Неканонічні розкольники Московського патріархату офіційно зареєстровані в Центральній Африканській Республіці. Про це повідомив так званий «екзарх РПЦ в Африці» митрополит Леонід (Горбачов).
«Відтепер і далі в ЦАР офіційно діє: „Російська Православна Церква в Центральноафриканській Республіці (Московський Патріархат. Патріарший Екзархат Африки)“», – написав він у понеділок у себе в телеграм-каналі.
Крім того він оприлюднив фото з першого богослужіння. Примітно що на фото фігурує клірик РПЦ Георгій Максимов, а не африканське духовенство, яке нібито прагне до РПЦ, після визнання Александрійським патріархатом ПЦУ.
РПЦ почала розколювати Александрійську православну Церкву наприкінці грудня 2021 року «на численні прохання африканських священиків», які за словами російських пропагандистів «не згодні» з визнанням ПЦУ. Насправді про ПЦУ ніхто з них практично не чув, як і про УПЦ МП. Більшість парафій в Африці дотаційні і тому, коли РПЦ запропонувала більші рублі африканським клірикам, ніж їм платили до того, тому деякі погодились піти до московських неканонічних розкольників.
Ці плани РПЦ планувала здійснювати не тільки за допомогою рублів, але також спираючись на присутність приватної військової компанії «Вагнера». Таким чином РПЦ мститься Александрійській Церкві за визнання Православної Церкви України.
Нагадаємо, раніше в РПЦ заявляли про плани будівництва в Новому Каїрі адміністративного центру.
Антиканонічна присутність РПЦ в Африці
12 січня 2022 року Синод Александрійського патріархату констатував, що РПЦ застосовує підкуп духовенства. Також Синод постановив «Інформувати Святий Вселенський Патріархат і помісні Церкви через їх предстоятелів, за допомогою доставлених Патріарших листів, в яких буде описано „заражене“ замішання, що відбувається серед „дітей, народжених від нас у Христі“, вірних африканців, внаслідок видимих та невидимих дій уповноважених осіб Російської Церкви». Крім цього Синод Александрійського патріархату вирішив «негайно застосувати до порушників церковні покарання, які передбачені Божественними та Святими Канонами». Синод зауважив, що більшість із 102 священників, які нібито перейшли до РПЦ, перебувають під церковним покаранням, або відлучені від Церкви, або мають інше сумнівне чи невідоме походження. Священники «які називають себе православними, але ніколи не належали до Александрійського Патріархату», — підкреслюється в заяві.
22 січня делегація Александрійської Церкви повідомила патріарху Варфоломію про неканонічні дії РПЦ в Африці. Митрополит Перистерський Григорій запропонував позбавити РПЦ МП автокефалії на п’ять років і назвав створення РПЦ в Африці не вторгненням, а розколом.
Варто зазначити, що весь РПЦ в Африці тримається на двох людях: священниках РПЦ Андрії Новікову та Георгію Максімову. Новіков у 2014 році втік з Одеси будучи кліриком УПЦ МП (РПЦвУ) і «прославився» скандальними антиукраїнськими заявами. У Росії він говорив про «захист росіян» і називав українців «зрадниками». Пізніше був відкомандирований в Африку де розпочав роз’їжджати по парафіях Александрійської Церкви пропонуючи матеріальні вигоди від росіян і чинячи розкол в Александрійській Церкві. Новіков також звершував хрещенням немовляти в Танзанії і фотографувався з антимінсами РПЦ та чорношкірими священниками. У відповідь Александрійський патріарх Феодор закликав повернутись духовенство, що спокусилось на хабарі від Московських служителів.
Раніше Духовний Фронт України писав, що навряд африканські клірики сильно цікавляться Україною і через це вирішили перейти в РПЦ. Існують великі сумніви, що вони взагалі щось чули за Томос для ПЦУ чи розв’язання українського розколу, скасування грамоти 1686 року чи анексію Київської митрополії Москвою у цьому ж році. Якщо вони і перейдуть в РПЦ, як про це гордо заявляє Московський патріархат, то не через якісь особисті переконання, а через російські гроші, адже багато парафій в Африці є дотаційними і віряни не в змозі забезпечувати священнослужителів самостійно через власну бідність і кліматичні особливості африканського регіону де мільйони людей помирають з голоду.
Отже, єдиним козирем і важелем в руках росіян були і залишаються не правда, чи канонічні правила, Священне передання і віра в Бога, а російські рублі.