Вівторок, 25 Червня, 2024
Бiльше

  На Рівненщині створили 3D-реконструкцію храму й іконостасу XVІІІ століття

  На Рівненщині відсканували храм та іконостас XVІІІ століття й створили 3D-реконструкцію. Це ініціатива Братства імені князів Острозьких у рамках реалізації проєкту “Острозька іконописна майстерня. Віртуальний музей”.

  За основу для реконструкції взяли церкву Святого Дмитра у стилі українського бароко із села Старий Кривин на сусідній Хмельниччині, розповіла Суспільному керівниця Братства імені князів Острозьких Олеся Гощук:

  “Ця церква — з найбільш збережених і найближчих до Острога. Вона автентично підходить під той формат барокових храмів періоду, коли творився Острозький іконопис. І на її основі було зручно відтворювати ту атмосферу і вигляд”.

  За погодженням із місцевим священником, храм та іконостас у селі Старий Кривин сфотографували зовні й всередині, а потім робили 3D-реконструкцію.

  “Трошки допрацьовували, знімали сучасні нашарування, тому що образи на іконостасі вже перемальовані й точно не відповідають Острозькій іконописній школі. Залишали лише елементи, притаманні XVІІІ століттю. Паралельно ми ще оцифровували ікони з фондів Державного історико-культурного заповідника Острога і розміщали їх в той іконостас у відповідний ряд. Таким чином відтворили, як це могло виглядати у XVІІІ столітті”, — пояснила процес Олеся Гощук.

  З її слів, у 3D-реконструкції використали образи лише Острозької іконописної школи. Порожніми залишили місця, для яких не знайшли відповідників:

  “Не хотіли нічого вигадувати, адже робили це для того, щоб показати тогочасний вигляд. Тому що ікони Острозької іконописної школи зараз просто у фондах, а не в тому первинному просторі, де вони б мали бути. Ми намагалися показати, для чого їх створили і як були розміщені в іконостасі, дати сучасному глядачу уяву, який вигляд мали інтер’єри і екстер’єри храмів того періоду”.

  Олеся Гощук також зазначила, що 3D-реконструкція — це також продовження тривалої ініціативи з популяризації Острозької школи іконопису:

  “До цього були проєкти по виставці з фондів, але зараз це неможливо через війну. Тому йдемо шляхом цифрових технологій. Реконструюємо те, що вже втрачене і повертаємо його таким чином в сучасний культурний простір”.

  3D-реконструкцію зробили у рамках проєкту “Острозька іконописна майстерня. Віртуальний музей” за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Основним продуктом є сайт, на якому розмістили понад 40 оцифрованих ікон, 3D-реконструкції храму й іконостасу, тексти та панорамне відео.

  Найсвіжіше

  Популярне