Середа, 29 Травня, 2024
Бiльше

  Як Раді погрожують через законопроєкт про “заборону УПЦ (МП)” і до чого тут Такер Карлсон

  Депутати Верховної Ради повідомили про погрози від американської юридичної фірми через розгляд у парламенті законопроєкту, який відкриває шлях до заборони в Україні церков з центром у Росії. Під його дію може потрапити Українська православна церква, якій закидають перебування під контролем Російської православної церкви. пише ВВС.

  Через серйозні погрози у бік парламенту загалом та конкретних депутатів комітет Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики зібрав спеціальне засідання, щоб звернутись до спецслужб за захистом.

  Керівник юридичної фірми, яка захищає УПЦ (МП), співпрацює з відомим американським блогером Такером Карлсоном, який нещодавно брав інтерв’ю у Володимира Путіна.

  Також комітет вказав, що діяльність юридичної компанії, яка погрожує парламенту, фінансує український олігарх Вадим Новінський, якого вважають одним із головних спонсорів цієї церкви.

  Парламентарії попросили Службу безпеки України розібратися з втручанням американської компанії у внутрішні справи України. Вони також закликали голову Верховної Ради якнайшвидше розглянути закон про статус УПЦ.

  Якщо точніше – йдеться про законопроєкт № 8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”.

  Минулого жовтня після пів року палких суперечок Верховна Рада схвалила його у першому читанні.

  Цей законопроєкт фактично запускає процес заборони Української православної церкви (донедавна – Московського патріархату, хоча зараз церква наполягає, що зв’язку з Росією не має).

  Днями комітет Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики ухвалив правки до другого читання законопроєкту, ще на крок наблизивши ухвалення закону. В редакції до другого читання документ став жорсткішим і передбачає прямі санкції до УПЦ.

  А 15 березня Верховна Рада отримала лист із погрозами всім народним депутатам України у разі підтримки закону.

  Лист із погрозами

  Лист надіслав американський адвокат Роберт Р. Амстердам, який очолює компанію Amsterdam & Partners LLP і представився юридичним радником Української православної церкви.

  Автор послання погрожує депутатам американськими і міжнародними санкціями, а також судовими справами у разі, якщо вони проголосують за законопроєкт.

  “Новий текст різко посилює вашу атаку на УПЦ і, таким чином, наражає вас особисто на юридичну відповідальність у країнах по всьому світу. Закон демонструє відверту зневагу до міжнародно визнаних стандартів прав людини”, – йдеться у листі.

  В ньому він також критикує політику держави щодо УПЦ, зокрема, і кримінальні справи проти священників та єпископів, які розслідує СБУ. Частина його обвинувачень виглядають сумнівними чи маніпулятивними.

  Дискусії про спеціальний закон для обмеження діяльності в Україні церков, які керуються з Росії, тривали з повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Адже Російська православна церква та її керівник патріарх Кирило послідовно підтримують дії російських військ.

  Наприкінці 2022 року за справу “духовної незалежності” взявся президент Зеленський.

  Тоді почалися обшуки у єпархіях УПЦ, а СБУ повідомляла про свідчення проросійської діяльності єпископів, проти деяких із них навіть відкрили кримінальні справи.

  На тлі спроб вигнати УПЦ з Києво-Печерської лаври та інших древніх храмів України у Раді з’явилась низка законопроєктів про повну чи часткову заборону.

  В УПЦ назвали дії парламенту порушенням прав людини та переслідуванням церкви. Керівництво наполягає, що ще з травня 2022 року церква є незалежною від Москви і пообіцяла оскаржити закон, якщо його ухвалять.

  Адвокат церкви

  Голова юридичної компанії Amsterdam & Partners LLP, який написав листа у Верховну Раду, приїжджав в Україну наприкінці лютого.

  В Україні Роберт Р. Амстердам провів вісім днів, під час яких зустрічався з духовенством та політиками. Він також, як повідомляла УПЦ, “задокументував чисельні випадки переслідувань [священників] та неправдивих заяв [щодо них]”.

  “У ході зустрічей з паном Робертом приємно було дізнатись, що він є щирим шанувальником України і, зокрема, президента України Володимира Зеленського. Очевидно, що це стало його основною мотивацією інтересу до України”, – твердила пресслужба УПЦ.

  Показово, що Роберт Амстердам співпрацює з відомим блогером та колишнім американським журналістом Такером Карлсоном. Зокрема, восени 2023 року вони робили спільне інтерв’ю, в якому поширювали фейки про релігійну ситуацію в Україні.

  Карлсон своєю чергою є досить популярним серед прихильників республіканців у США, а його нещодавнє досить м’яке інтерв’ю з Володимиром Путіним викликало міжнародний скандал.

  “Ми змушені були зібратися позачергово. Приводом для цього стало абсолютно безпрецедентне втручання у внутрішні справи України і тиск на народних депутатів України, керівництво Верховної Ради України”, — заявив голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв (Слуга народу).

  Отримавши погрози, депутати Верховної Ради провели розслідування, щоби зʼясувати, хто стоїть за американською компанією, яка так палко стала на захист Української православної церкви.

  Представник комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький вивчив на сайті Міністерства юстиції США звіти щодо діяльності лобістів.

  У деяких з них несподівано сплило імʼя колишнього депутата Верховної Ради і олігарха Вадима Новинського.

  “Є лобіст. Він отримує 1400 доларів за годину. Згідно з цими публічними звітами, платником є Вадим Новинський… Ці люди одночасно лобіюють і виключення Новинського із санкцій, і інтереси Української православної церкви”, – цитує Заблоцького профільний комітет Верховної Ради у своїй заяві.

  У грудні 2022 року влада наклала санкції на олігарха, який незабаром після початку повномасштабного вторгнення виїхав до Німеччини. Пізніше суд арештував частину його майна.

  СБУ стверджує, що Новинський причетний до пособництва Росії. Справу щодо нього розслідують за статтею – 111-2 КК (пособництво державі-агресору).

  Сам Новинський всі обвинувачення заперечує.

  Про вплив Новинського на УПЦ яскраво свідчить той факт, що восени 2022 року предстоятель УПЦ Онуфрій та інші керівники церкви спеціально їздили на зустріч до бізнесмена у Німеччину.

  Новинський активно і послідовно захищає інтереси УПЦ.

  Санкції забороняють Новинському на 5 років розпоряджатися навіть тими активами, які безпосередньо на нього не записані, але якими він може користуватися через інших фізичних або юридичних осіб.

  Як пояснив депутат Володимир Вʼятрович, зважаючи на це, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики вирішив звернутися до СБУ, “щоби вони проінформували про ситуацію своїх американських колег”.

  СБУ має право звернутися до Федерального бюро розслідувань США, щоби встановити підстави діяльності Роберта Р. Амстердама, а також втручання компанії у внутрішні справи України та використання підсанкційних коштів, зазначили депутати у рішенні комітету.

  Вʼятрович також додав, що комітет звернеться до керівництва Верховної Ради, щоб законопроєкт щодо статусу УПЦ винесли на голосування на найближче засідання Ради.

  Найсвіжіше

  Популярне