П’ятниця, 1 Березня, 2024
Бiльше

  Можливий дім апостола Петра виявили у стародавньому місті Віфсаїда

  Археологи виявили в церкві, яка колись розташовувалась у стародавньому місті Віфсаїда, мозаїку з посвятою «Голові та лідеру Небесних Вісників» – так означали апостола Петра. На думку вчених, це вказує на те, що церкву було збудовано на місці дому, в якому жили апостол Петро та його брат Андрій, передає Дзеркало тижня.

  Дослідники вважають, що ця будівля є втраченою церквою Апостолів візантійського періоду, розташованої у біблійному селі Віфсаїда. Археологи з Кінеретського інституту археології Галілеї в Кінерет-коледжі та Найак-коледжі на чолі з професором Мордехаєм Авіамом та професором Стівеном Нотлі зазначають, що написи на мозаїчній підлозі використовують загальний термін для позначень Петра. На думку вчених, це вказує на те, що вони правильно визначили розташування церкви апостолів.

  Напис на мозаїці починається словами того, хто його пожертвував: «Костянтинос, Слуга Месії», а потім використовується візантійська фраза «Голова і Вождь Небесних Вісників», яка відноситься до Петра, першого учня Ісуса.

  Дослідники вважають, що це «чітко свідчить про те», що церква була присвячена Петру.

  «Візантійська християнська традиція зазвичай ототожнювала дім Петра та Андрія з Віфсаїдою. Цілком ймовірно, що базиліка увічнює пам’ять про їхній будинок. Це відкриття також підтверджує його ідентифікацію з церквою, описаною Віллібальдом, єпископом Ейхштадта VIII століття, який повідомив, що вона була збудована над будинком Петра та Андрія», – заявив Нотлі.

  Віллібальд у 724 році здійснював паломництво до святих місць уздовж північного берега Галілейського моря. Він записав: «І звідти вони вирушили до Віфсаїди, резиденції Петра та Андрія, де зараз знаходиться церква на місці їхнього будинку. Вони залишилися там тієї ночі, а вранці вирушили до Хоразіна, де Господь наш зцілив біснуватих, а диявола наслав на стадо свиней».

  Напис був обрамлений медальйоном з двох рядів чорних каменів, він є частиною мозаїчної підлоги в дияконичій кімнаті церкви. Частково підлога була прикрашена геометричним та квітковим візерунком.

  Археологи заявили про відкриття можливої будівлі церкви ще у 2019 році і з того часу працюють на цьому місці. Минулого року вони виявили тут мозаїчну підлогу. За словами дослідників, будівля розмірами 27 на 16 метрів, прикрашена яскравою мозаїкою, є чудовим кандидатом на роль церкви апостолів.

  Науковці сподіваються, що надалі вони зможуть знайти написи, які вказують на брата Петра, Андрія. Це стане додатковими доказами на користь того, що церква пов’язана з домом апостолів.

  У жовтні планується продовжити розкопки з метою очищення всієї церкви у надії знайти більше написів.

   

  Найсвіжіше

  Популярне