Четвер, 23 Травня, 2024
Бiльше

  Будь-які «заборони» УПЦ (МП) – просто папірці. Без канонічних наслідків, – архієпископ Євстратій (Зоря)

  Томос надає ПЦУ повну автокефалію та канонічну незалежність в Україні.

  У своєму дописі у Facebook митрополит Білоцерківський Євстратій (Зоря) нагадав основні положення Томосу про автокефалію, даного Константинопольським патріархатом Православній Церкві України.

  Він наголосив, що Томос надавався не окремим єпископам чи релігійним об’єднанням, а саме Церкві – повноті всіх православних вірних в Україні, як це прописано в самому документі.

  Можливо хтось не уважно читав Томос (що, власне, дивно, бо він опублікований майже 5 років тому), але там вказано наступне:

  ”Однодумно визначаємо та проголошуємо, щоб УСЯ (виділено мною – ЄЗ) Православна Церква, що знаходиться в межах політично сформованої та цілковито незалежної держави України разом із Священними Митрополіями, Архієпископіями, Єпископіями, монастирями, парафіями та всіма в них церковними установами, котра знаходиться під покровом Засновника Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви Боголюдини Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа, існувала віднині канонічно автокефальною, незалежною та самоврядованою, маючи Першого в церковних справах і визнаючи кожного канонічного її Предстоятеля, який носить титул «Блаженніший Митрополит Київський і всієї України».”
  УСЯ Церква означає ПОВНОТУ – мирян, чернецтво, клір та єпископат.
  Томос надавався не єпископам, не релігійному обʼєднанню, створеному за законодавством держави, а Церкві – повноті ВСІХ православних вірних в Україні, пише Євстратій (Зоря). 

  Архієпископ Євстратій також зазначив, що незгода частини православних вірних з Томосом не впливає на його чинність та канонічне значення.

  Те, що частина з них не приймають і не визнають Томос – НІЯК не впливає на його чинність, дійсність та канонічне значення. Наявність тих православних вірних, в сані і без, хто вважає себе приналежним до іншої юрисдикції, всупереч Томосу – їхнє порушення, канонічна аномалія. Все це має практичний наслідок, окрім багатьох інших: для того, щоби бути прийнятим з юрисдикції МП до ПЦУ, не потрібно ніяких дозволів від МП, «відпускних грамот», тощо – бо канонічно клір і вірні в силу Томосу ВЖЕ знаходяться в юрисдикції ПЦУ, визнають вони це, чи не визнають“, зазначає владика.

  Тому присутність громад в Україні, які вважають себе частиною РПЦ чи якоїсь іншої юрисдикції, не скасовує чинності Томосу. Також він зазначив, що єпископи МП в Україні не мають адміністративних повноважень, а їхні “заборони” чи “відлучення” – це просто паперові документи без канонічної сили.

  “Щодо єпископів РПЦ, то всі ті, хто відкинув Обʼєднавчий Собор, хто, бувши покликаним – не прийшов, є архієреями РПЦ, які ПРОЖИВАЮТЬ в Україні, але не мають НІЯКИХ канонічних повноважень щодо українських кліру і мирян.

  З канонічної точки зору архієреї МП в Україні – те саме, що архієрей на спокої, тобто мають сан, але не мають адміністративних повноважень.
  З цього є ще один практичний наслідок: ЖОДНІ «заборони»,«відлучення», тощо, оголошені єпископами Московського патріархату на клір і мирян в Україні – не мають ніякої сили. Так само, як вони не можуть «забороняти» чи «призначати» кліриків ПЦУ – вони не можуть «забороняти» й тих, хто формально ще не увійшов в юрисдикцію ПЦУ, але в силу Томосу ВСЕ ОДНО належить до неї. Такі «заборони» – просто папірці. Вони не породжують канонічних наслідків, – пояснив владика Євстратій (Зоря), митрополит Білоцерківський, заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ.

  Він закликав всіх уважно читати Томос і не плутатись.

  Найсвіжіше

  Популярне