Неділя, 14 Липня, 2024
Бiльше

  «Чорний вівторок»: 25 років тому поховання патріарха УПЦ КП Володимира (Романюка) біля Софії Київської закінчилося кривавим побиттям

  18 липня 1995 р. на Софіївській площі у Києві відбулося поховання патріарха УПЦ КП Володимира (Романюка). Ця подія увійшла в історію під назвою «чорний вівторок». Бо закінчилася кривавим побиттям  кількох тисяч людей, які прийшли віддати останню данину пам’яті Патріарху, дисиденту, першому предстоятелю УПЦ КП.

  Патріарх УПЦ КП Володимир (Романюк). Світлина: УІНП

  Його тіло без ознак насильницької смерті знайшли 14 липня в Ботанічному саду, де патріарх любив гуляти. Офіційно причиною смерті вважається четвертий інфаркт.
  Одразу постало питання про місце поховання патріарха. За традицією священиків такого рівня прийнято ховати на території православних святинь. Тому церква звернулася до влади за дозволом поховати патріарха Володимира або у Видубицькому монастирі або в Києво-Печерській Лаврі чи Софії Київській. Уряд дозволив робити це на Байковому кладовищі. Переговори безрезультатно тривали чотири дні. Церква вирішила поступитися, бо спека змушувала поспішати, а «торгуватися» практично не було з ким. Найвищих посадовців держави на той час у столиці не було.
  Світлина: Facebook @Сергій Ткачук

  Вранці 18 липня  церква і громада прийняли рішення про поховання тіла патріарха Володимира за православною традицією в Софії Київській. Після відспівування тіла скорботна хода повернула до Софіївського майдану. Тут їх зустріли спецпідрозділи міліції, що забарикадували всі входи на територію заповідника. У них було завдання — в жодному випадку не допустити тіла патріарха за ворота.
  За православною традицією  поховати небіжчика треба було до заходу сонця. Спонтанно виникла думка викопати могилу просто біля головних воріт Софії.
  Світлина: Facebook @Сергій Ткачук

  Коли могила була готова, труну з тілом патріарха Володимира почали опускати. Центральні ворота Софії розчинилися і звідти вискочили до тисячі бійців спецназу. За кілька хвилин площу окропила кров: під міліцейські дубинки потрапляли і жінки, і старі, і каліки.
  Світлина: УІНП

  Кілька людей, що лишилися біля могили (серед них були Віталій Карпенко, тодішній редактор «Вечірнього Києва», та В’ячеслав Чорновіл), руками засипали яму. Дати команду викинути з могили труну не наважився ніхто.
  Точне число жертв цього міліцейського свавілля, за яке ніхто не був покараний, досі невідоме.
  Ось як пояснює події того дня учасник поховання, референт Патріарха Володимира Сергій Ткачук:
  25-ті роковини Чорного Вівторка! Чому нас били жорстоко?
  Владика Філарет одноосібно від імені Церкви УПЦ-КП погодив Владі хоронити спочилого Патріарха Володимира (Романюка) серед мирян на Байковому кладовищі Києва і тому коли похоронна процесія повернула не до Байкового кладовища, а до Святої Софії нас міліція почала бити бо це було порушення “ДОМОВЛЕННОСТІ” Влади і Церкви, а в такому разі Влада зазвичай вдається до репресивним заходів !
  Ось тому і вийшов такий ПОХОРОН!”
  Світлина: Facebook @Сергій Ткачук

  Сергій Ткачук доповнює, що могила, яку викопали біля стін Софії Київської, мала бути тимчасовою: “Я приніс лопати, хтось лома і мій кум Дмитро Жорніченко старший іподиякон Патріарха почав копати тимчасову могилу, щоб передати тіло Патріарха Володимира землі до заходу сонця… Ми планували на наступний день перепоховати, як належить у самій Софії Київській“.
  Але до сіх пір так нічого і не змінилось, і 14 липня цього року Митрополит Епіфаній разом із духовенством Православної Церкви України звершив поминальну панахиду на “тимчасовій” могилі спочилого патріарха Володимира (Романюка).
  Архівні кадри з “Чорного вівторка” з каналу НВ у Youtube:

  За матеріалами УІНП

  Найсвіжіше

  Популярне