Формальний організатор антиварфоломієвського Амманського зібрання патріарх Єрусалимський Феофіл продовжує демонструвати підтримку Російській православній церкві, яка займається розколом православ’я. Він подякував патріарху РПЦ Кірілу (Гундяєву) за «твердість і послідовність», а президенту Росії за «підтримку» і фінансування церков.
«…Ми хочемо подякувати Вам за твердість і послідовність, з якими Ви підтримуєте наш Патріархат і християнську присутність на Святій землі, особливо в теперішній час, коли ми протистоїмо тиску і труднощам, викликаних пандемією, що посилюється, а також підйомом екстремістських угруповань, які намагаються змінити основну ідентичність та вигляд цього мультикультурного, мультиетнічного та мультирелігійного регіону», – йдеться у привітанні опублікованому на сайті ВЗЦЗ РПЦ.
Патріарх Єрусалимський додав, що «особлива любов і взаємини завжди пов’язували Російську православну церкву зі Святою землею, і ми не забуваємо про ці міцні і важливі зв’язки».
Предстоятель Єрусалимської Церкви також подякував президенту РФ Владіміру Путіну.
«Ми також хочемо висловити вдячність Його Ясновельможності президенту Владіміру Путіну за підтримку, яку він надав і продовжує надавати Церкві на Святій землі, особливо у справі відновлення та реставрації храму Різдва. Він надав нам дуже важливу та щедру допомогу, продемонструвавши міжнародній спільноті свою тверду позицію, спрямовану на захист християнської присутності на Святій землі», – зазначив патріарх Феофіл.
Він підсумував, що чекає на можливість знову привітати Путіна і Кіріла (Гундяєва) в Єрусалимі і Єрусалимському Патріархаті. «Нехай благословить Бог усі народи Росії», – зазначив патріарх Феофіл.
Варто зазначити, що Росія використовує Єрусалимського Патріарха, як інструмент, щоб протидіяти юрисдикції Вселенського патріарха і визнанню ПЦУ. З цією метою Феофіл у лютому 2021 закликав до повторного проведення неканонічної Амманської зустрічі, хоча торішній «Амман» зазнав краху, що визнали навіть російські експерти.
2 жовтня відбулась чергова зустріч посланців ФСБ і Єрусалимського патріарха. Беручи до уваги історичне минуле, коли під прикриттям священників діяли агенти КДБ, можна припустити, що нові священники призначені не тільки для «Російської духовної місії», але і для відпрацювання геополітичних інтересів Кремля і зокрема для контакту і впливу на патріарха Феофіла ІІІ.
У середині червня 2021 року посол РФ Вікторов і посланники ФСБ вже зустрічались із Єрусалимським патріархом. Після цього російські експерти знову заговорили за «Амман 2.0». Пізніше аналогічна зустріч відбулась 22 липня 2021 року і 15 вересня 2021 року.
Московський патріархат всіма своїми силами намагається перешкодити визнанню Православної церкви України з боку інших церков. Вони активно «працюють» в Сербії та Єрусалимі й не гребують використовувати для своїх цілей державний апарат РФ, грошові дотації і «благодійність», адже атаки на ПЦУ і Вселенський патріархат вигідні Кремлю, який веде збройну війну з Україною.
Одночасно Москва розгорнула «роботу» з окремими митрополитами Кіпрської православної церкви, яка на Синоді визнала ПЦУ. Активно на Кремль працює митрополит Никифор, який виступав у Москві із критикою дій Вселенського патріарха Варфоломія.
Також РПЦ залякує «розколом» і Александрійську православну церкву. Так, Московська патріархія планує створити свою паралельну єрархію, тобто єпархію Московського патріархату в Африці, що заборонено православними канонами. З усім тим Александрійський патріарх відвідав Танзанію, на яку покладала надії РПЦ, як на базу для паралельної єрархії Моспатріархату. Ніхто з духовенства Африки до складу РПЦ так і не перейшов і патріарх Александрійський повернувся до Єгипту без перешкод.