Вівторок, 5 Грудня, 2023
Бiльше

  Прикарпатець уклав фотодовідник про поховання вояків Першої світової війни

  Гірський рятувальник Василь Фіцак створив фотодовідник про поховання у Калуші вояків Першої світової війни. Презентуватиме книгу автор на початку 2021-го року, повідомляє Суспільне Карпати.

  За словами Фіцака, йому вдалося знайти багато архівних фотографій міста цього періоду. Книга про поховання військових вже готова до друку. Допомогла і міська влада, виділивши гроші на видання. Презентація фотодовідника відбудеться, ймовірно, після Нового року.

  Світлина: Василь Фіцак/Facebook

  Василь Фіцак очолює ГО “Івано-Франківська регіональна фундація “Карпатські стежки”.

  “Мандруючи горами, я ще у дитинстві бачив, що є дуже багато окопів, речей, які залишилися з Першої світової війни, адже тут проходив фронт. Відтак, коли вже зібрав певний обсяг інформації, почав цікавитися іншими складовими Карпат, не лише природою, а й людьми. Там є звичаї, традиції, і ця тема мене дуже зачепила. Я навіть пригадую, як у ті роки створив собі таку папочку, навіть зошит завів, де записував про війну, окопи, знахідки, друкував, наклеював і підписував фотографії”, – зазначив Василь Фіцак.

  Коли дослідник уперше приїхав на військове кладовище, де більш ніж 350 стандартних відлитих хрестів – у міжвоєнний період там відбулися перепоховання – то зрозумів, що на них є надписи, які несуть конкретну інформацію про вояків. Проблема була в тому, що ті надписи роками, десятиліттями забілювали вапном із піском, тому довелося озброїтися дротяною щіткою і починати це все чистити.

  “Таким чином, я запалився, що мушу дослідити ці військові поховання – скласти план-схему, нанести надписи, пронумерувати їх, зробити фотографію кожного хреста. Близько тижня я проводив там свій вільний від роботи час, все це фіксував”, – додав Василь Фіцак.

  Пізніше дослідник почав вивчати поховання і на цивільному цвинтарі міста.

  Світлина: Василь Фіцак/Facebook

  “Дуже багато відомих видатних культурно-громадських, політичних діячів-українців поховані саме в Калуші, але мало хто знає про це. Відповідно, воно якось так потягнулося. Захоплюючись своїм містом, своєю історією, ти починаєш, у вільний від роботи час поринати в дослідження”, – розповів Василь Фіцак.

  Найсвіжіше

  Популярне