Вівторок, 16 Липня, 2024
Бiльше

  Франциск проти того, щоб роботи із ШІ приймали рішення про вбивство

  Під час саміту «Великої сімки», що відбувається в Італії, Папа Франциск виступив на відкритій сесії за участю інших глав держав і урядів, присвяченій викликам, пов’язаним зі штучним інтелектом. Він поділився думками про можливості та виклики, пов’язані з новітніми технологіями, наголошуючи на тому, що людство приречене на майбутнє без надії, якщо позбавити людей можливості приймати рішення щодо свого життя, віддавши його машинам.

  Про це інформує vaticannews.va

  «Жодна машина ніколи не повинна обирати, коли йдеться про те, щоб відібрати життя людини», – наголосив папа Франциск.

  Перед тим, як приєднатися до учасників відкритої сесії, папа Франциск провів серію двосторонніх зустрічей, між якими була розмова з Президентом України Володимиром Зеленським.

  Запрошений виголосити доповідь на тему штучного інтелекту, папа Франциск наголосив, що говоримо про засіб, який, як і будь-які інструменти, створені людиною, може принести велику користь, так і завдавати шкоду. Він підкреслив, що йдеться не про упередження щодо науково-технічного прогресу, а радше про страх перед можливими викривленнями.

  Перш за все, на думку папи Римського, необхідно розрізняти машину, яка «може в певних формах і за допомогою цих нових засобів здійснювати алгоритмічний вибір», тобто, «технічний вибір між кількома можливостями», і людину, яка «не тільки вибирає, але в своєму серці здатна вирішувати». «З цієї причини, – наголосив він, – перед обличчям чудо-здібностей машин, які, здається, здатні самостійно вибирати, ми повинні чітко усвідомлювати, що за людиною завжди повинно залишатися право прийняття рішення».

  Погляд Франциска скерований, зокрема, і на війни, що тривають у світі: «В умовах такої трагедії, як збройні конфлікти, необхідно терміново переосмислити розробку і використання пристроїв, як от так звана “летальна автономна зброя”, щоб заборонити її застосування, вже починаючи з дієвих і конкретних зусиль щодо впровадження дедалі більшого і значущого контролю з боку людини», – сказав він, наголошуючи на тому, що ніколи не повинно статися, щоб машина вбивала людину, яка її створила.

  Застереження Папи є пронизливим: «Ми приречемо людство на майбутнє без надії, якщо позбавимо людей здатності приймати рішення щодо себе і свого життя, прирікаючи їх на залежність від вибору машин. Ми повинні, – підкреслив він, – гарантувати і захистити простір осмисленого людського контролю над процесом вибору, який здійснюють програми штучного інтелекту: від цього залежить сама ж людська гідність!».

  Як зазначив папа, йдеться не просто про науковий прогрес, але про «справжню когнітивно-індустріальну революцію, яка спричиниться до створення нового суспільного устрою, що характеризуватиметься складними епохальними трансформаціями». «Штучний інтелект може сприяти демократизації доступу до знань, експоненціальному поступу наукових досліджень, можливості делегування виснажливої роботи машинам; але, в той же час, він може принести з собою більшу несправедливість між розвиненими і країнами, що розвиваються, між панівними і пригнобленими соціальними класами, ставлячи під загрозу можливість “культури зустрічі” на користь “культури відкидання”», – сказав він, наголошуючи на необхідність етики. В цьому сенсі Папа прихильно відгукнувся про підписання в Римі в 2020 році, позначеному пандемією, «Rome Call for AI Ethics» (Римського заклику до етики ШІ) і підтримку тієї форми етичної поміркованості алгоритмів, яка виражена неологізмом «алгоретика».

  Нагадаємо, папа Римський зустрівся із президентом Володимиром Зеленським.

  Найсвіжіше

  Популярне