Четвер, 23 Травня, 2024
Бiльше

  «Спалені румунські церкви» існують лише у запаленій уяві румунського ексдепутата – заява ДЕСС

  Державна Служба з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС) категорично відкидає вимисли ексдепутата як такі, що не просто жодним чином не відповідають дійсності, але й безумовно мають на меті затьмарити українсько-румунське добросусідство й співробітництво, спробувати зіштовхнути між собою представників різних етнічних спільнот, дискредитувати Україну в очах європейців, які захоплені її мужністю і самовідданістю у відсічі російській навалі.

  Про це йдеться в заяві ДЕСС.

  Днями колишнім депутатом румунського парламенту Желу Вішаном (Gelu Visan), у медіа почали поширюватися абсолютно дикі вигадки про якісь гоніння на вірян в Україні, утиски православних румунського походження, переслідування духовенства та вірян. У своєму неструктурованому й образливому виступі в прямому ефірі каналу Romania TV румунський політик прямо звинуватив Президента України Володимира Зеленського «у переслідуванні УПЦ», «руйнуванні церков» і «забороні румунам в Україні говорити румунською».

  Звісно, російські і проросійські пропагандисти радісно кинулися розповсюджувати вигадки пана Вішана і, зрозуміло, його заклик до румунської влади припинити надання допомоги Україні.

  Державна Служба з етнополітики і свободи совісті категорично відкидає вимисли ексдепутата як такі, що не просто жодним чином не відповідають дійсності, але й безумовно мають на меті затьмарити українсько-румунське добросусідство й співробітництво, спробувати зіштовхнути між собою представників різних етнічних спільнот, дискредитувати Україну в очах європейців, які захоплені її мужністю і самовідданістю у відсічі російській навалі.

  Українська держава та її влада завжди виступала і виступає за дотримання прав етнічної румунської меншини, збереження її мовної, релігійної та культурної ідентичності.

  Сьогодні в Україні існує понад 100 румунських православних парафій, значна частина яких підпорядкована Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ.

  27 липня 2019 р. Священний Синод Православної Церкви України ухвалив рішення про створення Православного румунського вікаріату для релігійних організацій, де переважають етнічні румуни: «Беручи до уваги пастирські потреби румуномовних православних громад в Україні, за зразком організації церковного життя парафій Румунської Православної Церкви з переважаючим числом етнічних українців – утворити Православний румунський вікаріат Української Православної Церкви (Православної Церкви України) для релігійних організацій (релігійних громад та монастирів) в Україні з переважаючим числом етнічних румун».

  Українці з вдячністю зустріли послідовну позицію Румунської Православної Церкви щодо російської агресії проти України.

  У перший же день повномасштабного вторгнення рф в Україну патріарх Румунський Даниїл виступив із закликом до негайного припинення військових дій в Україні, назвавши їх «війною, розпочатою Росією проти суверенної та незалежної держави» та закликав до молитовної й гуманітарної допомоги нашій країні.

  ДЕСС відповідально заявляє, що «спалені румунські церкви», «румунські священики, яким не дозволяють проповідувати румунською», ікони, які нищить СБУ тощо, існують лише у запаленій уяві пана Вішана. Україна була і лишається відданою фундаментальним принципам свободи совісті. У країні ніколи не закривалися собори, церкви й молитовні будинки і не переслідувалися віряни. Політик не може не знати про це. Як і про те, що корегувальники ворожого вогню, колаборанти, які видавали окупантам українських активістів і підтримували вбивць і мародерів, кликали до нас «руській мір», повинні понести заслужену кару, незалежно від наявності чи відсутності в них духовного сану.

  Важко не помітити, наскільки заяви, поширювані Желу Вішаном, суголосні з пропагандистськими кліше рф, які вона намагалася утвердити на ініційованому нею засіданні Ради Безпеки ООН про нібито «утиски єдиної канонічної Православної Церкви в Україні» 17 січня 2023 р. Пам’ятаймо наскільки жалюгідними виглядали ці звинувачення і яку гідну відсіч вони отримали з боку членів РБ ООН.

  ДЕСС висловлює жаль і здивування з приводу нісенітниць, заяв, поширюваних паном Желу Вішаном і висловлює впевненість, що вони не зможуть зіпсувати ані солідарність представників різних етнічних груп і релігійних віровизнань в Україні, ані відносини між Україною та Румунією.

  Найсвіжіше

  Популярне