Неділя, 21 Липня, 2024
Бiльше

  Суд у Литві залишив під вартою совєтського офіцера Юрія Меля. У Росії – істерика

  12 березня в Литві мали звільнити совєтського офіцера Юрія Меля після семи років тюремного ув’язнення за воєнні злочини. Але цього не сталося.

  Апеляційний суд республіки ухвалив рішення залишити Меля під вартою до оголошення рішення про апеляцію Генеральної прокуратури Литви. Прокурори домагаються більш жорсткого вироку і продовження тюремного терміну ще на три роки. Очікується, що вирок буде винесено 31 березня, повідомляє РБК.

  “Ми будемо привертати увагу європейських інституцій на таке беззаконня. Ми вимагаємо покласти край цинічному знущанням над правосуддям та конкретною людиною. У Вільнюсі повинні зрозуміти, що ці ігри просто не залишиться без наслідків”, – цитує видання речницю МЗС РФ Марію Захарову.

  У березні 2019 року Юрія Меля визнали винним у воєнних злочинах і злочинах проти людяності.

  Він проходив як підозрюваний у справі про події 13 січня 1991 року, коли під час штурму совєтською армією Вільнюської телевежі загинули 14 осіб і більше 600 постраждали. За даними слідства, росіянин знаходився в одному з танків, які штурмували Вільнюську телевежу. Тоді йому було 22 роки і він мав звання лейтенанта. Мель встиг також взяти участь у спровокованих Росією бойових діях в Таджикистані. Його затримали 12 березня 2014 року на литовському прикордонному переході, коли офіцер повертався в Калінінград.

  Колегія судила більшість обвинувачених заочно, перед судом постали лише два совєтських офіцери – громадяни Росії: Юрій Мель, а також Геннадій Іванов, який жив у Вільнюсі.

  Колишнього офіцера КДБ Михайла Головатова суд заочно засудив на 12 років позбавлення волі, а міністра оборони СССР Дмитра Язова – на 10 років.

  Прокуратура Литви звинуватила 94-річного Язова у створенні наприкінці 1990 року організованої групи зі 160 військових і політичних діячів з метою повернення Литви до складу СССР. Згідно з обвинувальним актом, Язов створив організовану групу разом з нині покійними совєтськими діячами – колишнім главою МВС СССР Борисом Пуго, головою КДБ СССР Володимиром Крючковим, секретарем ЦК КПРС і членом Політбюро КПРС Олегом Шеніним.

  Реальний термін відбував тільки відставний полковник Юрій Мель.

  Судовий розгляд кримінальної справи по подіях 13 січня 1991 року Вільнюський окружний суд вів протягом двох років і дев’яти місяців.

  “Цей суд дуже символічний не тільки для Литви, – заявив Голова Верховної Ради Литовської Республіки 1990-1992 рр. Вітаутас Ландсбергіс. – Він став одним з небагатьох успішних процесів, які засудили, по суті, сам комунізм, його ідеологію і практику. Можливо, це майбутній приклад і для росіян”.

  Найсвіжіше

  Популярне