Середа, 21 Вересня, 2022
Бiльше

  Священик РПЦ: Православна церква і в Росії, і в Білорусі перестає бути церквою Христовою

  Голос тверезості несподівано почувся серед духовенства РПЦ. Священник Російської Православної Церкви, церковний історик і публіцист Гєоргій Мітрофанов вважає, що причиною звільнення з посади архієпископа Гродненського і Волковиського Артемія (Кіщенко) стало засудження ним свавілля білоруських силовиків, під час затримання учасників мітингів проти фальсифікацій на президентських виборах в Білорусі.

  «Мене дуже засмучує те, що керівництво православної церкви в Білорусі ось так нарочито вивергнуло з лав своєї церковної єрархії видатного архіпастиря – архієпископа Гродненського Артемія, який щиро підніс свій голос, викриваючи неправду», – сказав протоєрей РПЦ, передає ex-press.by.

  «Я знаю його багато років, у мене з ним глибші взаємини, я не раз бував в Гродненській єпархії (Білоруської Православної Церкви, – ред.), і можу сказати, що це один з найдостойніших архіпастирів і в Росії, і в Білорусі. Ще сумніше, що цей голос не отримав підтримки навіть з вуст представників церковної єрархії. Це говорить, що там багато хто готовий співати хором, але тільки те, що запропонують ті, хто є можновладцями. Це стосується, на жаль, значної частини нашої церковної єрархії», – додав він.

  Священнослужитель та доктор богослов’я вказав на проблему залежності православної церкви від держави.

  «На практиці, на жаль, для багатьох, як простих християн, так і священнослужителів, і навіть церковних єрархів, не Ісус Христос є головним “начальником”, кажучи світською мовою. І це дуже серйозна проблема».

  «Бувши церковним істориком, я не раз говорив, що зараз мене найбільше турбує те, що православна церква, і в Росії, і в Білорусі перестає бути церквою християнською, церквою Христовою. А коли у священнослужителя раптом з’являється якийсь альтернативний начальник стосовно Христа, то, найчастіше, він буде служити саме цьому начальнику, а Христос перебуватиме в забутті», – каже служитель Моспатріархату.

  Він продовжує про те, що і в Росії, і в Білорусі панівним залишається сприйняття держави, як чогось авторитарного і персоніфікованого в особистості керівника.

  «У нас взагалі при слабкості розвитку суспільства як такого люди вважають за краще довіряти або природі, яку вони часто обожнюють, або державі, яка персоніфікується, перш за все, в особистості керівника. Це архетип, який так і не був подоланий».

  «Тому, на жаль, той дух свободи, який Ісус Христос стверджував в церкві, і який, по суті, лежить в основі сучасного демократичного суспільства, він у нас проявляє себе в набагато меншому ступені. А, найголовніше, в житті звичайних людей це проявляється так, що люди готові відмовитися від свободи, щоб не брати на себе відповідальність», – зробив висновок Мітрофанов.


  Нагадаємо, архієпископ Артемій (Кіщенко) був єдиним єрархом Білоруської Православної Церкви Моспатріархату, що засудив у своїй проповіді з амвона насильство білоруських силовиків проти мирних протестувальників. «Церква не може бути байдужа до того, що відбувається», – заявив він.

  У червні 2021 року рішення синоду Білоруської Церкви, архієпископа Артемія (Кіщенка) було усунуто з посади. Це рішення затвердили в Московському патріархаті.

  Аляксандр Лукашенко болісно ставитися навіть до таких спроб висловити незгоду з узурпацією влади: колишній предстоятель БПЦ МП митрополит Павел (Пономарьов) позбувся своєї кафедри ще в серпні минулого року, після того, як він відвідав в лікарні жителів Мінська, підданих нелюдським, садистським катуванням в сумнозвісному ІТТ на вулиці Окрестіна в Мінську.

  Фото: Городненська єпархія БПЦ МП

  Найсвіжіше

  Популярне