Неділя, 21 Квітня, 2024
Бiльше

  Свобода віросповідання серйозно порушується білоруським режимом – дослідження

  За результатами дослідження норвезької правозахисної групи «Форум 18», у Білорусі зросли порушення прав людини після фальсифікації президентських виборів і підтримки режимом вторгнення Росії в Україну.

  Про це повідомляє Слово про Слово.

  Повідомляється, що відповідне дослідження присвячене аналізу ситуації зі свободою релігії та переконань у Білорусі.

  У дослідженні йдеться про те, що «свобода релігії та переконань, з її взаємопов’язаними правами людини, серйозно порушуються режимом Олександра Лукашенка».

  Крім того, «порушення прав людини посилилися після фальсифікації президентських виборів у серпні 2020 року і підтримки режимом повторного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року».

  Через Закон про релігію 2002 року багато груп стикаються з обмеженнями «щодо того, які громади можуть збиратися, де, хто їх очолює і яку літературу вони можуть використовувати», підкреслюється в дослідженні.

  Відповідно до цього закону, державна реєстрація є обов’язковою для всіх релігійних груп, тому «єдиними громадами, які можуть вільно здійснювати свою свободу віросповідання, є державно зареєстровані релігійні громади в межах затверджених державою культових споруд або інших місць».

  Культові споруди також потребують попереднього дозволу держави, але чиновники часто відмовляють у ньому. У «Форумі 18» пояснюють, що «протестантські громади, як правило, стикаються з неможливістю перепрофілювання майна для використання під культові споруди відповідно до закону. Православні та католицькі громади страждають від цього менше».

  Все це не стосується громад, які налічують менше ніж 20 членів. Але вони не повинні афішувати про існування своєї громади.

  Крім того, релігійні зібрання в приватних будинках не повинні бути «ні регулярними, ні масовими», а використання приватного будинку як юридичної адреси церкви є незаконним.

  Однак «Форум 18» попереджає, що навіть якщо громада зареєстрована, це не гарантує припинення офіційних переслідувань.

  Постійне стеження та цензура

  У дослідженні також зазначається, що таємна поліція КДБ зазвичай стежить за «активними членами широкого спектра релігійних громад та ініціатив». Також цим займаються співробітники Уповноваженого у справах релігій та національностей, які часто відвідують і релігійних лідерів.

  Водночас «у кожній з шести областей країни й в міській адміністрації столиці Мінська працюють ще близько 20 чиновників у місцевих відділах ідеології, до повноважень яких входить контроль за релігією».

  Будь-яка релігійна книга, публікація або предмет повинні пройти цензуру Уповноваженого, і тільки зареєстровані релігійні організації можуть засновувати компанії з виробництва, продажу та розповсюдження релігійної літератури.

  Як зазначається в дослідженні, «формальна державна цензура діє паралельно із загрозою заборони текстів або веб-сайтів як нібито екстремістських», які будуть опубліковані в Республіканському списку екстремістських матеріалів.

  Репресії проти опонентів режиму

  З 2020 року багато білорусів протестують проти режиму Лукашенка, попри наслідки, до яких це може призвести.

  В опитуванні засуджується, що на тлі триваючих репресій проти громадянського суспільства уряд «стежить, погрожує, переслідує і карає» релігійних лідерів, які «публічно виступають проти фальсифікацій на виборах, насильства з боку режиму або ролі Білорусі у вторгненні Росії в Україну».

  Крім того, режим Лукашенка «намагається заборонити молитви за політичних в’язнів», кількість яких зросла з серпня 2020 року, і яким “часто відмовляють у правах людини, таких як свобода віросповідання».

  Нагадаємо, в Білорусі тривають переслідування непокірних священників.

  Найсвіжіше

  Популярне