Субота, 14 Вересня, 2024
Бiльше

    Одне село – дві церкви: на Тернопільщині староста збудував новий храм УПЦ (МП) через небажання переходити до ПЦУ

    Минулого року громада села Піщатинці Кременецького району Тернопільшини перейшла до Православної церкви України. Однак деяким жителям села це не сподобалось, тому вони вирішили збудувати нову церкву УПЦ (МП).

    Тепер у селі дві церкви. Нову церкву зробили на приватній території, повідомляє видання «20 хвилин».

    «У Піщатинцях є частина людей, які були проти переходу до ПЦУ. Серед них — і наш староста Микола Панчук. Тож він у травні минулого року почав будувати церкву УПЦ (МП) на приватній території своєї родини», — розповідає житель села Володимир Шаган.

    За його словами, хоч протестів у селі й немає, але люди між собою пересварилися.

    Частина жителів, які підтримують ПЦУ, кажуть — староста фактично розділив людей на дві групи. Ставлення у нього до прихожан ПЦУ гірше — запевняють люди.

    Місцеві переконують, що проблема в тому, що староста не пішов разом з людьми. Більшість у селі вирішили перейти до ПЦУ, але приблизно 20 людей продовжують ходити до УПЦ.

    Мешканці села писали звернення та збирали підписи до п’ятого президента України Петра Порошенка. Вони просили його вплинути на ситуацію, бо староста, як переконують місцеві, має синів — депутатів Шумської міської ради та Борсуківської селищної ради від «Європейської Солідарності». Зібрали 72 підписи. Однак лист не дійшов до адресата, його планують надсилати повторно, бо змінилась адреса отримувача, каже Володимир Шаган.

    Староста коментувати відмовився

    Голова Борсуківської громади, до якої належить село Піщатинці, Роман Кухарський розповідає — про цю ситуацію їм відомо. Від жителів села надходили скарги на старосту. Тож рішенням селищної ради вирішили ліквідувати старостинський округ.

    Щодо утворення нової церкви — Борсуківська селищна рада не може впливати на ситуацію, каже Роман Кухарський.

    «Церкву створюють на приватній території. Це не будівництво нової споруди, а реконструкція існуючої будівлі, яка була на цій території», — каже Роман Кухарський.

    Пан Кухарський запевняє заборонити вірянам збиратися на приватній території не можна. До того ж, діяльність УПЦ (МП) в Україні на державному рівні не заборонена, тож віряни фактично не порушують закони.

    Священик УПЦ, який зараз править у новому храмі, — Григорій Мороз розповідає — їхні парафіяни, які не захотіли переходити до ПЦУ, ходять на службу до іншого приміщення. Їх це влаштовує.

    «Ми проводимо богослужіння у новому приміщенні, яке знаходиться на приватній території родини Панчуків. Це ділянка мами Миколи Панчука. За кошти вірян ми провели ремонт, облаштували її для служб. Нам допомагали прихожани. Деякі жителі Піщатинців, які зараз працюють за кордоном, теж долучалися та допомагають. На службу до церкви ходять 60-100 людей», — каже отець.

    Священник також розповідає, що поки рнєструквати громаду УПЦ не збираються. Хочуть дочекатися закінчення війни.

    «Наша парафія підпорядковується Тернопільській єпархії УПЦ та митрополиту Тернопільському і Кременецькому Сергію. Ми зберігаємо ту назву й ті празники, які були раніше. Якщо змін захочуть наші віряни чи буде благословення митрополита Сергія — будемо щось змінювати. А поки — всіх все влаштовує», — переконує отець.

    Переходити до ПЦУ не планують.

    «У мене є кредо — церкві, Батьківщині та дружині не зраджуй», — каже він.

    «У селі має бути лиш українська церква», — кажуть інші.

    Натомість священик Православної церкви України у селі Піщатинці Олег Мірзаєв продовжує — більшість місцевих підтримували перехід церкви до ПЦУ. Були ті, хто категорично виступав проти цього. А є і ті, хто не хоче сваритися з сусідами, і поки зайняв нейтральну позицію.

    «Для культових споруд земля повинна мати відповідне призначення. Якщо земельна ділянка призначена для індивідуальної житлової забудови — її не можна використовувати для будівництва культових споруд», — наголошує він.

    Найсвіжіше

    Популярне