Вівторок, 16 Липня, 2024
Бiльше

  Південь без міфів: Інститут нацпам'яті презентував нову інформаційно-просвітницьку ініціативу

  Український інститут національної пам’яті (УІНП) розпочав нову просвітницьку ініціативу під назвою “Південь без міфів”, в рамках якої поширюватиме історичні знання про минуле степової України та спростовуватиме російські імперські міфи про історію Північного Причорномор’я.
  Про це повідомляє “Прямий” з посиланням на пресслужбу УІНП.
  Як зазначається, першим етапом в рамках цієї інформаційно-просвітницької кампанії стало створення серії анімаційних роликів про ранню історію Одеси, Дніпра та Маріуполя.
  Інститут презентував відео про Одесу, яке дало старт кампанії.

  “Ідея з хіп-хопом та анімацією полягає у тому, щоб у зрозумілий для молодої аудиторії спосіб донести невідомі та малодосліджені факти з історії степової України. Тому козаки у нас сканують QR-коди, щоб дізнатися інформацію про територію, куди вони в’їжджають, купці замовляють послуги охорони, переправи через річку та ночівлі онлайн, а полковники у паланці (адміністративна одиниця Січі) рекламують себе з білбордів. Попри легкий стиль, відео базується на фактах та конкретних історичних дослідженнях. За що дякуємо групі істориків, котрі допомагали нам з верифікацією, зокрема доценту кафедри історії України з Дніпровського національного університету імені О.Гончара Олегові Репану”, – розповідає ініціатор проєкту, заступник голови УІНП Володимир Тиліщак.
  Інформаційно-просвітницька кампанія “Південь без міфів” покликана вивести історію Північного Причорномор’я за межі поширеного російського імперського дискурсу. Адже об’єктивна історія краю охоплює також історію Кримського ханства і Речі Посполитої, козацьке освоєння степових просторів. На жаль, ці наративи маловідомі в українському суспільстві. Наприклад, що задовго до приходу Російської імперії, в причорноморських степах розвивались міста і йшла жвава торгівля.
  Натомість, починаючи з часів правління Катерини II, активно впроваджувався колонізаційний дискурс про те, що на простори Північного Причорномор’я цивілізацію принесла саме Росія, яка відвоювала ці землі в Османської імперії. Так виник концепт “Новоросії” як нових освоєних імперією земель. Під цей концепт сформували міфи про заснування Російською імперією міст краю. Щоб укорінити ці міфи, імперська влада перейменовувала міста регіону. Одеса є прикладом такого перейменування. Місто було відоме ще з XV століття як Кочубіїв, пізніше Хаджибей і лише наприкінці XVIII століття указом Катерини II перейменоване в Одесу. Сучасна Росія використовує цю імперську міфологію для виправдання своєї агресії проти України.
  Надалі в рамках кампанії УІНП планує створення роликів інших форматів, відеолекцій про історію південної України, друк і поширення тематичних видань. А також у місті Дніпрі відбудеться наукова конференція про історію Півдня України, в якій візьмуть участь провідні українські дослідники.

  Найсвіжіше

  Популярне