Понеділок, 23 Травня, 2022
Бiльше

  10 фактів про святого Івана Хрестителя, якого сьогодні вшановує Церква

  20 січня, після свята Богоявлення, Церква вшановує того, хто послужив справі Хрещення Господнього – святого пророка, Предтечу і Хрестителя Господнього Іоана. «Він був світильник, який горів і світив» (Ін. 5: 35) – так про нього говорить Ісус Христос, а також, що «Не було серед народжених жінками більшого за нього» (Мф. 11: 11). У день соборного вшанування пам’яті Іоана Предтечі у Православній церкві України нагадали кілька фактів про цього святого.

  1. Ми звемо святого Іоана Предтечею, тому що він передував Ісусу Христу. Хрестителем – бо хрестив Спасителя в Йордані.

  2. Він один з найшанованіший святих. Вшануванню його пам’яті присвячені сім святкових дат у церковному календарі.

  3. Поява на світ Іоана Хрестителя стала для його батьків даром Божим, адже в похилому віці з Божого Промислу відбулося зачаття і народження Предтечі. Іоан Предтеча народився на шість місяців раніше за Спасителя.

  4. Різдво Іоана Хрестителя – унікальне свято, бо зазвичай християни вшановують не день земного народження святих, а день їхнього упокоєння (народження для вічності). Лише три народження вшановуються Святою Церквою: Різдво Христове, Різдво Пресвятої Богородиці та Різдво Іоана Предтечі.

  5. Про пророка Іоана Предтечу згадують всі чотири євангелісти.

  6. Іоан Предтеча вважається останнім старозавітним пророком, його народження та служіння були провіщені ще в Старому Завіті.

  7. Земне життя великого пророка скінчилося мученицьки – йому відтяли голову за сміливість і правдолюбство, за викривання гріхів царя Ірода та його родини.

  8. На іконах Іоан Хреститель зображається з крилами, як ангел. Така ікона має символічний зміст. У Біблії Іоанна Хрестителя порівнюють з ангелом. У старозавітній книзі пророка Малахії міститься таке пророцтво: «Ось, Я посилаю Ангела Мого, і він приготує дорогу передо Мною…» (Мал 3:1). У Новому Завіті воно співвідноситься з особою Іоанна Предтечі (Мф 3:1–12; Мк 1:1–8; Лк 3:1–17). У святоотцівських тлумаченнях аскетичне життя пророка сприймається як прообраз чернечого подвигу і як подоба непорочного життя.

  9. Лейтмотивом проповіді Іоанна Предтечі було покаяння. Після довгих років аскетичного життя в пустелі пророк прийшов на річку Йордан, в якій юдеї традиційно робили релігійні обмивання. Тут він став говорити народу про покаяння та хрещення на відпущення гріхів і хрестити людей у ​​водах. Це не було Таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом. «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне» – закликав Іоан Предтеча у своїй проповіді.

  10. Пресвята Діва Марія та мати Предтечі (праведна Єлизавета) були двоюрідними сестрами.

  «Сьогодні у спільній молитві вшануймо пам’ять Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана. Берімо за приклад його віддане служіння Богу й правді, вірі й покликанню», – підсумували в ПЦУ.

  Найсвіжіше

  Популярне