П’ятниця, 24 Травня, 2024
Бiльше

  У Грузії в храмі виявили ікону із Сталіним. У Грузинській церкві пояснили, чому так сталось

  У Грузії у дні Різдва за юліанським календарем вибухнув скандал: у головному соборі країни – тбіліському кафедральному храмі Святої Трійці – опозиціонери виявили ікону із зображенням святої Матрони Московської та радянського диктатора Йосипа Сталіна.

  Про це повідомляє Радіо Свобода.

  Згодом з’ясувалося, що ікону храму подарувала проросійська партія “Альянс патріотів”. Патріархія Грузинської Православної Церкви не бачить у іконі із зображенням Сталіна нічого антицерковного чи поганого.

  Першим ікону із зображенням Сталіна на стіні храму Святої Трійці (“Самеба”) помітив один із лідерів партії “Європейська Грузія” Георгій Канделакі. Він зняв ікону на відео та виклав у соціальній мережі з коментарем: “Вірною дорогою йдемо, товариші. Ще один успіх російської пропаганди в інформаційній війні: ініціатора знищення незалежності Грузії, вбивці тисячі священнослужителів та творця радянської тоталітарної системи, розмістили на іконі в Самебі”.

  При пильнішому розгляді виявилося, що йдеться про ікону святої Матрони Московської. Вона зарахована до лику святих рішенням Російської Православної Церкви у 2004 році.

  Згідно з одним із міфів, культивованих деякими представниками РПЦ, у 1941 році, коли війська нацистської Німеччини впритул підійшли до Москви, Йосип Сталін нібито зустрівся з Матроною, і та вмовила радянського диктатора не залишати столицю. Крім того, за її порадою, Сталін нібито наказав винести на лінію фронту ікону Казанської Божої Матері.

  Повідомлення про ікону із зображенням Сталіна у соборі Святої Трійці викликало в країні бурхливу реакцію. Засновник 1979 року “Республіканської партії Грузії”, дисидент радянської доби Леван Бердзенішвілі заявив Радіо Свобода, що цей інцидент, на його думку, свідчить про дуже серйозну проблему: “Якщо люди думають, що Сталін – святий, то ці люди самі зовсім не святі “.

  Влада країни, у тому числі правляча партія “Грузинська мрія” поки що ніяк не відреагувала на скандал. А керівник служби зі зв’язків з громадськістю Патріархії Грузії протоєрей Андрія Джагмаїдзе припустив, що тему “Сталінської ікони” не випадково було піднято на Різдво: “Вже не вперше свято хочуть затьмарити скандалом, щоб у серцях людей замість радості посіяти ненависть”, – заявив Джагмаїдзе. За словами протоєрея, “є прецеденти, коли на ікони потрапляють “великі гонителі Церкви”, наприклад, Діоклетіан, але це не означає їх прославлення”.

  Хоча, як зараз відзначають багато грузинських теологів, контекст ікон з Діоклетіаном зовсім інший: Сталін на іконі з блаженною Матроною постає не в образі мучителя, а лагідного християнина, який беззаперечно виконав божественну волю.

  У Грузії міф про Сталіна (уродженця грузинського Горі, справжнє ім’я Йосип Джугашвілі) як про “таємного християнина” дуже популярний. Зважаючи на все, саме тому проросійська партія і подарувала храму ікону на рік вирішальних парламентських виборів.

  “Ми не збираємося виправдовуватися, нам нема чого виправдовуватися. Цю ікону ми передали в дар Самебу… Цю ікону написав дуже великий професіонал, відомий іконописець, незвичайна людина, яка має відповідні знання і відповідає вимогам – критеріям іконописця з його способом життя”, – заявила лілер АП Ірма Інашвілі у відеозверненні, не відповівши при цьому на запитання, хто саме написав ікону на замовлення “Альянсу патріотів” і чи не пов’язано події з аналогічними історіями навколо блаженної Матрони Московської в Санкт-Петербурзі та Москві.

  У 2008 році схоже зображення під назвою “Блаженна Матрона благословляє Йосипа Сталіна” з’явилася у храмі святої рівноапостольної княгині Ольги у Санкт-Петербурзі. На тлі критики громадськості ігумен Євстафій (Жаков) забрав ікону до себе додому. Після цього у різні роки схоже зображення періодично з’являлося у різних російських храмах, і щоразу супроводжувалося бурхливими суперечками

  Найсвіжіше

  Популярне