Вівторок, 16 Квітня, 2024
Бiльше

  Російські окупанти обстріляли храм, який не чіпали нацисти

  Архітектор і пам’яткоохоронець Іван Биков поширив повідомлення священика ПЦУ Павла Лисенка з фотографіями церкви Різдва Богородиці 1892 року у с. Перемога Броварського району Київському області. Храм значно пошкодили рашисти під час артилерійського обстрілу — вибиті вікна, зруйнована частина стіни, частина інтер’єрів і підлоги, передає РІСУ. 

  Як розповідає у Фейсбуці пам’яткоохоронець Іван Биков, с. Перемога — це колишнє село Ядлівка. Храм тут був ще у XVII ст. — про нього як про “прекрасну церкву в ім’я Різдва Богородиці” розповів відомий Павло Алепський під час своєї подорожі до Московії в середині цього століття.

  Фото: Іван Биков

  “Сучасна церква була збудована 1892 у році. Дерев’яна, на цегляному фундаменті, дев’ятизрубна, збудована в стилі історизм (єпархіальний стиль). Це один з найбільших храмів Київщини – його розміри в плані сягають 34,8 метрів в довжину та 25,3 м. завширшки. Раніше церкву вінчали п’ять світлових верхів, — розповідає дослідник. — Ядлівка дуже постраждала 1932-33 років – від Голодомору, організованого радянською владою. В селі померло, за різними оцінками, від 800 до 1000 мешканців – близько третини населення (!). В 1934 році, у змученому голодом селі, радянські безбожники скинули дзвони з храму та розібрали верхи. Більшість декоративних прикрас церкви була знищена. Церковне приміщення багато десятиліть, до 1992 року, використовували у якості будинку культури. Тут проводили вечори танців, дивилися кіно, влаштовували банкети”.

  Фото: Іван Биков

  Тяжкий удар село прийняло під час Другої світової війни. 27 серпня 1943 року, перед наступом радянських військ, німецько-фашистські каральні загони повністю спалили Ядлівку. І.Биков цитує спогади Миколу Красножина: “Уранці, 27 серпня 1943 року, село оточили сотні есесівців з автоматами, кулеметами й вівчарками. Усіх мешканців почали виганяти з хат. На дорозі на Русанів Броварського району формували колону людей. Матері тримали на руках малих дітей, а більші горнулися до них, шукаючи захисту… Люди йшли, оглядаючись на село, відчували, що бачать його востаннє. Вогонь і дим піднімалися до самого неба. То палала їхня Ядлівка…”.

  “Але німецькі нацисти вивели з палаючого села людей. І єдиною будівлею, НЕ ЗНИЩЕНОЮ німцями у Ядлівці, стала церква Різдва Богородиці! У нацистів не піднялася рука на храм, навіть зачинений, перебудований і зі знесеними верхами”, — звернув увагу Іван Биков.

  Фото: Іван Биков

  Натомість, за його словами, на прикладі села Перемога (Ядлівка) видно, що “російські фашисти можуть бути більш цинічними, ніж німецькі нацисти Другої світової війни”… Дослідник впевнений, що старовинний храм села Перемога (Ядлівка) буде збережений і відбудований українцями.

  Найсвіжіше

  Популярне