Понеділок, 6 Травня, 2024
Бiльше

    На Львівщині у селі Кліцько відреставрують дерев’яну церкву XVII століття: у якому вона стані зараз

    На Львівщині цього року планують відреставрувати три дерев’яні храми XVII століття. Серед них — Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Кліцько, яка є пам’яткою архітектури національного значення. У 2008 році там була пожежа, яка знищила деякі дерев’яні балки. Також псується і унікальний іконостас, якому близько 400 років.
    Церква у селі Кліцько збудована з липового брусу. Вважається, що храм зведений у 1603 році, розповідає місцевий священик Олег Федишин.

    “Вона з 1955 року по 1989 рік була як склад книжок за радянської влади. На неї падала липа – тут кругом липи росли. Вона була у жахливому стані. Наразі церква в дуже критичному стані, тому що вона фактично похилилася. Ви бачите, що з цієї і тієї сторони вона є підперта”, — каже парох Церкви Успіння Пресвятої Богородиці Олег Федишин.

    За словами пароха, церква давно потребує реставрації. Крім того, у храмі зберігся давній іконостас, якому близько чотирьох століть.

    “Так як і ззовні, так само і всередині церква потребує ремонту. Вона стягнута такими великими скобами всередині, тому що розходиться ця церква. Ну і, напевно, найцінніше, що всередині треба зберегти – це іконостас. Бо іконостас – це є XVII століття”, — розповідає священнослужитель.

    Олег Федишин зазначає, у 2008 році в церкві виникла пожежа. Вогонь пошкодив значну частину дерев’яного храму як ззовні, так і всередині.

    Про те, що церква Успіння Пресвятої Богородиці потребує відновлення, говорить і місцева жителька Софія Матіяш.

    “Ми дуже би хотіли, щоб я ще трохи сі дочекала, щоб я до неї ходила. Я маю ключик, відкриваю, щоб скорше прийшли люди. Ходжу то”, — каже жінка.

    “Я кажу: “Зонька, во ходим до церкви сі, але так буде, бо така страшна, обдерта, закриють. Треба, треба. Дуже треба ремонту, поможіть!” — додає жителька села Любов Ковтун.

    Востаннє деякі реставраційні роботи у храмі проводили у 2005 році. Однак повністю церкву тоді не відреставрували, говорить директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.

    “Іконостас теж вже під загрозою. Є питання його консервації або навіть, щоб ми його розібрали до того, як почнемо реставрувати ті об’єкти. Науково-проектну документацію ми зробили, експертний звіт у нас є. Вартість реставраційних робіт на об’єкті – близько 5 мільйонів. Закупівлі ще не проведені. Ми очікуємо прийняття рішення обласної військової адміністрації і обласної ради, щоби ми мали можливість фінансувати цей об’єкт у цьому році. Тоді оголосимо тендер”, — пояснює Олена Василько.

    За словами посадовиці, якщо з обласного бюджету виділять необхідну суму, реставрацію церкви можливо провести до кінця цього року. Зокрема, це – заміна обгорілих дерев’яних елементів. А також роботи з гонтовим покриттям і піддашшям.

    Найсвіжіше

    Популярне