Неділя, 24 Вересня, 2023
Бiльше

  Якщо УПЦ МП хоче автономії, то в неї нема перспективи – релігієзнавець

  Якщо УПЦ МП не прагне об’єднання з ПЦУ, а хоче залишатися автономною, то у неї немає перспективи.

  Про це сказав релігієзнавець Дмитро Горєвой у коментарі dyvys.info.

  Коментуючи рішення останнього Собору УПЦ МП, він зазначив, що насправді ми не знаємо до кінця їхніх планів і чи відхід від РПЦ не є лише декларативним.

  “Бо принаймні так виглядає: УПЦ МП відчинила двері, глянула назовні, ногою ступили на поріг, але не вийшла і не зачинила за собою двері. Тобто сказати, що вони повністю вийшли зі складу РПЦ ще складно. УПЦ МП у процесі. Питання у тому, яка кінцева мета? Чи це об’єднання з ПЦУ, чи залишатися автономними? Якщо автономними, то у них немає перспективи. В УПЦ МП думають, що будуть як Православна Церква Америки, з якою спілкуються, визнають її свячення, але не всі визнають її автокефальний статус. Але навряд чи так складеться. Найімовірніше, УПЦ МП буде як РПЦЗ, яку РПЦ прокляла і з нею ніхто не спілкувався, побоюючись РПЦ. Гадаю, що саме цей варіант можливий. Плюс інші церкви, зокрема грецькі, не визнаватимуться УПЦ МП як окрему структуру, тому що вже є рішення Вселенського Патріарха, і канонічною церквою в Україні є виключно ПЦУ”, – зазначив Горєвой.

  За його словами, майбутнього у самостійному статусі УПЦ МП немає.

  “Це буде якась церква у сірій зоні, поза радарами. Вихід із ситуації – це об’єднання з ПЦУ. Тоді питання стоїть, за якою моделлю? Тільки об’єднання дає якусь перспективу”, – каже експерт.

  Він наголошує, що зараз є дуже багато аргументів проти об’єднання.

  “З іншого боку, ще кілька місяців тому не можна було собі уявити, щоби Онуфрій став головним драйвером відходу від Москви. Тож нічого неможливого немає. У час війни все змінюється дуже стрімко. Думаю, що об’єднання можливе. Я дуже хотів би вірити в це. Але потрібно працювати. Об’єднання саме по собі не відбудеться. І насамперед держава повинна взяти на себе посередницьку функцію – функцію медіатора, який зміг би примирити ці дві конкуренто ворогуючі структури. Тому що кожна з них висуває свої амбітні претензії. УПЦ МП виставляє такі претензії, які ПЦУ не прийме і навпаки. Тому потрібно щоби була третя незаангажована сила, яка буде модерувати цей процес. Думаю, без арбітра вони не зможуть об’єднатися”, – зазначає він.

  Найсвіжіше

  Популярне