryan Klein Boston College Boston
  233 Barbara Coker England
  234 Adrian Tanasescu-Vlas Fundaţia Culturală «Gândul Aprins» Bucharest, Romania
  235 Director of Catholic Studies Michael Baxter Regis University Denver CO
  236 Dr. Raluca Arfire Bucuresti, Romania
  237 Doctoral Student Christopher Larsen Fielding Graduate Institute Santa Barbara California USA
  238 Rt. Rev. Dr. Stephen Duncan OCCA Galveston, Texas
  239 Diethelm Adlunger Deutschland / NRW
  240 James Bouse USA
  241 Maguire University Professor of Ethics D. Stephen Long Southern Methodist University USA
  242 Assoc. Prof. (Emerita) Patricia Hardesty James Madison Univ. USA
  243 Undergraduate student of Theology Guram Papava Aristotle University of Thessaloniki Georgia
  244 Rev’d David-John Williams University of Saint Katherine and The Institute for Orthodox Christian Studies, Cambridge. San Diego
  245 Katherina Wlasenko Canada
  246 Amber Schley Iragui Portland, Oregon
  247 Dr Alexis Richard Cooper McGill University Canada
  248 Judith Phillips Waterford, Michigan USA
  249 PhD Candidate; Editor Giacomo Sanfilippo Trinity College, University of Toronto; Orthodoxy in Dialogue Toronto, Canada
  250 DPT Joanna Efstathiou-Dittmar White Plains, NY, USA
  251 Mifflin Ann Saavedra Concord International Church USA
  252 Professor of Theology Barry Harvey Baylor University USA
  253 Dr. Aram G. Sarkisian Northwestern University Evanston, IL, USA
  254 Executive Presbyter Lisa Allgood Presbytery of Cincinnati, PCUSA Cincinnati, OH
  255 PhD candidate Paraskevi Arapoglou Aristotle University of Thessaloniki Greece
  256 Dr Laura Archer Independence, OR, USA
  257 Andrew Taylor USA
  258 Bojidar Kolov University of Oslo Norway
  259 Dr Thomas Arentzen Uppsala University Sweden
  260 Pr. Răduț Seliște Marcel Romanian Orthodox Church România
  261 M. Sc. Andre Sytnyk Ukrainian Orthodox Church in Ukraine U.S.A
  262 Daniel Lightsey Southern Methodist University Dallas, Texas, USA
  263 Presvytera Dr. Kyriaki FitzGerald Co-founder & Exec. Director, Saint Cathrine’s Vision Sandwich, Massachusetts, U.S.A.
  264 VREV Peter Baktis Orthodox Church in America USA
  265 M.A. Daniel Heide McGill University Canada
  266 Rev. Dr. Emanuel Chris, M.D., M.Div. Mansfield, MA
  267 Fr. Dr. Arsenius Mikhail St. Athanasius & St. Cyril Theological School Anaheim, California, USA
  268 Theodore Stepp Majuro, Republic of the Marshall Islands
  269 Dr Razvan Porumb Institute for Orthodox Christian Studies Cambridge
  270 Petra Gorisek Kiev Messianic Jewish Congregation Croatia
  271 M. Rev Lazar Puhalo OCA Dewdney, Canada
  272 Paul Shannon NL
  273 Mihaela Tarpa Paris, France
  274 Archimandrite James Babcock Eparchy or Newton Oceanside CA
  275 David Mohler St. Paul the Apostle Orthodox Church Dayton, OH
  276 Educator Edward Stepanian Mr USA
  277 Soultana Gargana Greece
  278 Rt. Rev. John F. Newbauer Orthodox-Catholic Church of America Fort Wayne, IN 46825
  279 Mr Philip Babcock Christian Church USA
  280 Professor William Cavanaugh DePaul University Chicago, USA
  281 Kristjan Mänd Estonia
  282 Pauline Costianes Westland, MI USA
  283 Yvette Cuny United States
  284 Professor Stamatis Vokos California Polytechnic State University San Luis Obispo, CA, USA
  285 Dr. Andrew Nosal University of San Diego San Diego, CA, USA
  286 Aarne Lozano USA
  287 V Rev. Dr. Gabriel Rochelle St. Sophia Orthodox Theological Seminary; New Mexico State University New Jersey and New Mexico, USA
  288 Professor Heather Bailey University of Illinois Springfield USA
  289 Mr Daniel Li University of Exeter Exeter
  290 Matt Salter None but Christian solidarity with good people around the world. United States
  291 Leslie Luppino USA
  292 Dr. Charles Tieszen Fuller Theological Seminary Austin, USA
  293 Dr Annette Bakker Children’s tumor foundation Usa
  294 Rev. Konstantinos Sarantidis Portland, Maine USA
  295 Tamara Penwell UK
  296 V. Rev Marc Dunaway Eagle River Institute Eagle River, Alaska
  297 V. Rev Marc Dunaway Eagle River Institute Eagle River, Alaska
  298 Adjunct Professorial Lecturer Eric Terzuolo American University, School of International Service Washington, DC
  299 Paul Pasarivakis University of Laval Canada
  300 Caitilin Kane USA
  301 Albert Edward Meisenbach III USA
  302 John Congdon Oberlin College Oberlin, Ohio, United States of America
  303 Jeffrey Stephens City of Durham, USA
  304 Richard Mohr Fountain Valley, California
  305 Steven Fullmer USA
  306 Rev’d Dr. Theodore Pulcini Carlisle, PA
  307 Professor Caryl Emerson Princeton University
  308 Presbytera Dr. Catharine Roth independent scholar United States
  309 Nicholas Palos NYS Courts New York
  310 Very Reverend Matyas of Canada Orthodox Church of Canada Toronto
  311 Wayne Tatusko St. Mark OCA Annandale, VA
  312 Fr. Paul Schmidt Holy Wisdom Orthodox Church United States
  313 Rev. Dr. Stephen V. Sprinkle Brite Divinity School Fort Worth, Texas USA
  314 C. Stoppa Canada
  315 Dr. Scott Ables Oregon State University Portland, Oregon, USA
  316 Metropolitan EDMUND Cass Holy Cross Minastery Greenville, SC
  317 Associate Professor of Historical Theology and Christian Worship L. Edward Phillips Phillips Emory University, Candler School of Theology United States of America
  318 Cathy Nemtsov United States
  319 Very Reverend Joel Weir Orthodox Church in America Crawfordsville, IN
  320 Fr Dragos Herescu Institute for Orthodox Christian Studies Cambridge
  321 Rev. Andrew Wollitzer Berkeley Covenant Church Berkeley, Ca
  322 Retired professor/ independent scholar Valerie Karras St. Louis, Missouri, USA
  323 B.Mus. Horia Vlad Guzu Guzu.ca Montreal, QC, Canada
  324 Basil Varghese India
  325 The Rev. Deacon James Neal Orthodox-Catholic Church of America United States
  326 Matthew Dodrill United States
  327 Dr. Oucèma Lionel Karam Ohio University USA/France/Lebanon
  328 Dr. Vasyl Rudeyko Ukrainian Catholic University Lviv Ukraine
  329 V. Rev. Dr. Gregory Roth Spokane Falls Community College USA
  330 Dr Tarek Mitri Saint George University Beirut. Lebanon
  331 Rev. Andrew Wollitzer Berkeley Covenant Church Berkeley, Ca, USA
  332 Dr. Maria Rybakova Nazarbayev University Kazakhstan
  333 Dr. Alison Kolosova University of Tartu Estonia
  334 Enseignant-chercheur JEROME CLER Sorbonne-Université FRANCE
  335 Ph Doctor in Foundametal Theology Claudio Monge Black Friars Istanbul
  336 Barbara Personnaz Montreux, Switzerland
  337 Dr James Chater France
  338 Kristin Rountree USA
  339 LLM Manos Androulakakis Heraklio Crete
  340 Rev Dr Craig de Vos North Adelaide, Australia
  341 PhD Candidate Raul-Ovidiu Bodea KU Leuven Leuven, Belgium
  342 Professor emeritus theological ethics Burggraeve Roger Catholic University Leuven Belgium

  Найсвіжіше

  Популярне