Середа, 24 Квітня, 2024
Бiльше

  “РПЦ по шматочку відрізатиме єпархії від УПЦ МП” — релігієзнавець

  Синод Російської православної церкви у Москві 7 червня засудив Собор Української православної церкви (Московського патріархату), на якому пролунали заяви про незалежність від РПЦ, а також забрав в української церкви кримські єпархії, які досі підпорядковувались українській церкві. Що означають заяви РПЦ — прокоментував директор громадської організації “Центр релігійної безпеки” Дмитро Горєвой.

  Патріарх Кіріл на цьому не зупиниться

  На думку Дмитра Горєвого, те, що відбулося в Криму — це своєрідна церковна анексія, відкладена на 8 років.

  “Патріарх Кіріла(єпископ РПЦ — ред.) не наважувався анексувати українські єпархії в Криму, бо він боявся втратити УПЦ (МП). А тепер, коли він бачить, що УПЦ (МП) йде від нього, йому немає що втрачати, і він пішов ва-банк, і підпорядкував кримські єпархії собі”, — пояснив він.

  На думку фахівця, патріарх Кіріл не зупиниться на цьому, бо Синод РПЦ прямо і чітко у своєму рішенні сказав, що якщо Онуфрій (предстоятель УПЦ (МП) — ред.) продовжуватиме свої дії, то це погрожуватиме новим розколом.

  “Які в них ще є важелі впливу? Це єпархії в ОРДЛО і на нових тимчасово окупованих територіях, зокрема у Херсонській і Запорізькій областях. Вони по шматочку відрізатимуть від Онуфрія ці єпархії, намагаючись схилити його до перегляду цих рішень, і щоб Онуфрій залишився у складі РПЦ”, — зауважив Горєвой.

  Московський патріархат — це квазіполітична організація

  Дмитро Горєвий переконаний, що ця війна сильно змінить культурні і політичні настрої людей, зокрема і релігійні.

  “В Україні релігійні погляди людей відображали певну політичну орієнтацію. Впевнений на 90%, що позиції УПЦ (МП) істотно послабляться. Для багатьох людей, які раніше не цікавилися політикою, релігійною ситуацією, жили у своїй інформаційній бульбашці тепер стало зрозуміло, що Московський патріархат — це такий додаток до Кремля”, — пояснив він.

  За словами Горєвого, патріарх Кирило діє всупереч християнській моралі, церковним традиціям, і навіть всупереч тим документам, автором якого він є сам (зокрема “Соціальна концепція РПЦ”, що зобов’язує Московський патріархат у разі ведення агресивної війни стати на бік жертви).

  “Патріарх Кіріл цього не зробив і не став на бік жертви. Усім вже очевидно, що Московський патріархат — це не духовна інституція, а квазіполітична організація”, — зазначив експерт.

  При цьому оцінити майбутнє російського патріарха достатньо складно.

  “Важко сказати, що буде із патріархом Кирилом, бо Вселенський Патріарх Варфоломій орієнтувався на Страсний тиждень, щоб скликати Синод. Але тоді з боку Онуфрія пролунав сигнал, що буцімто “почекайте, ми зараз самі Кіріла засудимо і щось зробимо”, — зауважив релігієзнавець.

  Потенційно церковники можуть й засудити Кіріла.

  “Ми побачили, що все ж таки відбувся Собор, який задекларував вихід із РПЦ. Це може бути одним із аргументів та одним із поштовхів, щоб церковна спільнота засудила патріарха Кирила. Щоб це не виглядало як конфлікт між Вселенським Патріархом і Московським, а щоб це виглядало як засудження за злочин”, — пояснив Дмитро Горєвой.

  Зокрема, про зміну настроїв вже свідчить позиція митрополита Онуфрія.

  “Якщо навіть Онуфрій із Московського патріархату в Україні, який досить довгий час був близький і вірний патріарху Кірілові, якщо навіть він виходить із його підпорядкування, то тут питання не в політиці, а в порушенні канонів та в антихристиянській поведінці”, — підкреслив фахівець.

  Про сценарії засудження РПЦ

  За словами Дмитра Горєвого, існують кілька сценаріїв розв’язання чинної проблеми з російською церквою.

  “Зокрема, персональні санкції щодо патріарха Кіріла та позбавлення його патріаршого сану. Такі вже прецеденти були в XVII столітті, коли патріарха Никона позбавили сану Собором Східних патріархів. Історичний прецедент є”, — пояснив він.

  Горєвий не виключає й запровадження так званих секторальних санкцій щодо РПЦ, скасування Московського патріаршества та автокефалії Російської православної церкви.

  “Технічно це робиться таким чином. Автокефалія РПЦ була проголошена на Константинопольському соборі і під нею стоїть підписи Константинопольського, Александрійського, Антіохійського патріархів. Патріархи теперішнього часу можуть відкликати підписи під цим документом і він автоматично втратить чинність”, — підсумував Дмитро Горєвой.

  Найсвіжіше

  Популярне