Вівторок, 16 Липня, 2024
Бiльше

  Чому громада села на Буковині чотири роки не може зайти у свій храм

  На Буковині ще один конфлікт у релігійній громаді. У селі Задубрівка парафіяни Православної церкви України 4 роки не можуть зайти до храму для проведення богослужінь. Їх не пускають представники московського патріархату.

  Напередодні, 12 березня, УПЦ МП анонсувала нібито “штурм” храму. За даними поліції, такі заяви московського патріархату, не відповідають дійсності.

  Еспресо.Захід з’ясовував, що відбувається з переходом храмів від московського патріархату до ПЦУ на Буковині, і чому процес переходу, зокрема в Задубрівці, триває вже декілька років.

  Суди тривають роками, храми залишаються в московського патріархату

  Священник Віталій Мензак із Чернівецької єпархії ПЦУ розповідає, що громада в Задубрівцях зареєструвала свій статут ще 4 роки тому. Віряни мають усі дозволи, але й досі не мають храму, в якому можуть проводити літургію. Причина – недосконале законодавство.

  “У законах добре не прописана процедура. Ти зареєстрував статут, хочеш зайти до церкви, а тобі просто не дають ключа. І що робити? Пиляти замки? Відразу починається бійка біля церкви, поліція починає боронити. Тому що немає самої процедури – як, отримавши реєстрацію, зайти в приміщення храму. Як хочеш, так і заходь. Якщо є люди, готові ламати замки, встановлені російською церквою, тоді ще можна. А якщо не знайдеться таких людей, то й не зайдеш”, – пояснює священник.

  До поліції у ПЦУ претензій не мають. Проблема в тому, що правоохоронці не можуть вплинути на ситуацію, поки триває суд. А представники московського патріархату, каже отець Мензак, роблять все для того, щоб судова тяганина щодо Задубрівки тривала якомога довше.

  “Віряни ПЦУ могли б зайти в храм на підставі вироку суду. Але суд може тривати роками, а поки триває розгляд, поліція буде на боці нібито власника (хоча за документами ви і є власником). Парафії МП у реєстрі немає, але в їхньому розпорядженні будівля. У нас є документи, але нема будівлі. І який алгоритм, щоби віряни зайшли до церкви, нічого не порушивши, до кінця – незрозуміло. Добре в Лаврі, написали “звільнити до такого-то числа”. А в селі такого нема. Хто таке напише? Ні голова ОТГ, ні голова адміністрації такого не напише, бо відсутній алгоритм дій”, – каже Віталій Мензак.

  Захоплювати храм силою, попри заяви УПЦ (МП), у Православній церкві не планують. Тим паче, що проукраїнські чоловіки Задубрівки зараз захищають батьківщину на фронті. А ПЦУ не практикує використання “заїжджих” для боротьби за храми, розповідає отець Віталій, на відміну від московського патріархату. До слова, у Задубрівці раніше неодноразово помічали “православних тітушок”.

  “Раніше у Задубрівці не могли зайти в храм, бо там постійно працювали тітушки. На Буковині, як і в інших регіонах, діють такі організації, як “Сємь сороков”, “Братство Іоанна Сучавского” та інші. Це – їхні бойовики”, – додає отець Віталій.

  Священник розповідає, що під час воєнного стану московський патріархат використовує бойовиків набагато рідше. Тітушки бояться представників військкомату, які можуть вручити повістки. А:ле російську церкву ці молодики захищають набагато охочіше, ніж українську державу.

  Як розповідають місцеві парафіяни, фінансуванням усіх цих організацій у Чернівецькій області займається Банченський монастир УПЦ МП, який вони вважають потужним центром “русского міра”.

  Цікаво знати

  Вознесенський Банченський чоловічий монастир УПЦ (МП) — діючий чоловічий монастир УПЦ московського патріархату. Розташований у селі Молниця Герцаївського району Чернівецької області.

  Керує Банченським монастирем скандальний митрополит Лонгин, або ж Михайло Жар. У 2005 році він самовільно викопав тіло рідного брата на кладовищі й перепоховав на території свого монастиря. Дружина і діти покійного домагалися в міліції та прокуратурі повернути тіло. У 2004 році Жар публічно агітував за Віктора Януковича, але після виборів покаявся перед новою владою і в 2008 році отримав звання Героя України. Своїм другом цього діяча називав регіонал Юрій Бойко. Після початку російсько-української війни Лонгин закликав саботувати мобілізацію, а винними у кровопролитті називав США та Захід. У 2019 році Жар заявив, що не благословляє йти на війну, а керівників України називав проклятими сатаністами.

  “Штурм”, який не відбувся

  Бойовиків, фінансованих Лонгином, в неділю в Задубрівці не було. Однак віряни ПЦУ все одно храм не штурмували. В управлінні поліції Чернівецької області “Еспресо.Захід” повідомили, що отримали листи від двох релігійних громад села про проведення богослужінь у місцевому храмі.

  “З метою недопущення протистояння на релігійному ґрунті співробітники поліції забезпечували публічний правопорядок. Грубих правопорушень правоохоронці не допустили. Цього ж дня до поліції надійшли 6 звернень громадян щодо можливих протиправних дій, вчинених стосовно них”, – зазначили в поліції.

  Правоохоронці запевнили, що за всіма фактами проводять ретельну перевірку

  Нагадаємо, на території Буковини є 418 парафій УПЦ МП. Переходи до православної церкви України відбуваються, утім, доволі повільно, розповів начальник відділу релігії національностей управління культури Чернівецької обласної військової адміністрації Олександр Шевченко.

  Найсвіжіше

  Популярне